Senacka większość przegrała głosowanie. Odrzucono uchwałę o protestach kobiet

Polska
Senacka większość przegrała głosowanie. Odrzucono uchwałę o protestach kobiet
PAP/Radek Pietruszka
Opozycja, która w Senacie ma większość, nie zdołała podjąć uchwały dotyczącej protestów w Polsce

Dysponujące większością w Senacie ugrupowania opozycyjne poniosły w czwartek porażkę w głosowaniu nad projektem uchwały w obronie praw obywatelskich. Przeszedł wniosek PiS o odrzucenie projektu; wniosek poparło dwóch senatorów opozycji - Jan Filip Libicki z PSL i Władysław Komarnicki z KO. Ponadto Magdalena Kochan z KO zapewniła, że wzięła udział w głosowaniu, ale jej głos nie został policzony.

Za wnioskiem PiS o odrzucenie projektu uchwały głosowało 49 senatorów, przeciw było 48, nikt się nie wstrzymał. Wniosek poparło 46 senatorów Prawa i Sprawiedliwości, a także Władysław Komarnicki (KO), Jan Filip Libicki (Koalicja Polska - PSL) i senator niezależny Lidia Staroń.

 

Przeciw było 41 senatorów KO, a także dwóch z PSL, dwóch z Lewicy, dwóch z koła senatorów niezależnych oraz senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski.

 

Senatorka KO zapewnia, że chciała głosować. "Napisałam do marszałka Grodzkiego"

 

Wniosek PiS przeszedł, choć w głosowaniu nie wzięło udziału dwóch senatorów tego ugrupowania - Mieczysław Golba i Robert Mamątow. Z Koalicji Obywatelskiej nie zagłosowała Magdalena Kochan.

 

Senatorka KO zapewniła jednak, że wzięła udział w głosowaniu, choć głosowała zdalnie. - Mój głos, zapewne z powodu jakiegoś technicznego błędu nie został uwzględniony - powiedziała Kochan.

 

ZOBACZ: Pierwsza dama w Polsat News: mam wątpliwości, czy kobiety muszą być zmuszane do heroizmu

 

Zapewniła, że w pełni popiera treść tej uchwały, więc głosowała przeciw wnioskowi PiS. Dopiero po głosowaniu zorientowała się, że figuruje jako nie głosująca.

 

- Wysłałam prośbę o reasumpcję głosowania, ale było już po zamknięciu posiedzenia Senatu. Napisałam więc tylko do marszałka pismo, w którym wyraziłam zaniepokojenie podobnymi praktykami - powiedziała Kochan.

 

Senator PSL przeciw uchwale

 

Jan Filip Libicki powiedział, że świadomie zagłosował za wnioskiem PiS o odrzucenie projektu.

 

- Pierwsza część tej uchwały, w której jest mowa o prawach kobiet, była dla mnie nie do przyjęcia. Zresztą ci, którzy znają moje stanowisko w sprawach publicznych zapewne się tego domyślali - stwierdził.

 

Przypomniał, że była też druga część tego tekstu, która wskazywała na intencje PiS, dlaczego zrobiono to w tym momencie i wskazywała na powołanie TK niezgodnie z przepisami.

 

- Z tą drugą częścią uchwały oczywiście się zgadzam, ale przeważyła ta pierwsza część - zaznaczył senator.

 

Współautorem projektu uchwały był klubowy kolega Libickiego, wicemarszałek Senatu Michał Kamiński z KP-PSL.

 

ZOBACZ: Będzie nowa "piątka dla zwierząt". Pracuje nad nią PiS

 

- My się w tej sprawie różnimy - przyznał Libicki. Pytany, czy głosowanie to realizacja jego zapowiedzi, które formułował po przyjęciu "piątki dla zwierząt", że opozycyjna koalicja w Senacie przestała istnieć, podkreślił, że jego motywy dotyczyły wyłącznie treści uchwały.

 

- Cała ta sytuacja pokazuje jednak, że to nie jest tak, że w tej szerokiej większości senackiej wszystkie głosy ma się w każdej sytuacji z automatu - zaznaczył.

 

Władysław Komarnicki z KO, który też poparł wniosek PiS, zapewnił, że się pomylił. Przebywa on w domu, jego żona jest chora na Covid i senator głosował zdalnie.

 

Uchwała: stanowisko TK narusza godność kobiet

 

W projekcie uchwały zapisano, że "Senat Rzeczypospolitej Polskiej z najwyższym niepokojem przyjmuje działania władz publicznych zmierzające do podważenia zagwarantowanych w Konstytucji zasad praworządności i neutralnego światopoglądowo charakteru naszego państwa".

 

Oceniono, że działania te doprowadziły do największych od wielu lat wystąpień i demonstracji Polek i Polaków.

 

"Stanowisko upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego narusza godność kobiet, odbiera im wolność wyboru oraz prawo do ochrony zdrowia, a także naraża je na nieludzkie traktowanie i tortury. Należy zwrócić również uwagę na fakt, że stanowisko to zostało wyrażone przy udziale osób nieuprawnionych do orzekania, co czyni je prawnie nieistniejącym" - głosił projekt.

 

Według projektu "naruszanie spokoju społecznego przez odbieranie części obywateli Rzeczypospolitej Polskiej – kobietom – ich praw, musi budzić zdecydowany sprzeciw".

 

ZOBACZ: Małgorzata Kożuchowska o prawie do aborcji: jestem za wolną wolą

 

"Wydanie takiego stanowiska (przez TK - red.) w dobie szalejącej pandemii koronawirusa należy traktować jako prowokację oraz zamach na życie i zdrowie Polek i Polaków, którzy w obronie praw kobiet demonstrują od kilku dni na ulicach naszego kraju. Żadne okoliczności, a szczególnie obecny czas i ograniczenia związane z pandemią, nie powinny być pretekstem do zmian ustrojowych naruszających zasady praworządności i neutralność światopoglądową naszego państwa" - stwierdzono.

 

Senatorka Lewicy: przedstawiono stanowisko Sejmu, chociaż go nie było

 

Podkreślono ponadto, że "dyskusje i rozstrzygnięcia w sprawach fundamentalnych powinny toczyć się otwarcie, przy zachowaniu pełnych możliwości zarówno wyrażania swoich poglądów, jak i manifestowania postaw obywatelskich".

 

Uzasadniając projekt uchwały wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) argumentowała, dlaczego werdykt Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji, zdaniem Senatu, zapadł niezgodnie z prawem.

 

Zwracała uwagę, że orzekająca prezes TK Julia Przyłębska wybrana została niezgodnie z procedurami, a cały TK jest obecnie instytucją upolitycznioną.

 

Podkreśliła, że w TK przedstawiono stanowisko Sejmu, choć Sejm żadnego stanowiska nie zajął, a także, że w werdykt zaangażowana była sędzia Krystyna Pawłowicz, która jako posłanka była podpisana pod pierwszym wnioskiem do TK.

 

"Nikt gorliwej katoliczce nie każe dokonywać aborcji"

 

Według Morawskiej-Staneckiej, nie powinno się zmuszać kobiet do urodzenia dzieci skazanych na śmierć w męczarniach od razu po urodzeniu. Przekonywała też, że aborcja dzieci z zespołem Downa stanowi tylko niewielki procent legalnych aborcji, dokonywanych z powodu wad płodu.

 

ZOBACZ: Strajk kobiet. Kolejny dzień protestów po orzeczeniu TK ws. aborcji

 

- Nikt gorliwej katoliczce nie każe dokonywać aborcji ani nie każe stosować środków antykoncepcyjnych, ale w społeczeństwie są nie tylko ludzie wierzący, ale także ludzie, którzy wiary nie podzielają - mówiła Morawska-Stanecka.

 

Jej zdaniem, "nikt nie może być sumieniem drugiego człowieka".

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie