Będzie nowa "piątka dla zwierząt". Pracuje nad nią PiS

Polska
Będzie nowa "piątka dla zwierząt". Pracuje nad nią PiS
PAP/Leszek Szymański
Jarosław Kaczyński i jego partia nie zmienili zdania. "Piątka dla zwierząt" w odświeżonej formie wróci pod obrady Sejmu

Prawo i Sprawiedliwość prowadzi prace nad nową wersją "piątki dla zwierząt"; nowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt ma ujrzeć światło dzienne w ciągu 2-3 tygodni - wynika z nieoficjalnych informacji. Wśród zmian ma znaleźć się m.in. dopuszczenie uboju rytualnego drobiu.

Tzw. "piątkę dla zwierząt", czyli pięć propozycji dotyczących ochrony zwierząt, zaprezentował na początku września prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef Forum Młodych PiS Michał Moskal.

 

Wśród tych propozycji znalazły się m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, utworzenie rady ds. zwierząt przy ministerstwie rolnictwa.

 

Rzeczniczka PiS: stanowisko partii jest niezmienne

 

Nowela została uchwalona przez Sejm oraz przeszła etap prac w Senacie. We wtorek na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, miały być rozpatrywane poprawki Senatu, jednak posiedzenie komisji zostało odwołane.

 

Według szefa komisji, posła PiS Roberta Telusa "rząd nie wypracował opinii" do noweli, stąd odwołanie posiedzenia. Później rzeczniczka PiS Anita Czerwińska zadeklarowała na Twitterze, że stanowisko PiS w kwestii ochrony zwierząt jest niezmienne, a partia nie wycofuje się z tzw. "piątki dla zwierząt".

 

Rzecznik rządu Piotr Müller w czwartek poinformował, że rozważane jest złożenie nowego projektu noweli ustawy o ochronie zwierząt. Dodał, że ewentualny nowy projekt zawierałby cześć przyjętych w Senacie poprawek do noweli, nad którą parlament pracował od września.

 

ZOBACZ: "Piątka dla zwierząt". Müller: rozważane jest złożenie nowego projektu noweli

 

"Nie wycofujemy się z »piątki dla zwierząt«"

 

Według nieoficjalnych informacji, nowa wersja projektu ma być gotowa w ciągu 2-3 tygodni. Jako pierwsza informowała o tym "Interia".

 

- Tak jak mówiła rzeczniczka PiS, nie wycofujemy się z "piątki dla zwierząt". W tej chwili trwają prace nad nową wersją tego projektu. Zostanie on przedstawiony prawdopodobnie w ciągu 2-3 tygodni - powiedział jeden z polityków z otoczenia Jarosława Kaczyńskiego.

 

Inny z polityków partii rządzącej dodał, że ustawa, która wróciła z Senatu, pod względem legislacyjnym, byłaby trudna do przegłosowania w Sejmie.

 

- Prawdopodobnie musielibyśmy w niedługim czasie wnosić kolejną nowelizacje przepisów, stąd pomysł, aby "zamrozić" tę wersję "piątki" i wnieść nowy projekt - mówił polityk.

 

Rzecznik rządu: możliwe, że ubój rytualny drobiu pozostanie legalny

 

Müller pytany w czwartek w telewizji publicznej o plany dotyczące noweli ustawy o ochronie zwierząt, poinformował, że rozważane jest, aby "uporządkować ją w całości".

 

- Chodzi o to, by nie była ona częściowo przyjęta w Sejmie, później częściowo tam łatana - wyjaśnił.

 

ZOBACZ: PiS: nie wycofujemy się z "Piątki dla zwierząt"

 

Rzecznik rządu przyznał, że "rozważana jest sytuacja, w której od nowa ten projekt zostanie złożony, ale z poprawkami, które zostały uwzględnione".

 

- Wśród tych poprawek wymienił odrzucenie możliwości wejścia przedstawicieli organizacji pozarządowych na teren gospodarstwa bez przedstawiciela weterynarii oraz możliwość dokonywania uboju rytualnego drobiu - uściślił.

 

Rolnicy przeciw "piątce dla zwierząt"

 

Senat 14 października zaproponował 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra, wprowadza ograniczenia uboju rytualnego i zabrania wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych.

 

Wśród przyjętych poprawek jest wyłączenie z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego uboju drobiu - co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów dot. uboju rytualnego.

 

Przeciwko nowelizacji, uchwalonej z inicjatywy PiS, wielokrotnie protestowały środowiska rolnicze, m.in. przedstawiciele Agrounii; domagano się odrzucenia noweli.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie