Polski przemysł przyspiesza. Produkcja dużo większa niż rok temu

Biznes
Polski przemysł przyspiesza. Produkcja dużo większa niż rok temu
wikimedia.org
We wrześniu produkcja przemysłowa w Polsce była o 5,9 proc. wyższa niż przed rokiem

We wrześniu produkcja przemysłowa w Polsce była o 5,9 proc. wyższa niż przed rokiem, a w porównaniu z sierpniem wzrosła o 15,5 proc. W skali roku komputerów i wyrobów elektronicznych powstało więcej o 22,8 proc., a o 15,8 proc. poszła w górę produkcja mebli. Wydobycie węgla spadło o 17,8 proc.

Wrzesień był czwartym z rzędu miesiącem wzrostu produkcji przemysłowej. Od czerwca do sierpnia notowaliśmy przyrosty rzędu  0,5 -1,5 proc. Eurostat sierpniowy wzrost produkcji w Polsce ocenił na 1,3 proc. i umieścił nas w elitarnej grupie trzech krajów o dodatnim wyniku (obok Litwy i Portugalii). Wrześniowy wzrost produkcji o prawie 6 proc. utrzymuje Polskę w ścisłej czołówce europejskiej. 

 

Eksperci: mogło być lepiej

 

Powakacyjne przyspieszenie jest z jednej strony zjawiskiem optymistycznym, jednak z drugiej, nieco rozczarowuje. Analitycy Ministerstwa Rozwoju liczyli na wzrost produkcji we wrześniu aż o 8 proc. Ekonomiści rynkowi byli znacznie mniej optymistycznie nastawieni i spodziewali się ruchu w górę o 3,8 proc. O tle byli bliscy prawdy, że po wyeliminowaniu czynników sezonowych wzrost produkcji wyniósł 3,6 proc.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa. Pandemia nie słabnie

 

W okresie styczeń-wrzesień produkcja była mniejsza niż w tym samym czasie w 2019 roku o 3,2 proc. Nie można więc mówić o poważniejszym załamaniu, ale widać też, że powrót polskiej gospodarki do zdrowia po wiosennym kryzysie będzie powolny i długotrwały. Tym bardziej, że alarmujące informacje o globalnym nasileniu się pandemii koronawirusa nie są dobrą prognozą na kolejne miesiące.

 

Więcej komputerów i mebli

 

Choć wydaje się, że przemysł na ewentualnych ograniczeniach covidowych ucierpi mniej niż pozostałe sfery gospodarki, to jednak warunki działania będzie miał z pewnością trudne. O ile jeszcze niedawno ekonomiści optymistycznie podwyższali prognozy na ten i przyszły rok, to zapewne teraz będą musieli korygować je w dół.

 

We wrześniu najbardziej, bo o 26,6 proc., zwiększyła się produkcja urządzeń elektrycznych. O 22,8 proc. w górę poszła produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych. O 15,8 proc. wzrosła produkcja mebli.

 

ZOBACZ: Całkowity lockdown w regionie Bawarii. Wszystko zamknięte na dwa tygodnie

 

Ogólnie rzecz biorąc przemysłowi bardzo pomaga wysoki popyt na trwałe dobra konsumpcyjne. Ich produkcja w zeszłym miesiącu, w porównaniu z wrześniem 2019 roku, wzrosła aż o 21,2 proc. W sierpniu też mieliśmy duży ruch w górę - o 12,7 proc. Istnieje jednak ryzyko, że ta tendencja zacznie wkrótce wygasać, choćby dlatego, że konsumenci będą obawiać się, że jesienna fali pandemii pogorszy sytuację ich budżetów domowych.

 

Przemysł związany z usługami komunalnymi, czyli z  dostawą wody oraz gospodarką ściekami i odpadami, zanotował we wrześniu wzrost o 8,5 proc. Od czterech miesięcy zwiększa się też tempo wzrostu w przetwórstwie przemysłowym - w zeszłym miesiącu było to 7,2 proc.

 

Mniej energii, węgla i sprzętu

 

Słabo w ostatnich miesiącach radzą sobie energetyka i górnictwo. We wrześniu w tej sferze zanotowano spadek produkcji o 4,4 proc. Wydobywanie węgla zmniejszyło się o 17,8 proc.

 

ZOBACZ: Skarby ukryte na plażach. Resort chce pozwolić na poszukiwania z wykrywaczem

 

Niepokoić może sięgający aż 25,6 proc. spadek produkcji sprzętu transportowego, a także regres w branży maszyn i urządzeń wynoszący 5,7 proc. Przełamany został natomiast, utrzymujący się w poprzednich miesiącach, spadek produkcji dóbr inwestycyjnych. Jednak wrześniowy wzrost o 2,6 proc. tylko w niewielkim stopniu poprawił sytuację

 

Tekst powstał we współpracy z portalem Comparic.pl.

Roman Przasnyski/jo/ comparic.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie