Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

- Nie planujemy powrotu do kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki. 210 784 osoby zakażone SARS-CoV-2 zmarły od początku epidemii w USA; w ciągu doby liczba ta zwiększyła się o 669 - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Zobacz zapis naszej relacji na żywo.

ac/dk/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Osoby przybywające do Włoch z Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Czech muszą poddać się obowiązkowym testom na koronawirusa - ogłosił w środę minister zdrowia Roberto Speranza. Decyzję podjął w związku z dużym wzrostem liczby zakażeń w tych krajach.

Niemiecki rząd federalny oraz rządy krajów związkowych uzgodniły w środę, że w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem wprowadzą ograniczenia w turystycznych wyjazdach mieszkańców regionów o szczególnym nasileniu infekcji.

Chodzi tu o powiaty, w których liczba wykrywanych nowych nosicieli koronawirusa przekracza przez siedem kolejnych dni poziom 50 na 100 tys. mieszkańców. Ludność tych obszarów wezwie się, by bez niezbędnej potrzeby nie podejmowała wyjazdów na te tereny ani wyjazdów z nich.

Francuski resort zdrowia poinformował w środę, że w ciągu ostatnich 24 godzin w kraju potwierdzono 18 746 nowych zakażeń SARS-CoV-2, tj. prawie dwa razy więcej niż we wtorek, gdy wykryto 10 489 nowych infekcji. 80 osób zmarło na Covid-19; bilans zgonów wzrósł do 32 445.

W sumie od początku pandemii we Francji koronawirusem zakażonych zostało 653 509 osób; kraj ten pod względem liczby zakażeń znajduje się obecnie na 10. miejscu na świecie.

Trzech piłkarzy reprezentacji Anglii: Tammy Abraham, Ben Chilwell i Jadon Sancho złamało zasady bezpieczeństwa epidemicznego i nie zagra w czwartkowym meczu towarzyskim z Walią - poinformował selekcjoner Gareth Southgate.

Chilwell i Sancho w sobotę wieczorem w Londynie wzięli udział w imprezie urodzinowej Abrahama.

W Irlandii w ciągu ostatniej doby wykryto 611 nowych przypadków koronawirusa i zarejestrowano pięć kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - podało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju.

To druga najwyższa dobowa liczba zakażeń od końca kwietnia - w minioną sobotę było ich zaledwie o dwa więcej. To także o ponad 50 proc. więcej zakażeń niż wynosiła średnia dobowa z zeszłego tygodnia. W efekcie całkowity bilans epidemii w Irlandii wzrósł do 38 584 infekcji i 1816 ofiar śmiertelnych.

W Hiszpanii pomiędzy wtorkiem a środą zanotowano ponad 10 tys. zakażeń koronawirusem; utrzymuje się wysoka dynamika zakażeń. Z kolei w Portugalii podczas ostatniej doby zanotowano najwięcej nowych zakażeń od początku lipca – blisko 1000.

 

Do 18 października odwołane zostały spektakle w Teatrze Polskim w Poznaniu. U jednego z pracowników potwierdzono zakażenie koronawirusem, wcześniej osoba ta była na zwolnieniu lekarskim.

Dyrekcja Teatru Polskiego poinformowała w środę, że "mimo dołożenia wszelkich starań, przestrzegania reżimu sanitarnego i zaleceń nie udało się niestety uniknąć zagrożenia związanego z zakażeniem COVID-19". Odwołane zostały spektakle repertuarowe, które zaplanowane były do 18 października: "Śluby panieńskie" i "Nana".

Protesty wybuchły na Brooklynie w Nowym Jorku w nocy z wtorku na środę z powodu zapowiedzianych przez władze restrykcji na obszarach o dużym nasileniu zakażeń koronawirusem. Obostrzenia obejmą m.in. domy modlitwy na tych terenach.

Społeczność ortodoksyjnych Żydów zarzuca gubernatorowi Nowego Jorku Anrew Cuomo, że ograniczenia dotyczą zwłaszcza zamieszkanych przez nią terenów. Wcześniej burmistrz Bill de Blasio oszacował liczbę występujących tam przypadków SARS-CoV-2 na trzykrotnie większą niż w poprzednich miesiącach.

Zakażony koronawirusem Stuart Armstrong oraz poddani kwarantannie Kieran Tierney i Ryan Christie nie zagrają w reprezentacji Szkocji w czwartkowym meczu z Izraelem w pierwszej rundzie baraży o udział w przyszłorocznych piłkarskich mistrzostwach Europy.

Ponad 3 godziny trwała debata nad projektem budżetu na 2021 r. Zakłada on, że deficyt w przyszłym roku może sięgnąć 82,3 mld zł. Według rządu budżet jest "skrojony pod dalszą walkę z koronawirusem". Opozycja krytykowała nadmierne zadłużenie i brak wystarczających środków na ochronę zdrowia.

Unia Europejska finalizuje zakup kolejnej partii amerykańskiego leku przeciwwirusowego remdesiviru, wykorzystywanego w terapii pacjentów chorych na COVID-19. Z tej dostawy powinniśmy otrzymać nie mniej niż 6-10 tys. dawek miesięcznie. Umowa będzie obowiązywać pół roku – zapewnił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Wiceminister powiedział, że Unia Europejska finalizuje z producentem leku, amerykańską firmą Gilead Sciences, kolejną umowę na dostarczenie na rynek unijny następnej partii remdesiviru. Z poprzedniego przetargu do Polski trafiło od sierpnia tego roku 7209 dawek. Dodatkowo przed rozstrzygnięciem przetargu Polska była zabezpieczona w lek w ramach programu rozszerzonego dostępu oraz darowizny przekazanej Ministerstwu Zdrowia przez producenta. Liczba 5100 dawek była dostarczana od początku czerwca, jeszcze przed rejestracją produktu przez Europejską Agencję Leków.

Wszystkie puby, bary i restauracje w środkowej Szkocji - w tym w dwóch największych miastach, Glasgow i Edynburgu - zostaną w piątek zamknięte na 16 dni - ogłosiła w środę szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

W pozostałych częściach kraju puby, bary, kawiarnie i restauracje mogą dalej działać, ale z dodatkowymi ograniczeniami - wewnątrz, do godz. 18, będą mogły być podawane jedzenie i napoje bezalkoholowe, zaś alkohol będzie mógł być podawany wyłącznie na zewnątrz, do godz. 22.

W Bratysławie rozpoczęła się w środę dwudniowa międzynarodowa konferencja o bezpieczeństwie, także zdrowotnym - Forum GLOBSEC 2020. Otwierając obrady, prezydent Zuzana Czaputova powiedziała, że wirus obnażył ograniczenia w dostępie do usług medycznych czy szkolnictwa online.

W ciągu doby do środy rano zarejestrowano w Szwajcarii 1074 nowe potwierdzone przypadki nosicielstwa koronawirusa - poinformował szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG). Jest to pierwszy od kwietnia czterocyfrowy przyrost dobowy infekcji.

Łączna liczba wykrytych w Szwajcarii infekcji koronawirusowych wzrosła w ten sposób do 57 576, z czego 6343 przypadło na ubiegłe dwa tygodnie. Przez ubiegłą dobę dwie zakażone osoby zmarły, co zwiększyło do 1788 łączną liczbę śmiertelnych ofiar pandemii w tym kraju. 14 z tych zgonów nastąpiło w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, to ogólna liczba zgonów z powodu koronawirusa w USA może wzrosnąć nawet do 400 tysięcy - powiedział główny epidemiolog Stanów Zjednoczonych Anthony Fauci.

- Modele mówią nam, że jeśli na jesień i zimę nie zrobimy tego, co potrzeba, to możemy dojść do 300-400 tys. zgonów na Covid-19 - ocenił Fauci na wirtualnym spotkaniu zorganizowanym przez American University z Waszyngtonu.

O podwojeniu liczby łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub stwierdzonym zakażeniem COVID-19 zdecydował wojewoda zachodniopomorski – poinformowało w środę biuro prasowe wojewody. Dla pacjentów z koronawirusem przeznaczonych będzie ponad 700 łóżek.

W Hiszpanii w czasie pandemii Covid-19 rośnie grono osób opowiadających się za pracą poza biurem. Wykonywanie zajęć ze swoich domów popiera już ośmiu na dziesięciu obywateli - wynika z badania przeprowadzonego przez madrycki uniwersytet Comillas.

Cytujący pracowników tej uczelni hiszpański portal LNE wskazuje, że już 80 proc. Hiszpanów deklaruje chęć pracy z domu przez 2-3 dni tygodniowo.

Były piłkarz reprezentacji Czechosłowacji Antonin Panenka, który zasłynął z nietypowego wykonywania rzutów karnych, przebywa w ciężkim stanie w szpitalu - poinformował w środę klub Bohemians 1905 Praga. Jak później dodano, jest zakażony koronawirusem.

Była minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk otrzymała pozytywny wynik testu na koronawirusa – poinformowała w środę dziennikarzy sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu Anna Krupka.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 14 162 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, a także zarejestrowano 70 nowych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w środę po południu brytyjski rząd.

31 osób zmarło w ciągu ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 3678 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. To bilans dobowy o tysiąc zakażeń wyższy niż dzień wcześniej. Wykonano rekordową liczbę 125 tys. testów.

Po raz pierwszy od prawie pół roku dobowy wzrost nowych zakażeń przekroczył trzy tysiące. Bilans zgonów od początku epidemii wynosi 36 061.

Założenia do budżetu 2021 r. mogą się zmienić, w zależności od tego, jak dalej rozwinie się sytuacja z pandemią - mówił Henryk Kowalczyk (PiS) podczas debaty nad projektem budżetu na 2021 r. Opozycja krytykowała nadmierne zadłużenia państwa i zły punkt ciężkości, jeśli chodzi o wydatki.

W środę w Sejmie trwa debata towarzysząca pierwszemu czytaniu projektu ustawy budżetowej na 2021 rok. Zakłada on m.in., że dochody państwa w 2021 r. wyniosą 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł, co oznacza, że deficyt może sięgnąć 82,3 mld zł.

Na Litwie samoizolacja z powodu koronawirusa będzie obowiązywała tylko po przybyciu z państw, w których wskaźnik liczby zakażeń SARS-CoV-2 na 100 tys. mieszkańców jest o 10 proc. wyższy niż w kraju - postanowił rząd w środę.

Dotychczas Litwa stosowała wymóg dwutygodniowej kwarantanny po przybyciu z krajów, w których liczba zakażeń przekraczała 25 na 100 tys. mieszkańców.

W poradniach należących do Miejskiego Centrum Medycznego "Widzew" w Łodzi powstały dodatkowe izolatki dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa – poinformował w środę na spotkaniu z mediami wiceprezydent miasta Adam Wieczorek.

Podkreślił, że od początku trwania pandemii miejskie poradnie oprócz udzielania teleporad przyjmują pacjentów w przychodniach. - Po sprawdzeniu temperatury, wypisaniu ankiety epidemiologicznej, dezynfekcji rąk oraz założeniu maseczki wejdziemy do poradni, zarejestrujemy się i zostaniemy przyjęci przez lekarza - powiedział.

Codziennie w szkołach we Włoszech, których jest 18 tysięcy, dystrybuowanych jest 11 milionów maseczek - ogłosił w środę nadzwyczajny rządowy komisarz do spraw pandemii Domenico Arcuri. Zapewniono, że szerzenie się koronawirusa w szkołach odbywa się na niewielką skalę.

Urzędnicy z Delegatury w Radomiu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego pracują zdalnie. Powodem jest koronawirus potwierdzony u jednego z pracowników – poinformowała w środę rzeczniczka urzędu Marta Milewska.

Rzeczniczka przekazała, że kontakt z pracownikami delegatury w Radomiu możliwy jest wyłącznie drogą telefoniczną, e-mailową, pocztą tradycyjną lub przez e-puap.

Dwie trzecie Włochów jest zadowolonych z poziomu i przydatności informacji naukowych, jakie otrzymują podczas pandemii koronawirusa - wynika z sondażu. Za najbardziej wiarygodną instytucję jako źródło wiedzy uważają Obronę Cywilną.

Ankieta przeprowadzona przez badaczy z uniwersytetu w Urbino wskazuje, że 66 proc. mieszkańców kraju jest bardzo lub wystarczająco usatysfakcjonowanych sposobem przekazywania naukowych informacji na temat wirusa i Covid-19. Odsetek ten jest szczególnie wysoki wśród osób z wyższym wykształceniem.

Polska do czwartku otrzyma 420 dawek remdesiviru, leku wykorzystywanego w terapii pacjentów chorych na COVID-19. Komisja Europejska do czwartku ma też zawrzeć umowę ramową z producentem leku, w następstwie czego Polska podpisze umowę na konkretne dostawy - poinformował rzecznik prasowy Wojciech Andrusiewicz.

U 21 osób - żołnierzy i pracowników cywilnych 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu (Wielkopolskie) potwierdzono obecność koronawirusa – poinformowała w środę  rzeczniczka 3.SLTr kpt. Martyna Fedro-Samojedny.

Osoby zakażone przebywają w izolacji domowej; osoby, które miały styczność z zakażonymi skierowano na kwarantannę w miejscach zamieszkania. Rzeczniczka podkreśliła, że wśród zakażonych nie ma pilotów.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w piątek będzie miał przeprowadzony test na obecność koronawirusa; do tego czasu jest w samoizolacji, nie ma żadnych objawów COVID-19 i czuje się dobrze - poinformowała wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon.

Brytyjski premier Boris Johnson przyznał w środę, że w Londynie i innych miejscach w kraju liczba zakażeń koronawirusem rośnie, ale przekonywał, że podejście jego rządu do powstrzymywania epidemii pozostaje właściwe.

- Lokalne i regionalne działania w połączeniu z krajowymi środkami pozostają słuszne - powiedział Johnson zapytany podczas cotygodniowej sesji poselskich pytań, dlaczego na obszarach, gdzie wprowadzono lokalne restrykcje, liczba infekcji nadal rośnie.

Krążąca w internecie grafika imitująca wpis resortu edukacji na Twitterze i informująca o zawieszeniu od 20 października funkcjonowania wszystkich szkół i placówek oświatowych to fake news - ostrzega Ministerstwo Edukacji Narodowej.

ZOBACZ WIĘCEJ: Jak pracują szkoły w czasie epidemii? MEN podało dane

Z uwagi na potwierdzone zakażenie koronawirusem u 13 uczniów i jednego nauczyciela do odwołania wstrzymano zajęcia dydaktyczne i wychowawcze w Dolnośląskim Zespole Szkół przy Wielospecjalistycznym Szpitalu w Miliczu.

ZOBACZ WIĘCEJ: Koronawirus w szkole. Zakażonych 13 uczniów i nauczyciel

Region Brukseli podjął decyzję o zamknięciu wszystkich barów i pubów, aby zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. W rankingu europejskich stolic, jeśli chodzi o liczbę infekcji, Bruksela zajmuje obecnie drugie miejsce, zaraz za Madrytem i tuż przed Paryżem. Jak informuje publiczny nadawca VRT, centrum kryzysowe Regionu Stołecznego Brukseli podjęło decyzję w środę rano, gdy belgijski rząd wprowadził wcześniejsze godziny zamknięcia barów w całym kraju. Zasada dotyczy również herbaciarni, kawiarni, kawiarni przy klubach sportowych. W stolicy obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Restauracje pozostaną otwarte.

W ciągu ostatniej doby w Iranie zmarło 239 osób zakażonych koronawirusem - podało w środę ministerstwo zdrowia. To najwięcej dotychczas zarejestrowanych zgonów w ciągu jednego dnia. Po raz drugi z rzędu potwierdzono też ponad 4 tys. nowych infekcji.

Od 25 września do 2 października mazowiecki sanepid otrzymał od dyrektorów szkół oraz innych placówek 75 wniosków o przejście na nauczanie hybrydowe lub zdalne; 72 zostały rozpatrzone pozytywnie - poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie. Spośród placówek oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych na Mazowszu, które uzyskały zgodę inspekcji sanitarnej na zmianę trybu nauczania, najwięcej - 60 stanowią szkoły podstawowe. Pozostałe placówki ze zgodą sanepidu na edukację hybrydową lub zdalną to 8 przedszkoli, 2 żłobki oraz poradnia pedagogiczno-specjalistyczna i pozaszkolna placówka specjalistyczna.

Nasze stanowisko pozostaje bez zmian, nie wystawiamy zaświadczeń o przeciwwskazaniach do noszenia maseczek. Jeżeli dana osoba jest zdolna wyjść z domu, to nie ma przeciwwskazań do zakrywania nosa i ust – uważają lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia. W piśmie skierowanym w środę do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego PPOZ odniosło się do ogłoszonej przez resort polityki "zero tolerancji" dla nieprzestrzegania ograniczeń. Szef MZ zapowiedział we wtorek m.in., że z obowiązku zakrywania ust i nosa – przy pomocy m.in. maseczki, części odzieży czy przyłbicy - będą zwolnione osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.

Rząd Włoch przedłużył do 31 stycznia przyszłego roku stan wyjątkowy, wprowadzony z powodu pandemii - ogłoszono w środę po obradach Rady Ministrów. Obecny dekret w tej sprawie obowiązuje do połowy października. Wydano też nakaz noszenia maseczek na zewnątrz. Stan wyjątkowy został wprowadzony we Włoszech jako pierwszym kraju w Europie 31 stycznia tego roku po wykryciu dwóch pierwszych przypadków koronawirusa u chińskich turystów przybyłych do Rzymu z miasta Wuhan, epicentrum epidemii.

Nie będzie taryfy ulgowej. Jeżeli osoba mimo poinformowania przez policjantów, że należy zakryć nos i usta, tego nie zrobi, musi się liczyć z mandatem do wysokości 500 zł albo skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu w przypadku odmowy przyjęcia mandatu. Możemy również o takich sytuacjach informować inspekcję sanitarną - poinformował w środę rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

W poznańskim szpitalu zakaźnym hospitalizowane są obecnie 372 osoby, z czego 27 wymaga wspomagania respiratorem – poinformował w środę na konferencji prasowej prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Dodał, że obecnie w Poznaniu zakażonych SARS-CoV-2 jest 460 mieszkańców. "Niestety od 17 września widzimy bardzo duży wzrost osób hospitalizowanych w poznańskim szpitalu – z poziomu ok. 100, do poziomu 371 osób. Nie chciałbym się wypowiadać na temat tego, jakie są przyczyny, bo pewnie jest ich wiele; z jednej strony pewnie uśpiona czujność, coraz większa swoboda w zakresie kontaktów. Pewnie duże znaczenie miało też to, że dzieci poszły do szkół. Natomiast ten wzrost skłania jednak do pewnych wniosków i pewnych zmian zachowań – o co bardzo apeluję" – mówił w środę na konferencji prasowej Jaśkowiak

Papież Franciszek oświadczył, że szczepionka przeciwko koronawirusowi to "dziedzictwo całej ludzkości". "Nie może być własnością kraju czy laboratorium, które ją wynalazło albo grupy państw"- dodał w wywiadzie dla pisma "Il Mio Papa". W wypowiedzi dla hiszpańskiej edycji włoskiego pisma, rozpowszechnionej w środę przez oficjalny portal Stolicy Apostolskiej Vatican News, papież podkreślił: "Zdrowie naszych narodów, czego uczy nas pandemia, jest wspólnym dziedzictwem, dobrem wspólnym".

Ponad 400 wiat przystankowych w Częstochowie zostanie naprawionych, oczyszczonych i zdezynfekowanych – przekazali w środę przedstawiciele magistratu oraz Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu (MZDiT). To druga tego typu akcja w tym roku. W Częstochowie znajduje się 437 wiat. W ciągu kilku najbliższych tygodni wszystkie, wraz z ławkami, zostaną poddane koniecznym naprawom, myciu oraz pełnemu odkażaniu - podał Urząd Miasta Częstochowy.

25 paulinów z Jasnej Góry jest zakażonych koronawirusem – przekazali w środę przedstawiciele sanktuarium i sanepidu. Jak zapewnili, zakonnicy, u których badania potwierdziły SARS-CoV-2 nie mieli kontaktu z wiernymi.

ZOBACZ WIĘCEJ: Koronawirus na Jasnej Górze. Zakażonych 25 duchownych

W Wilnie otwarto w środę punkt wyborczy, w którym obywatele Litwy bez wysiadania z samochodu mogą oddać głos w przedterminowym głosowaniu w niedzielnych wyborach do Sejmu. Z takiej możliwości nie mogą jednak skorzystać osoby będące w samoizolacji z powodu Covid-19. Początkowo zakładano, że w takim punkcie wyborczym będą mogli też głosować obywatele pozostający w samoizolacji. Jednak, jak poinformowała w środę przewodnicząca Głównej Komisji Wyborczej Laura Matjoszaityte, „nie wyraziło na to zgody Narodowe Centrum Zdrowia Publicznego”.

Polskie laboratoria diagnostyczne mogą przeprowadzać ponad 60 tys. badań na wykrycie koronawirusa na dobę. Taka jest ich wydajność, ale można ją jeszcze zwiększyć - zapewnił w środę rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Na pytanie, czy będzie więcej laboratoriów oraz mobilnych punktów pobrań tzw. drive thru ze względu na to, że wydłużają się kolejki osób czekających na pobranie wymazu Andrusiewicz powiedział, że "wydajność polskich laboratoriów wynosi ponad 60 tys."

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Łodzi przeszedł w środę na nauczanie zdalne z powodu wykrycia przypadku zakażenia koronawirusem u jednego z pracowników – poinformował magistrat. Na początku tygodnia stacjonarną naukę przerwano m.in. w XXXI LO. W środę zdalne nauczanie wprowadzono Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 3 przy ul. Tkackiej.

Rekordową liczbę nowych przypadków SARS-CoV-2 odnotowano w środę w Wielkopolsce. Z 245 przypadków niemal połowę stanowią osoby zakażone z Poznania i powiatu. Sanepid alarmuje, że stolica Wielkopolski jest na pograniczu wejścia do strefy dodatkowych obostrzeń sanitarnych. W środę ministerstwo zdrowia poinformowało o 3003 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem; zmarło 75 osób - to najwięcej zgonów i zakażeń od początku pandemii w kraju. Również w Wielkopolsce liczba nowych przypadków – 245 – jest najwyższą liczbą od momentu potwierdzenia pierwszego przypadku na terenie województwa. Niemal połowę z tych zakażeń, stanowią przypadki z terenu Poznania i powiatu poznańskiego – 98.

Ogniska koronawirusa na Warmii i Mazurach znajdują się obecnie w szpitalu MSWIA w Olsztynie oraz w ośrodkach terapeutycznych w Działdowie. W środę liczba zakażonych Covid 19 w regionie wzrosła o 119 - podał warmińsko-mazurski urząd wojewódzki. Wicestarosta działdowski Marian Brandt poinformował PAP, że ogniska koronawirusa znajdują się w dwóch placówkach, które są połączone, to znaczy na Warsztatach Terapii Zajęciowej oraz w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym.

Krakowskie uczelnie odnotowały pierwsze zakażenia koronawirusem wśród studentów zakwaterowanych w akademikach. Chodzi m.in. o Akademię Górniczo-Hutniczą, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Jagielloński.

ZOBACZ WIĘCEJ: Koronawirus w akademikach. Zakażeni studenci

Na Słowacji odnotowano we wtorek 877 zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku pandemii - poinformował w środę na Facebooku premier Igor Matovicz. To o 55 procent więcej niż w ubiegły wtorek. Przed nami naprawdę ciężkie dni - przestrzegł szef rządu. Zdaniem Matovicza rzetelne przestrzeganie zaleconych ograniczeń powinno do weekendu przynieść pozytywne rezultaty. „Jesteśmy silni, gdy działamy ręka w rękę. Dlatego proszę, zróbmy co w naszej mocy” – napisał premier.

Warszawa "niemalże z pewnością" od soboty znajdzie się w strefie żółtej. Ponad 100 powiatów będzie objętych dodatkowymi obostrzeniami - poinformował w środę na briefingu prasowym rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. "Nie ma co ukrywać, że na 99 proc. Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefie" - powiedział. Dodał, że ponad 100 powiatów objętych będzie dodatkowymi obostrzeniami wobec 51 obecnie

46 proc. Węgrów nie zaszczepiłoby się przeciw Covid-19, nawet gdyby szczepionka była darmowa – wynika z rezultatów najnowszego sondażu ośrodka Ipsos. Jako przyczynę takiej decyzji najczęściej podawano obawę przed skutkami ubocznymi. Tylko 12 proc. respondentów byłoby skłonnych zaszczepić się, gdyby szczepionka była płatna, a 30 proc. – pod warunkiem, że byłaby darmowa.

W minionym tygodniu o ponad jedną trzecią wzrosła liczba zakażonych koronawirusem górników ze śląskich kopalń. W Polskiej Grupie Górniczej, gdzie w tydzień przybyło 31 nowych przypadków SARS-CoV-2, liczba zakażonych rosła szybciej niż liczba ozdrowieńców. W JSW były 2 nowe zakażenia i 2 ozdrowienia. Łącznie zakażonych koronawirusem jest obecnie 67 górników z obu spółek

Na Mazowszu jest 1019 łóżek przygotowanych dla pacjentów z COVID-19, z czego 471 jest zajętych.

ZOBACZ WIĘCEJ Koronawirus na Mazowszu: większość zakażeń ma charakter "przypadkowy" i "uliczny"

Na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu rozpoczął się w środę rano w placówkach służby zdrowia strajk pielęgniarek i pielęgniarzy tego najbardziej doświadczonego epidemią Covid-19 regionu Hiszpanii. Jak poinformował w komunikacie związek zawodowy pielęgniarstwa SATSE, główny organizator protestu, na niektórych oddziałach szpitali w Madrycie i jego okolicach przed południem pracy odmówiło prawie 100 proc. personelu. Dotyczy to m.in. transplantologii, dializ, a także onkologii.

 

U 15 osób z oddziału rehabilitacji szpitala w Pionkach (Mazowieckie) testy potwierdziły obecność koronawirusa. Zarażeni są pacjenci i pracownicy – poinformował w środę PAP rzecznik prasowy starosty radomskiego Marcin Genca. We wtorek okazało się, że pozytywne wyniki testów ma 11 pacjentów oraz 4 osoby z personelu. "Dwóch chorych z widocznymi objawami zakażenia zostało przetransportowanych do szpitala w Kozienicach" - przekazał rzecznik.

 

Ostatniej doby wykonano 44 tys. testów na wykrycie koronawirusa, wobec 24 tys. we wtorek. Lekarze rodzinni ostatniej doby zlecili 6 224 wymazy – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Ogółem przebadano dotąd 3 533 697 próbek pobranych od 3 381 227 osób. We wtorek wykonano 24 tys. testów, w poniedziałek ponad 18,3 tys., w niedzielę ponad 25,9 tys., w sobotę ponad 30,5 tys.

3003 nowych przypadków koronawirusa, zmarło 75 osób - to najwyższa dobowa liczba zakażeń i zgonów w Polsce. 

ZOBACZ WIĘCEJ: Nowe przypadki koronawirusa. Dane ministerstwa, 7 października

W Rosji wykryto w ciągu ostatniej doby 11 115 przypadków koronawirusa, zmarły 202 osoby - podał w środę sztab rządowy. Dobowy przyrost infekcji drugi dzień z rzędu przekracza 11 tysięcy, ale jest niższy niż we wtorek, gdy sztab informował o 11 615 zakażeniach. Spadek w dobowym przyroście zachorowań odnotowano po raz pierwszy od 13 września. Później wskaźnik codziennie rósł, osiągając ostatnio poziomy odnotowywane w maju.

 

24 chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i jest to największy przyrost dzienny od początku pandemii koronawirusa. Wykryto też 816 nowych zakażeń SARS-CoV-2 – poinformowano w środę na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii. Do tej pory na Węgrzech stwierdzono ogółem 33 114 zakażeń koronawirusem, 877 chorych na Covid-19 zmarło, a ponad 9100 wyzdrowiało.

Pogorszył się stan chorego na Covid-19 byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki - poinformowała jego małżonka Maryna. Były szef państwa przebywa w szpitalu z obustronnym zapaleniem płuc.

ZOBACZ WIĘCEJ: Ukraina: pogorszył się stan zakażonego koronawirusem Poroszenki

U zastępcy wójta Gminy Tarnowo Podgórne potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformował wójt Tadeusz Czajka. Dodał, że przejście części pracowników na zdalny tryb pracy lub kwarantannę oznacza ograniczenia w funkcjonowaniu niektórych wydziałów. "U I Zastępcy Wójta Ewy Noszczyńskiej-Szkurat potwierdzono zakażenie koronawirusem. I Zastępca pozostaje w kwarantannie domowej, czuje się dobrze i nie wymaga leczenia szpitalnego" – poinformował wójt Tarnowa Podgórnego Tadeusz Czajka.

Na Ukrainie we wtorek potwierdzono 4753 zakażenia koronawirusem, a 2569 osób wyzdrowiało - to najwyższe dobowe bilanse od początku epidemii. 77 kolejnych chorych na Covid-19 zmarło, a 730 osób hospitalizowano - poinformował w środę ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. W kraju przeprowadzono we wtorek ok. 59 tys. testów, a najwięcej infekcji potwierdzono w obwodzie charkowskim - 685.

O 4457 nowych przypadków wzrósł we wtorek łączny bilans zakażeń koronawirusem w Czechach - poinformował w środę resort zdrowia tego kraju. Przyrost z wtorku jest o prawie 700 przypadków większy od dotychczasowego dziennego rekordu odnotowanego w piątek. Od początku pandemii potwierdzono w Czechach ponad 90 tys. infekcji SARS-CoV-2. We wtorek zmarło 13 kolejnych osób, co zwiększyło w tym kraju łączną liczbę ofiar śmiertelnych w związku z Covid-19 do 794.

Pierwsze dostępne na rynku szczepionki przeciwko COVID-19 nie będą miały wysokiej skuteczności w hamowaniu rozprzestrzeniania się choroby. Mogą jednak chronić grupy wysokiego ryzyka i zmniejszać zagrożenie dla życia zakażonych - przewidują hiszpańscy immunolodzy.

W ciągu ostatniej doby w Indiach zdiagnozowano 72 049 przypadków zakażenia koronawirusem, 986 osób zmarło w związku z Covid-19 - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju.

- Egzekucja obostrzeń związanych z pandemią, szczególnie wymogu dotyczącego zakrywania nosa i ust w określonych sytuacjach, musi być skuteczniejsza; mamy nazbyt poważną sytuacje epidemiczną, by pozwalać na tolerowanie obchodzenia prawa - podkreśla rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Branża HoReCa nie może odrobić strat spowodowanych koronawirusem, co odbija się na jej zadłużeniu - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Zaległości hoteli, restauracji i firm cateringowych wynoszą ok. 281 mln zł - o 68 mln zł więcej niż przed pandemią.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 2828 nowych zakażeń koronawirusem i 16 kolejnych zgonów - poinformował w środę rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

PAP/EPA/FILIP SINGER

Osoba poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do otrzymania świadczeń z tytułu choroby. Podstawą do ich wypłacenia jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego, którą można dostarczyć pracodawcy lub ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji.

Po dziesięciu dniach od przekształcenia Radomskiego Szpitala Specjalistycznego ponownie w lecznicę wieloprofilową, brakuje łóżek dla chorych z koronawirusem - potwierdziła rzeczniczka szpitala Elżbieta Cieślak. RSS jest jedyną w Radomiu lecznicą z oddziałem zakaźnym.

Tracimy w tej chwili trochę kontrolę nad rozwojem epidemii. W dwóch na trzy przypadki nie znamy źródła zakażenia chorego. Wiemy jednak, że w dużej mierze są nimi dzieci w szkołach - powiedział dr Jakub Zieliński z Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM Uniwersytetu Warszawskiego.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 41 906 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało we wtorek wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia. To najwyższy dobowy przyrost infekcji od 11 września.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku potwierdzono obecność koronawirusa u 4828 osób; z powodu Covid-19 zmarło kolejnych 471 osób - poinformowało we wtorek wieczorem czasu lokalnego ministerstwo zdrowia tego kraju.

Tegoroczny sezon grypowy we Włoszech będzie, dzięki noszeniu maseczek, najlżejszy od 15 lat - taką prognozę przedstawili lekarze rodzinni, obradujący na kongresie na Sardynii. Przewidują, że będzie jeden szczyt zachorowań na grypę i koronawirusa.

Spodziewany łagodniejszy w skali kraju przebieg grypy sezonowej, zwłaszcza pod względem liczby zachorowań, to "jedyna dobra wiadomość w czasach Covid-19" - podkreśla włoska prasa w środę.

Stephen Miller, doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. migracji, uzyskał we wtorek pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - poinformował Biały Dom.

19-letni siatkarz ekstraklasowego jastrzębskiego Węgla Michał Gierżot jest zakażony koronawirusem - poinformował śląski klub.

Ogłoszony we wtorek przez Komisję Gospodarczą NZ ds. Ameryki Łacińskiej (ECLAC) raport w sprawie ekonomicznych i społecznych następstw pandemii koronawirusa w tym regionie mówi, iż nastąpił tam najgłębszy od kilku dziesięcioleci kryzys ekonomiczny i społeczny.

Brytyjski rząd rozważa wprowadzenie trzystopniowego systemu "sygnalizacji świetlnej" do oznaczania lokalnych ograniczeń ogłaszanych z powodu koronawirusa, bo obecne przepisy są zbyt mylące i powodują zmęczenie społeczeństwa - podał we wtorek "The Guardian".

- Nie planujemy powrotu do kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki. - Na dzisiaj nie mamy informacji, aby którekolwiek z państw unijnych planowało zamykanie granic - zaznaczył.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie