Koronawirus w akademikach. Zakażeni studenci

Polska
Koronawirus w akademikach. Zakażeni studenci
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
W krakowskich uczelniach obowiązuje mieszany system nauczania

Krakowskie uczelnie odnotowały pierwsze zakażenia koronawirusem wśród studentów zakwaterowanych w akademikach. Chodzi m.in. o Akademię Górniczo-Hutniczą, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Jagielloński.

W domach studenckich AGH jest sześć osób chorych na COVID-19. - Ta liczba zmienia się, raz maleje, raz rośnie -  powiedziała rzeczniczka prasowa uczelni Anna Żmuda-Muszyńska. Zakażenia są rozproszone, w kilku budynkach. Jak wyjaśniła, zakażeni, i osoby objęte kwarantanną, trafiają do izolatoriów, które są w każdym akademiku.

 

Stan chorych jest dobry. Pomoc w postaci zakupów dostarczają im inni studenci, ponieważ do akademików nie mogą wschodzić osoby z zewnątrz. Na AGH działa także MS-Patrol – to inicjatywa samorządu studentów, w ramach której zakażeni i osoby w kwarantannie otrzymują niezbędną pomoc. Odbiór śmieci od chorych następuje w porozumieniu z sanepidem i MPO. - Jesteśmy w stałym kontakcie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną - powiedziała rzeczniczka.

 

Koronawirus w akademikach uniwersyteckich 

 

W jednym z dwóch akademików Uniwersytetu Ekonomicznego COVID-19 potwierdzono u jednego studenta. - Osoba ta została zdiagnozowana wczoraj (wtorek) wieczorem. Wszczęliśmy standardową procedurę. Sanepid ustala, które osoby miały kontakt z chorym – powiedział rzecznik prasowy UEK Paweł Kozakiewicz. Student przebywa w izolatorium wydzielonym w domu studenckim.

 

ZOBACZ: Ukraina: pogorszył się stan zakażonego koronawirusem Poroszenki

 

Uniwersytet Jagielloński odnotował jeden przypadek COVID-19 w akademiku przy ul. Bydgoskiej. Chodzi o studenta z Indii. Służby sanitarne przetransportowały chłopaka do placówki medycznej. - Osoby, które miały z nim kontakt, są w swoich pokojach na kwarantannach, nie korzystają z części wspólnych – powiedział Adam Koprowski z biura prasowego uczelni.

 

W krakowskich uczelniach obowiązuje mieszany system nauczania – część wykładów i zajęć ma formę stacjonarną, część odbywa się online. Na ten rok liczba miejsc w akademikach została ograniczona, pokoje trzyosobowe zamieniono na dwuosobowe, a część pokoi dwuosobowych na jednoosobowe. Na teren domów studencki nie mogą wchodzić osoby z zewnątrz.

 

Zakażenia na białostockiej uczelni

 

U kilkunastu studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku badania potwierdziły koronawirusa, przebywają w izolacji domowej - potwierdził w środę PAP rzecznik uczelni Marcin Tomkiel.

 

Zakażeni studenci są z różnych kierunków studiów, m.in. z tzw. English Division kształcący się w języku angielskim. - Aktualnie wszyscy studenci są dobrym stanie ogólnym. Przebywają w izolacji domowej na kwarantannie. Uczelnia udostępnia sanepidowi kontakt do studentów i osób, które miały z nimi styczność. Uniwersytet w poczuciu odpowiedzialności wykonuje także testy studentom, którzy mają zaplanowane zajęcia w szpitalach klinicznych. Czekamy na dalsze wytyczne z sanepidu - poinformował Tomkiel.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Wiśle Kraków. Mecz z Lechią przełożony

 

Rzecznik UMB przypomniał, że zajęcia na uczelni od początku nowego roku akademickiego odbywają się w systemie hybrydowym, by zmniejszać ryzyko zakażania.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie