Koronawirus na Mazowszu: większość zakażeń ma charakter "przypadkowy" i "uliczny"

Polska
Koronawirus na Mazowszu: większość zakażeń ma charakter "przypadkowy" i "uliczny"
Polsat News
W województwie są dwa powiaty w strefie żółtej, gdzie zachorowań jest więcej

Na Mazowszu jest 1019 łóżek przygotowanych dla pacjentów z COVID-19, z czego 471 jest zajętych; liczba respiratorów dla zakażonych COVID-19 wynosi 76, z czego 46 są zajęte - mówił w środę wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

W środę ministerstwo zdrowia poinformowało o 3003 nowych przypadkach zachorowań na koronawirusa. Zmarło 75 osób. To najwyższa dobowa liczba zakażeń i zgonów do tej pory.

 

Podczas środowej konferencji prasowej wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł mówił, że sytuacja epidemiczna rozwija się również na Mazowszu, a większość zakażeń ma charakter "przypadkowy" i "uliczny", co oznacza, że trudno prześledzić, gdzie doszło do zakażenia i od kogo dana osoba "przejęła wirusa".

 

ZOBACZ: Koronawirus w DPS-ach. Podano liczbę zgonów

 

Radziwiłł zaznaczył, że wraz ze zwiększającą się liczbą zakażeń, zwiększa się również liczba osób potrzebujących hospitalizacji z użyciem respiratora.

 

"Żółta strefa" w Warszawie?

 

Poinformował, że według danych z wtorku z godz. 16.00, na Mazowszu jest 1019 łóżek przygotowanych dla leczenia pacjentów z COVID-19, z czego 471 tych łóżek jest zajętych przez pacjentów zakażonych.

 

Zaznaczył jednocześnie, że niezależnie od tego, iż na Mazowszu jest ogromna liczba respiratorów, to na chwilę obecną liczba respiratorów dedykowanych pacjentom zakażonym COVID-19 wynosi 76, z czego 46 są zajęte. Wojewoda wskazał również, że dwa powiaty na terenie Mazowsza znajdują się w strefie fioletowej, a więc są zagrożone przyspieszeniem rozwoju epidemii. Są to Warszawa i powiat garwoliński.

 

ZOBACZ: Podział Mazowsza. Kiedy projekt ustawy trafi do Sejmu?

 

Ponadto, w województwie są także dwa powiaty w strefie żółtej, gdzie zachorowań jest więcej, tj. pow. przasnyski i żyrardowski oraz jeden powiat czerwony, gdzie sytuacja jest najgorsza - pow. otwocki.

 

ZOBACZ: Syreny alarmowe na Mazowszu. Znamy powód

 

- Identyfikujemy także ogniska, które mogą stanowić miejsce, z którego epidemia się szczególnie szybko rozwija - zaznaczył. - Na dzisiaj można powiedzieć, że są to zarówno placówki medyczne, domy pomocy społecznej na Mazowszu, jak i niektóre zakłady pracy - wyliczał.

 

"Reakcja na zmieniające się potrzeby"

 

Wojewoda mazowiecki podkreślił w środę na konferencji prasowej, że wraz ze zmieniającymi się wytycznymi ministerstwa zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, zmienia się także przygotowanie Mazowsza do walki z epidemią COVID-19.

 

- Dzisiaj ta strategia, którą można obserwować w ciągu ostatnich kilku tygodni, ma charakter bardzo zmieniający się i właściwie nie ma dnia, kiedy wojewoda nie podejmowałby decyzji, poleceń w stosunku do szpitali, które korygują, dostosowują przygotowanie mazowieckiej służby zdrowia do zmieniających się potrzeb – mówił. - Praktycznie codziennie podejmuję decyzje o tym, że kolejne szpitale muszą wydzielić większą liczbę łóżek, większą liczbę respiratorów, które są dedykowane leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem - dodał.

 

ZOBACZ: Koronawirus w szpitalu w Płocku. Kilkadziesiąt osób w kwarantannie

 

Wyliczył, że w ostatnim czasie podjął decyzje o zwiększeniu liczby łóżek oraz łóżek respiratorowych w stosunku m.in. do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, CSK MSWiA w Warszawie, Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce, Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim, Zespołu Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w Sochaczewie oraz Szpitala Wolskiego w Warszawie i Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach.

 

- Wszystkie te decyzje mają charakter reakcji na zmieniające się potrzeby" – powiedział. "Zdając sobie sprawę z tego, że mamy ograniczone zasoby, dedykujemy je tym, którzy aktualnie ich rzeczywiście potrzebują, pacjentom z różnymi schorzeniami, ale także pacjentom zakażonym COVID-19 – podkreślił wojewoda.

laf/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie