Koronawirus na Jasnej Górze. Zakażonych 25 duchownych

Polska
Koronawirus na Jasnej Górze. Zakażonych 25 duchownych
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Przedstawiciele sanktuarium klasztoru i sanepidu zapewniają, że zostały podjęte wszystkie środki zapobiegawcze

25 paulinów z Jasnej Góry jest zakażonych koronawirusem – przekazali w środę przedstawiciele sanktuarium i sanepidu. Jak zapewnili, zakonnicy, u których badania potwierdziły SARS-CoV-2 nie mieli kontaktu z wiernymi.

- Informujemy, że w ostatnich dniach wykryto u 25 paulinów z Jasnej Góry wirus COVID-19. Zostali oni odizolowani przez zakwaterowanie poza klasztorem i sanktuarium. Nie mieli kontaktu z wiernymi. Dwóch paulinów zostało hospitalizowanych. Pozostali zakonnicy są zdrowi - podano w opublikowanym w środę oświadczeniu, podpisanym przez rzeczniczkę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie Edytę Kapelkę oraz rzecznika Jasnej Góry o. Michała Legana.

 

"Sanktuarium jest otwarte"

 

Przedstawiciele sanktuarium klasztoru i sanepidu zapewniają, że zostały podjęte wszystkie środki zapobiegawcze i zaostrzono reżim sanitarny na obszarze mieszkalnym klasztoru.

 

"Sanktuarium pozostaje otwarte dla Pielgrzymów, program duszpasterski zasadniczo nie ulega zmianie. Uczestnicy liturgii zobowiązani są do zachowania dystansu społecznego, noszenia maseczek, częstego odkażania rąk" - napisano w oświadczeniu.

 

ZOBACZ: Koronawirus na Mazowszu: większość zakażeń ma charakter "przypadkowy" i "uliczny"

 

Według danych sanepidu, w woj. śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem – w środę liczba osób zakażonych wynosiła 23 tys. 916 - o 286 więcej niż we wtorek. Od początku epidemii zmarło w regionie 577 osób z COVID-19 - w środę poinformowano o siedmiu kolejnych zgonach.

 

Wyzdrowiało 89,6 proc. wszystkich zakażonych (21 tys. 430 osób) - w środę w regionie przybyło kolejnych 136 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas blisko 409,2 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Hospitalizowanych jest obecnie 271 osób z koronawirusem lub jego podejrzeniem.

 

Pielgrzymka Sanepidu na Jasną Górę 

 

Z udziałem Głównego Inspektora Sanitarnego oraz delegacji z poszczególnych stacji sanitarno-epidemiologicznych w Polsce na Jasnej Górze odbyła się w minionym tygodniu 14. Pielgrzymka Inspekcji Sanitarnej. Modlono się o ustanie pandemii i siły do dalszej służby społeczeństwu.

 

ZOBACZ: Przedstawiciele sanepidów modlili się na Jasnej Górze

 

– Dziś jest dobry czas, aby podziękować wszystkim pracownikom stacji zaangażowanym na polu walki z koronawirusem - podkreślił Jarosław Pinkas podczas sobotniej pielgrzymki. Główny Inspektor Sanitarny zauważył, że "przy mocno okrojonych kadrach i niewielkich nakładach finansowych sprostaliśmy naszym zadaniom".

Koronawirus w Sanepidzie

 

Siedmiu pracowników powiatowego Sanepidu w Bydgoszczy jest zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformował rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Stacja jest zamknięta dla petentów.

 

Informacje rzecznika wojewody potwierdził rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy Łukasz Betański.

 

ZOBACZ: Nawet 10 tys. nowych przypadków zakażeń dziennie? "Tracimy kontrolę nad rozwojem epidemii"

 

- Mogę potwierdzić informacje o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. Obecnie zakażonych jest 7 pracowników stacji. Przebywają oni na 10-dniowej kwarantannie - poinformował Betański. Dodał, że stacja przy ul. Kościuszki jest zamknięta dla petentów, a pracownicy przy wsparciu wojewódzkiego Sanepidu pracują zdalnie.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie