Rekonstrukcja rządu. Jest nowa data zaprzysiężenia ministrów

Polska
Rekonstrukcja rządu. Jest nowa data zaprzysiężenia ministrów
PAP/Radek Pietruszka

Andrzej Duda podjął decyzję, że dokona zmian w składzie Rady Ministrów we wtorek o godzinie 14 - poinformował Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta. Jak dodał zaprzysiężenie posła Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki nie odbędzie się ze względu na jego zakażenie koronawirusem. Odbędzie się ono w późniejszym terminie.

- Pan prezydent po konsultacjach, które trwały kilka godzin podjął decyzję, że dokona zmian w składzie Rady Ministrów jutro o godz. 14 w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Zmiany będą przeprowadzone zgodnie z reżimem sanitarnym i pewnymi obostrzeniami, które my jeszcze wewnętrznie wprowadzamy - powiedział Błażej Spychalski podczas konferencji prasowej. 

 

Zmiany w rządzie wymagają fizycznej obecności

 

- Zmiany będą przeprowadzone wśród tych osób, które będą mogły być fizycznie w Pałacu Prezydenckim, w związku z powyższym także i wniosek pana premiera do pana prezydenta o zmiany w składzie Rady Ministrów jest zmieniany - dodał rzecznik prezydenta.

 

 

WIDEO: rzecznik prezydenta Błażej Spychalski o zmianie terminu zaprzysiężenia ministrów

  

Wniosek premiera

 

"W związku z chorobą Przemysława Czarnka prowadzone jest postępowanie epidemiologiczne. Osoby, które miały bliski kontakt z zarażonym będą realizowały obowiązki wynikające z przepisów. Z tego powodu premier zwrócił się do prezydenta o zmianę terminu zaprzysiężenia" - napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dowiedział się w poniedziałek rano polsatnews.pl, nominowany na stanowisko ministra edukacji i nauki Przemysław Czarnek jest zakażony koronawirusem. Polityk potwierdził tę informację na Twitterze.

 

 

 

ZOBACZ: Zmiany w rządzie. Wicerzecznik PiS: rekonstrukcja zgodnie z planem

 

Na kwarantannę skierowano wicepremiera Jacka Sasina, ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka i wiceministra Jacka Ozdobę.  Jak poinformował Müller, "rząd od wielu miesięcy obraduje za pośrednictwem wideokonferencji lub przyjmuje dokumenty w formie obiegowej. Decyzja o kwarantannie członków Rady Ministrów nie wpływa negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie rządu." 

 

 

Decyzja sanepidu

 

"Informacja głównego inspektora sanitarnego: państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Lublinie informuje, że osoby, które miały bezpośredni kontakt z panem prof. Przemysławem Czarnkiem w okresie od piątku 2.10 do poniedziałku 5.10.2020 r., zostaną objęte kwarantanną" - głosi wpis na Twitterze GIS.

 

ZOBACZ: Czarnek z koronawirusem. Politycy w kwarantannie

 

Zmniejszy się liczba ministerstw

Nowy skład rządu zaprezentowany został w ubiegłą środę - liczba ministerstw zmniejszy się z 20 do 14, część resortów zostanie zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony na nowe lub istniejące resorty.

 

ZOBACZ: Czarnek zostanie ministrem edukacji i nauki. "Wszystko, co zrobię, będzie bazować na prawie"

 

Zgodnie z zapowiedzianymi zmianami w strukturze i składzie Rady Ministrów, do rządu jako wicepremier wejdzie prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef Porozumienia Jarosław Gowin będzie wicepremierem i ministrem rozwoju, pracy i technologii, wicepremier Piotr Gliński będzie szefował Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Tadeusz Kościński będzie ministrem finansów, funduszy i polityki regionalnej, Michał Kurtyka - ministrem klimatu i środowiska, Przemysław Czarnek - ministrem edukacji i nauki, a Marlena Maląg zostanie ministrem rodziny i polityki społecznej. Premier Morawiecki przejąć ma z kolei obowiązki ministra cyfryzacji.

pgo/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie