Czarnek i Zgorzelski z koronawirusem. Politycy w kwarantannie

Polska
Czarnek i Zgorzelski z koronawirusem. Politycy w kwarantannie
PAP/Wojtek Jargiło
Kontakt z Przemysławem Czarnkiem w sobotę miał m.in. wicepremier Jacek Sasin

Wszystkie osoby, które miały od piątku kontakt z posłem PiS Przemysławem Czarnkiem, zostały skierowane na kwarantannę i do badań na obecność koronawirusa. Do kwarantanny trafili m.in. wicepremier Jacek Sasin i ministrowie Michał Dworczyk oraz Dariusz Piontkowski. Samoizolacji poddali się także politycy, którzy mieli kontakt z zakażonym koronawirusem wicemarszałkiem Sejmu Piotrem Zgorzelskim.

Zaprzysiężenie nowego rządu Mateusza Morawieckiego miało się odbyć w poniedziałek o godz. 15:00 w Pałacu Prezydenckim. W poniedziałek Przemysław Czarnek, który ma zostać nowym ministrem edukacji i nauki potwierdził, że wykryto u niego koronawirusa.

 

 

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o zmianę terminu zaprzysiężenia nowego rządu. Ponadto inspektor sanitarny prowadzi postępowanie w celu wskazania osób, które mają być skierowane na kwarantannę. Informacja o zakończeniu postępowania powinna zostać przekazana jeszcze w poniedziałek.

 

ZOBACZ: Przemysław Czarnek zakażony koronawirusem

 

Wszystkie osoby, które miały kontakt z Czarnkiem od piątku zostaną skierowane na kwarantannę.

 

 

W sobotę z Czarnkiem spotkał się z m.in. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz dyrektor Biura Prezydialnego PiS i przewodniczący Forum Młodych PiS Michał Moskal. 

 

Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller,"w ramach postępowania epidemiologicznego przeprowadzonego w związku z stwierdzeniem zakażenia koronawirusem u posła Czarnka, na kwarantannę zostali skierowani: wicepremier Jacek Sasin, minister Dariusz Piontkowski, minister Michał Dworczyk oraz wiceminister Jacek Ozdoba".

 

Rzecznik rządu zwrócił jednocześnie uwagę, że rząd od wielu miesięcy obraduje za pośrednictwem wideokonferencji lub przyjmuje dokumenty w formie obiegowej. "Decyzja o kwarantannie członków Rady Ministrów nie wpływa negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie rządu" - zapewnił Müller. 

 

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska potwierdziła, że Piontkowski jest na kwarantannie, na którą został skierowany przez powiatowego inspektora sanitarnego w związku ze spotkaniem z Czarnkiem.

 

- Minister Dariusz Piontkowski jest w stałym kontakcie z pracownikami ministerstwa, pracuje w trybie zdalnym i realizuje swoje zadania - poinformowała rzeczniczka. 

 

Kwarantanna wojewody i marszałka

 

"W związku z potwierdzeniem badaniami laboratoryjnymi zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u posła na Sejm RP Pana Przemysława Czarnka, wojewoda lubelski Lech Sprawka, który miał z nim bezpośredni kontakt w sobotę 3 października 2020 r, został objęty kwarantanną na okres 10 dni" – poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowy wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka.

 

Jak dodała, wojewoda będzie wykonywał swoje obowiązki w oparciu o pracę zdalną, natomiast na czas trwania kwarantanny, w Urzędzie Wojewódzkim będzie go zastępował wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

 

"Urząd Wojewódzki w Lublinie jest dobrze przygotowany do dalszego, sprawnego funkcjonowania. Na bieżąco zapadają też decyzje i ustalenia służące usprawnieniu zadań związanych z szeroko pojętym systemem opieki nad pacjentami z COVID-19 w województwie lubelskim" - zaznaczyła Strzępka.

 

ZOBACZ: Wrocław. Prezydent Jacek Sutryk zakażony koronawirusem

 

Na kwarantannę został skierowany także marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

 

"W związku z wiadomością o potwierdzonym przypadku koronawirusa u posła Przemysława Czarnka, z którym Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski spotkał się w sobotę 3 października w Lublinie, marszałek do końca tego tygodnia będzie przebywał na kwarantannie, po której podda się wykonaniu testu na obecność wirusa” – poinformował rzecznik prasowy marszałka Remigiusz Małecki.

 

Zdaniem źródła PAP rozpatrywana jest "zdalna" formuła zaprzysiężenia nowego rządu.

 

Izolacja po kontakcie ze Zgorzelskim

 

Koronawirusa wykryto także u wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego z PSL.

 

- Marszałek Tomasz Grodzki poddał się samoizolacji. W środę będzie miał przeprowadzony test i do czasu uzyskania wyniku będzie przebywał na samoizolacji, pracując zdalnie - poinformowała wicedyrektor CIS Anna Godzwon. Jak dodała, marszałek odwołał też wszystkie zaplanowane spotkania.

 

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica), która także brała udział w czwartkowym spotkaniu, przyznała, że o zakażeniu Zgorzelskiego koronawirusem dowiedziała się z mediów. Senator przyznała, że odwołała wszystkie swoje spotkania do środy, a w czwartek będzie miała badania.

 

ZOBACZ: Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski zakażony koronawirusem

 

Inny z uczestników spotkania - szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski - odwołał w swój wyjazd do Łodzi i jeszcze w poniedziałek przejdzie badania w warszawskim szpitalu MSWiA.

 

Samoizolacji poddał się także wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty (Lewica). - Dostał też informację, aby poddał się badaniu, co stanie się jeszcze w poniedziałek - powiedziała rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska.

 

Nieoficjalnie wiadomo, że testy postanowili przeprowadzić obecni u marszałka Grodzkiego politycy PO, choć szef Platformy Borys Budka uczestniczył w poniedziałek w Katowicach w konferencji prasowej.

 

Kosiniak-Kamysz po teście

 

Poseł PSL Marek Sawicki poinformował w poniedziałek, że Władysław Kosiniak-Kamysz również miał robiony test na obecność wirusa Covid-19, który dał wynik negatywny. - Władysław Kosiniak-Kamysz robił wczoraj test na koronawirusa, który wyszedł negatywny, ale - jako lekarz - prezes mówi, że nie jest pewny, czy to nie jest jeszcze za wcześnie na testowanie, dlatego będzie go powtarzał - podkreślił poseł PSL.

 

Dodał, że sam był w ubiegłym tygodniu w Sejmie, ale nie miał bezpośredniego kontaktu z wicemarszałkiem Zgorzelskim. Podkreślił, że na razie czuje się dobrze.

 

Pytany, o działania wewnątrz klubu związane z wykryciem u wicemarszałka Zgorzelskiego koronawirusa, poseł ludowców odparł, że we wtorek o godz. 17:00 w Sejmie w sali Jacka Kuronia zbiera się klub Koalicji Polskiej. - Nie ma żadnych przeciwskazań, aby ci posłowie, którzy nie mieli kontaktu z wicemarszałkiem Zgorzelskim, przyjechali na posiedzenie klubu jeśli chcą, ale mogą też skorzystać z formuły zdalnego posiedzenia klubu - powiedział Sawicki.

 

ZOBACZ: To nie terapia, tylko eksperyment - medycy o leczeniu Trumpa z koronawirusa

 

Piotr Zgorzelski, u którego zdiagnozowano koronawirusa, w czwartek 1 października wraz z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz wicemarszałkiem Senatu Michałem Kamińskim brał udział w spotkaniu większości senackiej u marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego dotyczącym noweli ustawy o ochronie zwierząt.

 

Wzięli w nim także udział m.in. posłowie KO Borys Budka, Marcin Kierwiński, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i senator Marcin Bosacki z KO, z Lewicy: posłowie Włodzimierz Czarzasty i Krzysztof Gawkowski oraz wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, a także Krzysztof Kwiatkowski z koła senatorów niezależnych. Zgorzelski wraz z Kosiniakiem-Kamyszem wystąpili też na konferencji prasowej.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie