Zmiana terminu zaprzysiężenia ministrów. Jest data

Polska
Zmiana terminu zaprzysiężenia ministrów. Jest data
PAP/Leszek Szymański
Prezydent w poniedziałek dokona zmian w składzie Rady Ministrów

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, że dokona zmian w składzie Rady Ministrów we wtorek o godzinie 14.00 - poinformowała Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta

 

 

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek ma przejąć obowiązki ministra cyfryzacji. Na stanowisko wicepremiera powołany zostanie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

ZOBACZ: Zmiany w rządzie. Wicerzecznik PiS: rekonstrukcja zgodnie z planem

 

Wniosek premiera

 

"W związku z chorobą Przemysława Czarnka prowadzone jest postępowanie epidemiologiczne. Osoby, które miały bliski kontakt z zarażonym będą realizowały obowiązki wynikające z przepisów. Z tego powodu premier zwrócił się do prezydenta o zmianę terminu zaprzysiężenia" - napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

 

 

Na kwarantannę skierowano wicepremiera Jacka Sasina, ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka i wiceministra Jacka Ozdobę.  Jak poinformował Müller, "rząd od wielu miesięcy obraduje za pośrednictwem wideokonferencji lub przyjmuje dokumenty w formie obiegowej. Decyzja o kwarantannie członków Rady Ministrów nie wpływa negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie rządu." 

 

 

Decyzja sanepidu

 

"Informacja głównego inspektora sanitarnego: państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Lublinie informuje, że osoby, które miały bezpośredni kontakt z panem prof. Przemysławem Czarnkiem w okresie od piątku 2.10 do poniedziałku 5.10.2020 r., zostaną objęte kwarantanną" – głosi wpis na Twitterze GIS.

 

ZOBACZ: Czarnek z koronawirusem. Politycy w kwarantannie

 

 

Zdaniem źródła Polskiej Agencji Prasowej rozpatrywana jest także "zdalna" formuła zaprzysiężenia nowego rządu.

 

WIDEO: Zakażony kandydat na ministra. Czy odbędzie się uroczystość w Pałacu Prezydenckim?

  

Zmniejszy się liczba ministerstw

Szef Porozumienia Jarosław Gowin odbierze w poniedziałek nominację na wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii; Piotr Gliński - na szefa Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego. Gliński pozostanie też wicepremierem; podobnie Jacek Sasin, który będzie kontynuował pracę jako wicepremier, minister aktywów państwowych.

 

ZOBACZ: Czarnek zostanie ministrem edukacji i nauki. "Wszystko, co zrobię, będzie bazować na prawie"

 

Według rzecznika prezydenta Błażeja Spychalskiego, Duda powoła też w poniedziałek Przemysława Czarnka na Ministra Edukacji i Nauki, Tadeusza Kościńskiego - na Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Michała Kurtykę - na Ministra Klimatu i Środowiska. Marlena Maląg odbierze nominację na stanowisko minister rodziny i polityki społecznej, Grzegorz Puda - na Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformował Spychalski. Nominację na Ministra-Członka Rady Ministrów odbiorą też Michał Cieślak (Porozumienie) oraz Michał Wójcik (Solidarna Polska).

 

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował w środę nowy skład Rady Ministrów; w wyniku rekonstrukcji liczba ministerstw zmniejszy się z 20 do 14. Część resortów zostanie zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony na nowe lub istniejące resorty.

 

ms/pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie