"Liczba zakażeń może dalej rosnąć. Będą nowe obostrzenia w strefach"

Polska
"Liczba zakażeń może dalej rosnąć. Będą nowe obostrzenia w strefach"
Polsat News

- Wysoki przyrost zakażeń w ostatnich dniach to wynik powrotu do normalności. Nie możemy powiedzieć, że dominuje jedno ognisko zakaźne - mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Poinformował, że resort zaproponuje nowe obostrzenia w strefach czerwonych i żółtych. - Pojawią się one niedługo. Będą dotyczyły spotkań międzyludzkich - wyjaśnił.

- Na wiosnę mieliśmy duże ogniska zakażeń, epidemia przebiegała trochę inaczej niż w reszcie Europy. Teraz sytuacja jest wszędzie podoba, mamy do czynienia z małymi, rozproszonymi ogniskami. Przewidujemy, że wyniki zakażeń będą się utrzymywać - mówił Andrusiewicz. 

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa. Kolejni zakażeni w Polsce

 

Pytany czy możliwe jest przywrócenie obowiązku noszenia maseczek także w zielonych strefach, rzecznik przyznał, że każda możliwość brana jest pod uwagę. - Minister zdrowia poinformuje o tym w przyszłym tygodniu - dodał. 

 

Wideo: Andrusiewicz mówi o rekordzie zakażeń

  

"Efekt powrotu do normalności"

 

- To, co państwo wszyscy obserwujecie na co dzień – mamy korki na ulicach, ludzi w tramwajach, w autobusach, mamy powrót do pracy bezpośredniej z pracy zdalnej. Tych kontaktów, interakcji na co dzień jest dużo więcej niż na wiosnę i w lecie, kiedy oczywiście byliśmy na wypoczynku letnim i spotykaliśmy się nad morzem, nad jeziorami, ale nie spotykaliśmy się na ulicach miast, w pracy. Dzisiaj tych interakcji jest dużo więcej – powiedział.

 

ZOBACZ: Wlk. Brytania. Milion pobrań aplikacji do wykrywania kontaktów zakażonych koronawirusem

 

Zaznaczył, że obecnie ogniska zakażeń są rozproszone. - To często są ogniska z imprez domowych, rodzinnych, ogniska z większych zakładów opieki zdrowotnej, szpitali, gdzie mamy do czynienia też z pacjentami COVID-owymi, mamy do czynienia z szeregiem mniejszych ognisk w zakładach pracy (...). Nie możemy powiedzieć, że dominuje jakieś jedno ognisko zakażeń – powiedział.

 

Dodał, że liczba zakażeń jest także efektem odwiedzin w domach pomocy społecznej. Poinformował, że MZ poprosiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o decyzję w sprawie zablokowania odwiedzin w domach opieki społecznej.

 

Spotkanie ministra zdrowia z zespołem opiniującym

 

- Przekonacie się państwo w przyszłym tygodniu. Każdy z nas może przewidywać, obserwując to, co się dzieje w innych państwach, choćby w Europie, jakie są wprowadzane restrykcje, raczej dotyczące większych zbiorowisk, tam, gdzie więcej osób się organizuje, gdzie się spotyka. To już minister Adam Niedzielski przedstawi – powiedział rzecznik.

 

Przekazał, że obecnie w resorcie zdrowia trwa spotkanie ministra Adama Niedzielskiego z zespołem do spraw opiniowania zmian w zakresie ochrony zdrowia w Polsce.

 

ZOBACZ: Słynny bal w Operze Wiedeńskiej odwołany z powodu koronawirusa

 

- Między innymi dyskutowana jest realizacja bieżącej strategii walki z koronawirusem. Trwają teraz dosyć gorące, bo z nich wychodzę, narady ze specjalistami, w jakim zakresie jeszcze bardziej wprowadzić zalecenia, które mogłyby nas chronić przed zakażeniami oraz pomóc lekarzom w obsłudze pacjentów – powiedział Andrusiewicz.

 

Punktowe reagowanie

 

Dodał, że w najbliższym czasie liczba przypadków będzie dalej rosnąć. Zaapelował po raz kolejny o przestrzeganie zasad sanitarnych – noszenie maseczek, zachowanie dystansu i dezynfekcje.

 

- To, co przewiduje strategia walki z COVID-19 na jesień, to nie jest walka z powstrzymaniem koronawirusa przed naszymi granicami. My z tym koronawirusem będziemy się mierzyć na co dzień, dlatego strategia przewiduje punktowe reagowanie np. wprowadzanie obostrzeń w powiatach – wskazał Andrusiewicz

 

Ministerstwo Zdrowia w piątek poinformowało o kolejnych nowych i potwierdzonych 1587 zachorowaniach na COVID-19. To najwięcej od początku pandemii. W ciągu ostatniej doby zmarło 23 osoby. Bilans potwierdzonych zakażeń wzrósł do 84 396. Łączna liczba zmarłych wzrosła do 2 392.

 

W ostatnich dniach przybywa zakażonych koronawirusem. W poniedziałek 24 września resort zdrowia poinformował o 1136 nowych, potwierdzonych przypadkach. W sobotę 19 września resort informował o 1002 przypadkach, a w środę 23 września było 974 nowych zakażonych, a w czwartek 1136.

 

Lista powiatów z obostrzeniami

 

Liczba powiatów objętych restrykcjami zwiększy się z 11 do 21 - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

 

Od soboty "czerwonymi" powiatami będą głubczycki (woj. opolskie) i kartuski (woj. pomorskie). - Oba przeszły ze strefy żółtej - dodał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który przedstawiał zaktualizowaną listę obostrzeń w regionach.


W strefie żółtej znalazło się 19 powiatów: brzeski (woj. opolskie), suski, limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański (woj. małopolskie), trzebnicki (woj. dolnośląskie), otwocki i przasnyski (woj. mazowieckie), kłobucki (woj. śląskie), Sopot (woj. pomorskie), działdowski i nidzicki (woj. warmińsko-mazurskie), piotrkowski (woj. łódzkie), międzychodzki i gostyński (woj. wielkopolskie), bytowski (woj. pomorskie), milicki (woj. dolnośląskie) i aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie).

 

Powiaty: bytowski (woj. pomorskie) i milicki (woj. dolnośląskie) wymienione na powyższej liście, przeszły do strefy żółtej ze strefy czerwonej.

 

ZOBACZ: Nowe strefy żółte i czerwone. Więcej powiatów z obostrzeniami

 

Nadal jako żółte oznaczone są małopolskie powiaty nowotarski i tatrzański.

 

Natomiast strefę czerwoną opuścił powiat kluczborski (woj. opolskie), a żółtą opolski (woj. opolskie) i kielecki (woj. świętokrzyskie). Trafią one do strefy zielonej.

 

Na "liście alertów" znalazły się powiaty: kluczborski, kościerski, pucki, wejherowski, nowodworski, strzyżowski, łęczyński, przeworski, jaworski i miasto Słupsk.

msl/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie