Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem. Nie żyje 25 osób

Polska
Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem. Nie żyje 25 osób
Polsat News
Od początku epidemii w Polsce odnotowano ponad 82 tys. zakażeń

Ministerstwo zdrowia w czwartek poinformowało o kolejnych 1136 zachorowaniach. To najwięcej od początku pandemii. W ciągu ostatniej doby zmarło 25 osób. Bilans potwierdzonych zakażeń wzrósł do 82 809.

Zakażenia dotyczą województw: małopolskiego (183), mazowieckiego (149), pomorskiego (143), śląskiego (110), łódzkiego (84), wielkopolskiego (84), podkarpackiego (62), dolnośląskiego (58), lubelskiego (58), kujawsko-pomorskiego (41), podlaskiego (38), świętokrzyskiego (36), zachodniopomorskiego (28), warmińsko-mazurskiego (23), lubuskiego (20), opolskiego (19).

 

 

Resort poinformował o śmierci 25 zakażonych koronawirusem osób w wieku od 43 do 92 lat. Do zgonów doszło w Kędzierzynie-Koźlu, Lublinie, Warszawie, Bydgoszczy, Bełchatowie, Zgierzu, Krakowie, Mielcu, Przemyślu, Sanoku, Dębicy, Łańcucie, Augustowie, Poznaniu, Wejherowie, Częstochowie, Tychach i w Raciborzu. Wszystkie osoby zmarłe – jak podało MZ – miały choroby współistniejące.

 

W środę MZ informowało o 974 nowych przypadkach, we wtorek – o 711, w poniedziałek – o 748; w niedzielę – o 910, a w sobotę – o 1002.

 

Wyzdrowiało ponad 66 tys. osób

 

Od początku epidemii wyzdrowiało 66 158 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem; w ciągu ostatniej dobry - 597 pacjentów.

 

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 964 osób (7 osób mniej niż w środę), pod respiratorem jest 91 chorych (2 więcej).

 

Kwarantanną objętych jest 125 220 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 11 089 osób.

Pandemia nie słabnie

Epidemia koronawirusa rozpoczęła się w Polsce na początku marca. Oficjalna nazwa koronawirusa to SARS-CoV-2. Światowa pandemia zaczęła się w chińskim mieście Wuhan w listopadzie 2019 roku. Od tamtej pory koronawirus rozprzestrzenił się na cały świat. Na jesień spodziewana jest druga fala zachorowań.

 

Liczba zachorowań rośnie w kolejnych europejskich krajach. Najwyższe od maja bilanse są m.in. w Wielkiej Brytanii, która wprowadza z powrotem obostrzenia.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: rosnąca liczba zakażeń koronawirusem, wracają ograniczenia w angielskich pubach

 

- Wszystkie osoby, które mogą pracować z domu, powinny to robić, a wszystkie puby, bary i restauracje w Anglii od czwartku mogą obsługiwać klientów tylko przy stolikach i mogą być otwarte tylko do godz. 22 - ogłosił we wtorek brytyjski premier Boris Johnson w związku z pandemią Covid-19.

 

Wirus z Chin na całym świecie

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 rozpoznano w mieście Wuhan w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia wobec narastania liczby zakażeń 11 marca ogłosiła stan pandemii na całym świecie. W Polsce pacjenta "zero" zdiagnozowano w marcu. Rząd wprowadził wówczas rygorystyczne obostrzenia, m.in. zamknięto większość sklepów i zakazano wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie większość z zakazów jest cofnięta, nadal jednak służby sanitarne apelują o zachowywanie dystansu społecznego i zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję rąk.

 

ZOBACZ: Wiceminister zdrowia: liczba 1000 nowych przypadków dziennie może się powtarzać

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

pgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie