Słynny bal w Operze Wiedeńskiej odwołany z powodu koronawirusa

Świat
Słynny bal w Operze Wiedeńskiej odwołany z powodu koronawirusa
commons.wikimedia.org/fot. Gryffindor/zdj. ilustracyjne
Bal, który miał się odbyć 11 lutego, uważa się za jedno z najważniejszych wydarzeń w Austrii

Rząd Austrii postanowił odwołać z powodu koronawirusa najbliższy bal w Operze Wiedeńskiej. "W sytuacji pandemii zorganizowanie balu byłoby po prostu nieodpowiedzialne" - powiedział kanclerz Sebastian Kurz, cytowany przez agencję APA.

Decyzja nie należała do łatwych, bo wszyscy wiedzą, jak ważne jest to wydarzenie w życiu kulturalnym Austrii -podkreślił kanclerz. - Jednak mając świadomość, że wspólne świętowanie i masowe uroczystości są głównym powodem wzrostu liczby zakażeń, musieliśmy tę decyzję podjąć - dodał.

 

ZOBACZ: Ceremonia rozdania Oscarów przełożona z powodu koronawirusa

 

Bal, który miał się odbyć 11 lutego, uważa się za jedno z najważniejszych wydarzeń w Austrii. Opera zostaje wtedy przekształcona w ogromną salę balową. Bilety wstępu są zawsze wyprzedane do ostatniego miejsca, a kosztują od 315 do nawet 23 600 euro (za lożę). Za lampkę szampana podczas balu trzeba zapłacić 17 euro.

Odbywa się zawsze w ostatni czwartek karnawału

Bale w Operze są reklamą Wiednia i każdego roku przyciągają ponad 5 tysięcy gości z całego świata. Początki tradycji balowej w Wiedniu sięgają czasów kongresu wiedeńskiego w latach 1814-15. Od 1877 r. bal w Operze Wiedeńskiej odbywa się zawsze w ostatni czwartek karnawału.

 

ZOBACZ: Hiszpania: rodzice wydziedziczają dzieci. Z powodu pandemii

 

Organizację tego wydarzenia wznowiono po II wojnie światowej w 1956 roku. Od tego czasu odwołano je tylko raz - w 1991 roku z powodu wojny w Zatoce Perskiej. Wśród artystów, których występy uświetniały ceremonie otwarcia balu, byli m.in. Anna Netrebko i Jose Carreras.

 

Kilka innych balów wiedeńskiego sezonu zostało odwołanych już wcześniej. Według Vienna Tourism w okresie od października do marca odbywa się w stolicy Austrii około 450 balów. Dochód z tych imprez obliczany jest na 51 milionów euro rocznie. 

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie