Adam Niedzielski nowym ministrem zdrowia

Polska
Adam Niedzielski nowym ministrem zdrowia
PAP/Piotr Nowak
Adam Niedzielski nowym ministrem zdrowia

Obecny szef NFZ Adam Niedzielski pokieruje ministerstwem zdrowia - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej. Szef rządu potwierdził także wcześniejsze nieoficjalne informacje polsatnews.pl. Zbigniew Rau zostanie nowym ministrem spraw zagranicznych.

Morawiecki zapewniał, że Łukasz Szumowski bardzo dobrze przygotował resort na drugą falę koronawirusa, a jego propozycje będzie wdrażał jego następca.

 

ZOBACZ: Zbigniew Rau nowym szefem MSZ. Zastąpi Czaputowicza

 

- To stanowisko obejmie pan doktor nauk ekonomicznych Adam Niedzielski - poinformował szef rządu.

 

- Niedzielski przez wiele lat pracuje w rożnych obszarach administracji publicznej, ma doświadczenie z Ministerstwa Finansów, NIK i innych ministerstwach, w tym w Ministerstwie Sprawiedliwości, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Od dwóch lat pełni funkcję szefa NFZ. Osoba, która bardzo potrzebujemy, bo służba zdrowia w najbliższych miesiącach, kwartałach będzie w tym lepszym stanie mogła przetrwać druga falę koronawirusa im bardziej będziemy zmodernizowani - przekazał szef rządu. 

 

"Wieloletnia bolączka"

 

Premier wskazał, że po czasie walki z epidemią COVID-19 przed służbą zdrowia będą ogromne wyzwania "w zakresie jej dalszego usprawniania, modernizacji czy czynienia ją bardziej racjonalną".

 

- Wiadomo, że mamy od bardzo wielu lat bolączkę polegającą na tym, że mamy za małą liczbę lekarzy. Już na samym początku rządów PiS decyzje słuszne podjęte przez pana ministra Konstantego Radziwiłła, potem kontynuowane przez pana Łukasza Szumowskiego doprowadziły do tego, że dzisiaj kształcimy o 70-80 proc. więcej nowych lekarzy - powiedział premier.

 

ZOBACZ: Konfederacja: Szumowski nie był ani żeglarzem, ani sternikiem, był niezdecydowanym majtkiem

 

Podkreślał, że "przyspieszenie tych procesów, właściwej alokacji środków, ale jednocześnie właściwego alokowania zasobów medycznych, kadrowych to będzie jedno z bardzo ważnych zadań nowego ministra".

 

Adam Niedzielski to polski ekonomista i menedżer, specjalizujący się w zarządzaniu finansami oraz zarządzaniu strategicznym. Pracował w polskich instytucjach rządowych oraz jako pracownik naukowy. W latach 2016–2018 był dyrektorem generalnym Ministerstwa Finansów, członkiem rady nadzorczej spółki Aplikacje Krytyczne oraz członkiem rady Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 2018 zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. operacyjnych. Od 2019 prezes NFZ.

 

Nowy szef MSZ

 

- Dotychczasowy szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, były wojewoda łódzki Zbigniew Rau będzie nowym ministrem spraw zagranicznych - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

 

W czwartek Jacek Czaputowicz zrezygnował z pełnionej funkcji szefa resortu dyplomacji. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisję.

 

Morawiecki powiedział na konferencji prasowej w KPRM, że decyzje w sprawie kandydatury następcy Jacka Czaputowicza konsultował z prezydentem Andrzejem Dudą.

 

- Zaproponowaliśmy tę funkcję już jakiś czas temu, w ślad za oświadczeniem pana ministra Jacka Czaputowicza o rezygnacji, panu przewodniczącemu komisji spraw zagranicznych w Sejmie Zbigniewowi Rauowi - powiedział premier.

 

Podkreślił, że zajmował się on sprawami zagranicznymi przez wiele lat swojego życia zawodowego.

 

"To ten, który ma służyć"

 

- Chciałbym podziękować dzisiaj tym dwóm odchodzącym naszym ministrom, panu profesorowi Szumowskiemu, panu profesorowi Czaputowiczowi, chciałbym też podziękować dwóm ministrom, którzy wkrótce obejmą od strony formalnej swoje resorty za podjęcie się tej niezwykle trudnej i ważnej roli ministra - mówił Morawiecki.

 

- Minister - według etymologii łacińskiej - to ten, który ma służyć. Jestem przekonany, że pan profesor Rau w dziedzinie spraw zagranicznych będzie służył Rzeczpospolitej znakomicie, a pan doktor Niedzielski w obszarze publicznej służby zdrowia, jej dalszej reformy i jej usprawniania będzie również znakomicie służył Polakom - dodał.

 

ZOBACZ: Jacek Czaputowicz podał się do dymisji

 

"Jacek Czaputowicz to człowiek wielkiej klasy i wspaniały profesjonalista. Jego wiedza i umiejętność poruszania się w zawiłych meandrach światowej dyplomacji przyczyniły się do wzmocnienia pozycji międzynarodowej Rzeczypospolitej i wielu sukcesów na tym polu" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

 

 

We wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że podaje się do dymisji. Zapewniał, że o takim zamiarze informował wcześniej premiera oraz rząd, a dymisję przygotowywał od lutego, jednak nie doszło do niej ze względu na pandemię koronawirusa. Szumowski swoją decyzję motywował względami osobistymi i poinformował, że pozostaje w życiu publicznym jako poseł oraz zamierza wrócić do zawodu lekarza.

 

ZOBACZ: "Jest mi bardzo wstyd". Szumowski tłumaczy, dlaczego wcześniej przeczył dymisji

 

Dzień wcześniej, w poniedziałek o swoim odejściu z resortu zdrowia poinformował w mediach społecznościowych wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. "Dziś ostatni z moich 944 dni pracy w Ministerstwie Zdrowia. Decyzja kilkukrotnie już odkładana, ale dzięki temu też dobrze przemyślana. Kiedy przychodziłem na Miodową, miałem wiele obaw, czy podołam zadaniom, które mi powierzono" – napisał.

 

ZOBACZ: Szumowski do bliskich: dziękuję, że to wytrzymaliście

 

We wtorek wiceminister cyfryzacji Wanda Buk poinformowała za pośrednictwem Twittera, że rezygnuje ze stanowiska. Tego samego dnia PGE podała w komunikacie, że Buk od 1 września będzie wiceprezesem tej spółki ds. regulacji. 

luq/msl/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie