Zbigniew Rau nowym szefem MSZ. Zastąpi Czaputowicza

Polska
Zbigniew Rau nowym szefem MSZ. Zastąpi Czaputowicza
Wikimedai.org/Vargunn
Poseł prof. Zbigniew Rau, były senator i wojewoda łódzki, pokieruje resortem spraw zagranicznych

Prof. Zbigniew Rau, poseł na Sejm i były wojewoda łódzki (w latach 2015-2019) zostanie powołany na stanowisko ministra spraw zagranicznych - ogłosił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Potwierdziły się tym samym nieoficjalne ustalenia portalu polsatnews.pl. Zmiana na stanowisku szefa polskiej dyplomacji nastąpiła po złożonej w czwartek rano przez prof. Jacka Czaputowicza rezygnacji.

"Minister wcześniej stwierdził, że po wyborach prezydenckich jest dobry moment na zmianę na czele polskiej dyplomacji oraz wyraził przekonanie, że jego następca będzie kontynuował dotychczasową linię i sprzyjał dalszemu umocnieniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej" - podało MSZ, które poinformowało o dymisji ministra Czaputowicza.

 

ZOBACZ: "Rząd premiera Morawieckiego rozpada się w sposób niekontrolowany"

 

Prof. Czaputowicz był ministrem od 9 stycznia 2018 roku. Wcześniej był wiceszefem MSZ ds. prawnych i traktatowych, byłym dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Zastąpił na stanowisku Witolda Waszczykowskiego.

 

 

Tekę szefa resortu spraw zagranicznych obejmie prof. Zbigniew Rau. Jest on profesorem nauk prawnych Uniwersytetu Łódzkiego, kierownikiem Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych oraz Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Były senator i wojewoda

 

W 2005 r. prof. Rau był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W tym samym roku w wyborach parlamentarnych uzyskał mandat senatora z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu piotrkowskim. W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 r. nie ubiegał się o reelekcję. 

 

8 grudnia 2015 r. został powołany na stanowisko wojewody łódzkiego. W wyborach w 2019 r. z ramienia PiS uzyskał mandat posła IX kadencji z okręgu łódzkiego. W związku z tym wyborem 11 listopada 2019 r. zakończył urzędowanie na funkcji wojewody.

 

ZOBACZ: Premier przyjął dymisję Czaputowicza. Kiedy poznamy następcę?

 

W Sejmie objął funkcję przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych. W 2020 r. został przewodniczącym delegacji polskiego parlamentu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

grz/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie