"Rząd premiera Morawieckiego rozpada się w sposób niekontrolowany"

Polska
"Rząd premiera Morawieckiego rozpada się w sposób niekontrolowany"
PAP/Radek Pietruszka
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podał się do dymisji

- Wygląda na to, że mimo zapowiedzianej rekonstrukcji, rząd premiera Morawieckiego po prostu rozpada się w sposób niekontrolowany. Odchodzą ministrowie z ważnych resortów w bardzo ważnym momencie dla funkcjonowania rządu - ocenił na antenie Polsat News poseł Jan Grabiec (KO).

Prof. Jacek Czaputowicz złożył w czwartek na ręce premiera Mateusza Morawieckiego rezygnację ze stanowiska ministra spraw zagranicznych. 

 

ZOBACZ: Czaputowicz: ufamy, że społeczeństwo i władze białoruskie same znajdą rozwiązanie swoich problemów

 

Minister wcześniej stwierdził, że po wyborach prezydenckich jest dobry moment na zmianę na czele polskiej dyplomacji oraz wyraził przekonanie, że jego następca będzie kontynuował dotychczasową linię i sprzyjał dalszemu umocnieniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej" - podało MSZ, które poinformowało o dymisji ministra.

 

"Odchodzą ministrowie z ważnych resortów"

 

- Wygląda na to, że mimo zapowiadanej rekonstrukcji, rząd premiera Morawieckiego rozpada się w sposób niekontrolowany. Odchodzą ministrowie z ważnych resortów w bardzo ważnym momencie dla funkcjonowania rządu. Odchodzi minister spraw zagranicznych w momencie, kiedy za naszą wschodnią granicą u bardzo ważnego sąsiada trwa pokojowa rewolucja, kiedy otrzymujemy informację o możliwym otruciu lidera rosyjskiej opozycji  - powiedział w Polsat News Jan Grabiec (KO). 

 

WIDEO: poseł Jan Grabiec o dymisji ministra spraw zagranicznych

  

Koniec "eksperymentu"

 

"Rozmarzyłam się. A jakby tak jeszcze Ziobro?" - napisała Katarzyna Lubnauer. Wcześniej na Twitterze pytała: "Trwa wyścig, kto szybciej się ewakuuje? Nie żebym miała tęsknić, ale mam jeszcze kilka typów."

 

"Dziennikarze pytają mnie o następstwo po ministrze Czaputowiczu wymieniając nazwiska Szczerski, Szymański i Rau. A ja uważam, że min. Marek Suski co prawda nie jest poliglotą ale nie dałby się skorumpować przez cudzoziemskie miazmaty. Nie będą nam w obcych językach..." - napisał europoseł i były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

 

"Miała być zaplanowana rekonstrukcja a mamy do czynienia z niekontrolowanym rozpadem rządu. Mam wrażenie, że nie panuje nad tym ani premier Morawiecki ani prezes Kaczyński. Kolejni ministrowie katapultują się w chwili zagrożenia. Mit silnego państwa PiS prysł na naszych oczach..." - ocenił poseł Dariusz Klimczak (PSL).

 

 

"Kolejna dymisja w rządzie Morawieckiego: Czaputowicz. Polityków należy oceniać m.in. po tym: 1.dokąd wchodzą, co robią, tam, gdzie weszli,3.jak i dlaczego wychodzą" - napisał b. premier Leszek Balcerowicz. 

 

 

"Jesienna rekonstrukcja ruszał na dobre w sierpniu" - napisał poseł Arkadiusz Myrcha. 

 

 

"Minister #Czaputowicz odchodzi w czasie rewolucji tuż za wschodnią granicą. Minister #Szumowski odchodzi w czasie wzrostu zakazen #Covid_19 . Ucieczka od odpowiedzialności podstawą rekonstrukcji rządu PiS?" - zastanawia się posłanka Urszula Pasławska (PSL-KP)

 

 

"Minister SZ J. Czaputowicz podał się do dymisji. Koniec „eksperymentu”. Rząd Morawieckiego zaczyna się sypać, nikt nie chce czekać do tzw. rekonstrukcji gabinetu." - napisał Dariusz Rosati.

 

Prof. Czaputowicz był ministrem od 2018 roku. Wcześniej był wiceszefem MSZ ds. prawnych i traktatowych, b. dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Zastąpił na stanowisku Witolda Waszczykowskiego.

pgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie