Pogoda na środę, 19 sierpnia. Deszcze i gwałtowne burze przyprawią nas o ból głowy

Polska
Pogoda na środę, 19 sierpnia. Deszcze i gwałtowne burze przyprawią nas o ból głowy
PAP/EPA/Cabalar/zdj. ilustracyjne
Deszcz po wielu suchych dniach jest bardzo potrzebny, jednak miejscami może go spaść na tyle dużo, aby doszło do podtopień

Przed nami kolejny niespokojny dzień, który minie pod znakiem deszczu i burz, miejscami bardzo silnych, z gradem i porywistym wiatrem. Temperatura nieznacznie się obniży, ale nadal będzie parno. Z powodu kiepskiego biometu może nas boleć głowa.

Nie mamy dobrych wieści na środę. Niemal w całym kraju spodziewamy się opadów deszczu, którym na zachodzie, południu i wschodzie będą towarzyszyć burze, miejscami gwałtowne. Te najbardziej intensywne zjawiska atmosferyczne wystąpią w pasie od Podlasia przez Mazowsze po Lubelszczyznę i Podkarpacie.

 

ZOBACZ: Uciekli tuż przed spadającym w parku drzewem [WIDEO]

 

W trakcie burz może spaść do 30 litrów (lokalnie 50 litrów) deszczu na metr kwadratowy ziemi. Punktowo grad może mieć średnicę do 3 centymetrów, a porywy wiatru do 90 kilometrów na godzinę. Zjawiska mogą powodować szkody materialne i zagrażać zdrowiu i życiu ludzkiemu, dlatego warto zachować ostrożność.

 

Pogoda na środę, 19 sierpnia
Pogoda na środę, 19 sierpnia

Fatalna pogoda w górach

Deszcz po wielu suchych dniach jest bardzo potrzebny, jednak miejscami może go spaść na tyle dużo, aby doszło do podtopień. Tak będzie zwłaszcza w województwach południowych i zachodnich. Turystów wypoczywających w górach ostrzegamy, że lepiej będzie ten dzień spędzić w dolinach, poniżej górnej granicy lasu.

 

ZOBACZ: Grupa Polsat-Interia zdominowała kategorię pogodową. Konkurencja daleko w tyle

 

Na szlakach będzie mokro, błotniście, a niski pułap chmur i znacznie ograniczona widoczność mogą sprzyjać wypadkom. Jeśli dodać do tego obfite deszcze i burze z gradem, to lepiej nie ryzykować i nie narażać też zdrowia i życia ratowników.

Bardzo ciepło i wilgotno

To będzie kolejny parny dzień, ponieważ termometry pokażą przeważnie od 22-25 stopni, jednak z powodu podwyższonej wilgotności powietrza odczuwalnie będzie jeszcze cieplej.

 

ZOBACZ: Trąba powietrzna przeszła nad Ustroniem Morskim. Porwała 8 domków, są ranni [WIDEO]

 

Utrzyma się słaby i umiarkowany wiatr z kierunku północno-zachodniego, który w porywach może osiągać do 40 km/h, a w burzach będzie się wzmagać jeszcze bardziej.

Biomet będzie niekorzystny

Ciśnienie pozostaje obniżone i przez cały dzień będzie spadać. W samo południe barometry pokażą od 1005 hPa na wschodzie do 1009 hPa na zachodzie kraju.

 

Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne dla naszego samopoczucia, a to oznacza, że meteopaci mogą odczuwać różnorodne dolegliwości, w tym ból głowy, senność i rozkojarzenie.

W czwartek poprawa pogody

Wilgotna pogoda dobiega końca. W czwartek deszcze i burze odsuną się nad województwa wschodnie. Na pozostałym obszarze kraju rozpogodzi się.

 

Temperatura sięgnie maksymalnie od 22-23 stopni na północnym wschodzie do 28 stopni na zachodzie. Nasze samopoczucie powinno się poprawić.

Łukasz Mielczarek/Twojapogoda.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie