Uciekli tuż przed spadającym w parku drzewem [WIDEO]

Polska
Uciekli tuż przed spadającym w parku drzewem [WIDEO]
Monitoring miejski w Aleksandrowie Łódzkim
Z powodu burzy w parku w Aleksandrowie Łódzkim omal nie doszło do tragedii

Około 170 interwencji związanych z usuwaniem wiatrołomów i lokalnych podtopień zanotowała straż pożarna w woj. łódzkim po burzach i ulewnych deszczach, które przeszły nad regionem w nocy z piątku na sobotę. Jak nagle potrafi zmienić się pogoda pokazują nagrania z Aleksandrowa Łódzkiego.

Na nagraniach z miejskiego monitoringu widać, jak ludzie odpoczywający w parku musieli uciekać przed spadającym drzewem. W ostatniej chwili udało im się uniknąć obrażeń. 

 

Burza wyrządziła w Aleksandrowie Łódzkim wiele szkód - zniszczone są między innymi miejska siłownia plenerowa i plac zabaw. Na szczęście obyło się bez ofiar. Z powodu nawałnicy obowiązuje zakaz wstępu do miejskiego parku. Odwołany został też zaplanowany na weekend w mieście zjazd food trucków. 

 

WIDEO: o krok od tragedii. Wiatr łamał drzewa w parku w Aleksandrowie Łódzkim

  

 

Bryg. Michał Kłosiński z Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi poinformował, że najwięcej połamanych drzew, zalanych budynków i ulic było w okolicach Zduńskiej Woli, Zgierza i Łodzi, a także w Skierniewicach, Brzezinach i w Łęczycy.

 

Porywisty wiatr uszkodził dachy na kilku budynkach. Podczas ulewy w Łodzi pod wodą znalazł się tunel przy ul. Niciarnianej.

 

Interwencje strażaków

 

W piątek strażacy musieli interweniować nie tylko w województwie łódzkim. Z informacji przekazanych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że strażacy w sumie zaliczyli ponad 900 interwencji w całej Polsce - w tym m.in. 244 na samym Mazowszu.

 

ZOBACZ: Woda porwała auto, zatrzymało się na moście. Potężne nawałnice nad Polską

 

W sobotę od północy w związku z pogodą straż pożarna interweniowała ponad 100 razy.

 

- Strażacy głównie usuwali wiatrołomy, udrażniali przepusty i wypompowywali wodę – zaznacza rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

 

Trąba powietrzna

 

Do jednego z najpoważniejszych zdarzeń doszło w gminie Ustronie Morskie, gdzie trąba powietrzna zniszczyła część kompleksu wypoczynkowego składającego się z 70 domków holenderskich.

 

- Każdy domek przeznaczony jest na ok. 4-5 osób. Szacujemy więc, że na terenie kompleksu mogło przebywać maksymalnie 250-300 osób. W miejscu, gdzie przeszła trąba powietrzna było 9 domków, z czego 7 uległo całkowitemu zniszczeniu – przekazał Batorski.

 

WIDEO: o stratach spowodowanych trąbą powietrzną mówiła w Polsat News wójt gminy Ustronie Morskie Bernadeta Borkowska

  

Dodał, że w 9 domkach przebywało łącznie 14 osób, z czego poszkodowanych zostało 6 z nich. - Wszystkie te osoby zostały przewiezione do szpitala – zaznaczy Batorski.

 

ZOBACZ: Trąba powietrzna przeszła nad Ustroniem Morskim. Porwała 8 domków, są ranni [WIDEO]

 

Dodał, że w działaniach na miejscu brało udział 12 zastępów straży pożarnej, w sumie około 50 strażaków.

 

Alert pogodowy dla czterech województw

 

W sobotę w czterech województwach obowiązują ostrzeżenia przed burzami z gradem i intensywnymi opadami deszczu wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

ZOBACZ: Zimą -60 °C, przed paroma dniami +38 °C, a teraz spadł tam... śnieg

 

Alerty drugiego stopnia (w trzystopniowej skali) dotyczące burz z gradem ogłoszono w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim i w prawie całym województwie mazowieckim. Natomiast alert drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu wydano dla województwa małopolskiego.

 

Z kolei w województwach: opolskim, śląskim i świętokrzyskim obowiązują alerty pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami.

 

WIDEO: zobacz prognozę pogody na najbliższe dni

  

luq/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie