Michał Wójcik: nasze przepisy chronią lepiej niż konwencja antyprzemocowa

Polska
Michał Wójcik: nasze przepisy chronią lepiej niż konwencja antyprzemocowa
Polsat News
Wiceminister Michał Wójcik w "Gościu Wydarzeń".

- Polskie ustawodawstwo idzie dużo dalej, jeśli chodzi o ochronę praw osób, co do których stosowana jest przemoc - powiedział w Polsat News wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Skomentował w ten sposób plany wypowiedzenia przez Polskę konwencji stambulskiej, która według niego "ma warstwę ideologiczną". - Na to my jako Solidarna Polska nie możemy się zgodzić - dodał.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział w sobotę złożenie wniosku o wypowiedzenie antyprzemocowej "konwencji stambulskiej".

 

ZOBACZ: Wypowiedzenie "konwencji antyprzemocowej". "Składamy formalny wniosek"

 

- Przechodzimy od słów do czynów. Składamy w poniedziałek formalny wniosek do resortu rodziny o podjęcie prac formalnych nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej - poinformował w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 

Informacja o możliwym wypowiedzeniu konwencji przez Polskę spotkała się z protestami środowisk kobiecych i polityków opozycji.

 

"Wiele krajów nie przyjęło tej konwencji"

 

W niedzielę do tej zapowiedzi odniósł się w Polsat News wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. - Nie wszystkie kraje ratyfikowały albo podpisały konwencję stambulską - stwierdził w programie "Gość Wydarzeń". 

 

- Wiele krajów w Europie stwierdziło, że nie chcą mieć w swoim porządku prawnym konwencji stambulskiej - dodał. Jako przykłady wymienił Litwę, Łotwę, Słowację, Węgry, Czechy, Wielką Brytanię, Lichtenstein i Bułgarię.

 

ZOBACZ: Kowal: konwencja antyprzemocowa nie będzie ostatecznie wypowiedziana

 

Jak stwierdził "nasze przepisy chronią lepiej niż konwencja antyprzemocowa". - My mamy bardzo dobre ustawodawstwo, które chroni prawa kobiet oraz wszystkich osób, w stosunku do których stosowana jest przemoc - powiedział.


- Poza przepisami z kodeksu karnego mamy także ustawę antyprzemocową. Ona niedawno została przegłosowana, za kilka miesięcy wejdzie w życie. Przewiduje ona bardzo daleko idącą ochronę praw osób, co do których stosowana jest przemoc i  nie dotyczy to wyłącznie kobiet - stwierdził polityk Solidarnej Polski.

 

WIDEO: Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik w programie "Gość Wydarzeń"

  

 

- My na pomoc osobom, wobec których stosowana jest przemoc, wydaliśmy tylko do końca maja 70 mln złotych. Stworzyliśmy całą sieć punktów, gdzie pomaga się takim osobom - dodał. 

 

"Zawsze byliśmy jej przeciwni"

 

Zwrócił uwagę, że za przyjęciem konwencji stambulskiej w 2015 roku głosowała Platforma Obywatelska i Lewica. - My byliśmy temu zawsze przeciwni - powiedział. 

 

- To nie jest taka oczywista sprawa, że konwencja stambulska to jest taki dokument, który ma za zadanie bronić przed przemocą kobiety i nie ma tam warstwy ideologicznej. Niestety jest warstwa ideologiczna. Na to my jako Solidarna Polska nie możemy się zgodzić - dodał.  

 

- W tym dokumencie jest mowa o trzeciej płci. My patrzymy inaczej na świat. Biologicznie nie takiej możliwości. Jest kobieta, jest mężczyzna. Taka jest anatomia - wyjaśnił. 

 

ZOBACZ: Kobiety znów wyszły na ulice. Chodzi o konwencję antyprzemocową

 

- Kategorycznie nie zgadzamy się na to żeby promować trzecią płeć, uwarunkowaną społecznie, kulturowo. To właśnie jest w tej konwencji. To jest uderzenie w instytucję rodziny i małżeństwa. To jest potężny cios w polski porządek prawny - stwierdził Wójcik. 

 

- Proszę nie wmawiać mi, że dokument, w których co parę artykuł jest zawarta ideologia jest czymś normalnym. To nie jest normalne - dodał.

 

Pytany przez prowadzącego program Tomasza Machałę, czy nie obawia się, że w ślad za Polską pójdą kolejne kraje, odpowiedział, że "to co zrobią inne kraje, to jest kwestia polityków, którzy podejmują tego rodzaju działania".

 

Dotychczasowe wydania programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

hlk/dk/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie