"Wielki krok wstecz". Rada Europy o planach wycofania się z konwencji stambulskiej

Polska
"Wielki krok wstecz". Rada Europy o planach wycofania się z konwencji stambulskiej
twitter.com/CoESpokesperson

Polska nie powinna wycofywać się z konwencji stambulskiej - uważa sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić. "Wyjście z niej byłoby godne ubolewania i stanowiłoby wielki krok wstecz, jeśli chodzi o ochronę kobiet przed przemocą w Europie" - oświadczyła w niedzielę.

"Zapowiedzi przedstawicieli polskiego rządu, że Polska powinna wycofać się z konwencji stambulskiej, są alarmujące. Konwencja stambulska jest kluczowym międzynarodowym układem Rady Europy dotyczącym zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej - i to jest jedyny cel, jaki jej przyświeca" - napisała w swym oświadczeniu Marija Pejčinović Burić.

 

ZOBACZ: Dotkliwie pobił żonę. Nie chciał, by stawiła się na rozprawie rozwodowej

 

"W przypadku jakichkolwiek nieporozumień lub nieporozumień dotyczących konwencji jesteśmy gotowi wyjaśnić je w konstruktywnym dialogu" - zadeklarowała w swym oświadczeniu wywodząca się z Chorwacji polityk, która w latach 90. studiowała w Warszawie.

 

Sprawa konwencji stambulskiej była jednym z tematów "Śniadania w Polsat News".

 

- To jest dokument, który do niczego nie zmusza, tylko zaleca. Większość zaleceń tego dokumentu i tak jest w polskim prawodawstwie, więc czemu służy krzyczenie, że będziemy się z tego wycofywali? Chyba sprawianiu wrażenia, że coś będziemy kombinowali przy przemocy domowej - mówił w sobotnim "Gościu Wydarzeń" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska).

 

"Walka z przemocą domową jest priorytetem"

 

Oświadczenie Pejčinović Burić zostało opublikowane na Twitterze przez rzecznika Rady Europy Daniela Holtgena.

 

 

Pejčinović Burić odniosła się w nim do sobotniej zapowiedzi ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, że Polska wystąpi z Konwencji Stambulskiej. Szef MS poinformował, że w poniedziałek zostanie złożony wniosek do resortu rodziny o podjęcie formalnych prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej.

 

Wyjaśnił, że walka z przemocą domową jest priorytetem, ale w konwencji są zapisy o charakterze ideologicznym, z którymi jego resort się nie zgadza.

 

Zapobieganie i zwalczanie przemocy wobec kobiet

 

Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została przygotowana w 2011 r. i weszła w życie w sierpniu 2014 r. Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała - w 2015 r.

 

Marija Pejčinović Burić – chorwacka ekonomistka i polityk, posłanka krajowa, w latach 2017–2019 wicepremier oraz minister spraw zagranicznych i europejskich, od 2019 sekretarz generalny Rady Europy.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie