Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Eugene Garcia
Epidemia nie zwalnia. Kolejny "rekordowy dzień" w Brazylii

W Polsce kolejny wzrost dziennej liczby przypadków. Rośnie liczba ognisk epidemii. W Brazylii kolejny dzień blisko rekordu zakażeń - obecność wirusa potwierdzono u 59 tys. 961 osób. Donald Trump odwołał konwencję Republikanów na Florydzie. Powodem decyzji prezydenta USA jest pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna w tym stanie. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

bas/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

24 lipca 2020 roku - gdyby nie pandemia, oczy całego świata byłyby dzisiaj zwrócone na Tokio, gdzie rozpoczynałyby się igrzyska olimpijskie. Tymczasem rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem. Dwóch z nich brało udział w powyborczym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Zakażony został także światowej sławy aktor Mel Gibson. Koronawirus - Raport Dnia.

Koronawirus - Raport Dnia. Piątek, 24 lipca

Minister turystyki Austrii Elisabeth Koestinger przyznała w piątek, że zamiast planowanych w jej branży maksymalnie 65 tys. testów na koronawirusa tygodniowo, wykonano ich w ciągu czterech tygodni tylko 14 tysięcy.

Występując w programie "Mittagsjournal" austriackiego radia publicznego Oe1, Koestinger oceniła, że po niedawnym wykryciu infekcji wśród pracowników hoteli w wypoczynkowej miejscowości St. Wolfgang w kraju związkowym Górna Austria "nastroje alarmistyczne są obecnie nie na miejscu", gdyż wszystkich zakażonych szybko odizolowano. Okazało się też, że koronawirusem zakazili się nie w hotelach, lecz w trakcie korzystania z czasu wolnego.

Po tym, gdy u pracownicy jednego z hoteli w St. Wolgfgang pojawiły się we wtorek oznaki infekcji koronawirusowej, nosicielstwo potwierdzono najpierw u niej, a następnie u ośmiu innych osób zatrudnionych w różnych hotelach. Pracownicy, u których testy dały wynik negatywny i którzy nie mieli z zakażonymi bezpośredniego kontaktu, nadal pracują w hotelach. Obecnie jest w nich zakwaterowanych około 100 gości.

Norwegia wprowadziła od piątku obowiązkową kwarantannę dla osób przybywających z Hiszpanii. Wcześniej tego dnia podróże do hiszpańskiego regionu Katalonia stanowczo odradzał swym rodakom premier Francji Jean Castex w związku z pogorszeniem się tam sytuacji epidemicznej.

Każdy podróżujący z Hiszpanii od piątku o północy ma obowiązek poddania się w Norwegii 10-dniowej kwarantannie - poinformował dziennik "El Mundo". Hiszpania stanowi dla Norwegów popularny cel podróży.

Z kolei szef rządu Francji w piątek mówił o pogarszających się danych sanitarnych w Katalonii. - Stanowczo rekomendujemy obywatelom francuskim unikania podróży do tego regionu do czasu, aż poprawi się tam sytuacja - dodał. Mimo to rząd francuski zdecydował się nie zamykać granicy z Hiszpanią, co było rozważane wcześniej.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w piątek o kolejnym rekordowym dziennym wzroście liczby zakażeń koronawirusem na świecie. W ciągu ostatniej doby wykryto 284 196 nowych przypadków.

Czytaj więcej: WHO: kolejny rekordowy wzrost liczby zakażeń na świecie

Obowiązkowa izolacja społeczna wymuszona pandemią koronawirusa doprowadziła do znaczącego wzrostu aktywności pedofilów w internecie, a także nasilenia się przestępstw seksualnych wobec dzieci - powiedziała unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

Czytaj więcej: W okresie epidemii przybywa przestępstw seksualnych wobec dzieci

25 policjantów z komisariatu Poznań-Wilda otrzymało negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - poinformował w piątek rzecznik KWP w Poznaniu Andrzej Borowiak. To wszyscy funkcjonariusze, którzy w ubiegłym tygodniu mieli kontakt z zakażoną policjantką.

W minionym tygodniu SARS-CoV-2 wykryto u policjantki z prewencji. Osoby, które miały styczność z zakażoną funkcjonariuszką trafiły na kwarantannę. Przez kilka godzin komisariat Poznań-Wilda był wyłączony z użytkowania.

Czytaj więcej: Policjantka z koronawirusem przyszła do pracy. Nie czekała na wyniki testów

Rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak powiedział w piątek wieczorem, że znane są już wyniki wszystkich 25 funkcjonariuszy, którzy mieli kontakt z zakażoną, w tym policjantki, która pracowała z nią w jednym pokoju. Wszystkie testy dały wynik negatywny.

W minionym tygodniu okazało się, że policjantka z Poznania, u której stwierdzono koronawirusa, przyszła do pracy przed otrzymaniem wyników testu na obecność SARS-CoV-2.

Gdyby nie pandemia koronwirusa, oczy całego świata byłyby dzisiaj zwrócone na Tokio. 24 lipca w stolicy Japonii miały się rozpocząć igrzyska olimpijskie. Święto sportu zostało jednak przełożone na 2021 rok.

Czytaj więcej: Gdyby nie pandemia, dziś cały świat żyłby tym wydarzeniem

Kibice na obiektach sportowych, m.in. stadionach piłkarskich i żużlowych, będą mogli zajmować do 50 procent ich pojemności. Stosowne rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie opublikowano w piątek w Dzienniku Ustaw.

Czytaj więcej: Więcej kibiców na stadionach już od soboty

Zdaniem brytyjskiego premiera Borisa Johnsona nie ma obecnie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy kwarantanna z powodu koronawirusa została w jego kraju wprowadzona zbyt późno. - Biorę odpowiedzialność za wszystko, co zrobił rząd - powiedział Johnson w piątek w BBC.

- Kiedy słucha się rad naukowców, to tego typu pytania są zawsze otwarte - powiedział Johnson. - Pandemia to było coś nowego, coś, czego nie rozumieliśmy tak dobrze, jakbyśmy tego chcieli w pierwszych kilku tygodniach i miesiącach. (...) nie wiedzieliśmy wtedy, do jakiego stopnia dochodziło do bezobjawowej transmisji wirusa między ludźmi.

Szef rządu podkreślił, że należy wyciągnąć naukę z doświadczeń ostatnich miesięcy; przyznał, że ministrowie mogli zrobić pewne rzeczy "inaczej". Prowadząca wywiad dziennikarka BBC Laura Kuenssberg przypomniała, że opozycyjna Partia Pracy oskarżyła rząd o "niewłaściwe postępowanie" w związku z kryzysem.

- Myślę, że można uczciwie powiedzieć, że są rzeczy, których musimy się nauczyć po tym, jak radziliśmy sobie z tym na wczesnych etapach (...) Będzie mnóstwo okazji, aby wyciągnąć wnioski z tego, co się stało - powiedział Johnson w wywiadzie udzielonym BBC z okazji pierwszej rocznicy objęcia urzędu premiera.

Fot. PAP/EPA/JESSICA TAYLOR / UK PARLIAMENT / HANDOUT

W ciągu ostatniej doby we Francji zmarło 10 chorych na Covid-19 i zarejestrowano 1130 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 przyspiesza, od dwóch dni przybywa ponad 1 tys. przypadków dziennie - podał w piątek resort zdrowia.

W sumie zakażonych zostało dotąd we Francji 180 528 osób. Od początku epidemii zmarło 30 192 chorych. 5720 osób jest hospitalizowanych, dzień wcześniej było to 5957 chorych. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 410 pacjentów; w czwartek było ich 436.

Resort zdrowia zaapelował do Francuzów o przestrzeganie nakazów dotyczących higieny i bezpieczeństwa.

Różne belgijskie miasta wprowadzają własne zasady w związku z pandemią koronawirusa, m.in. w sprawie noszenia masek. Niektóre decydują się na to, by zasady te obowiązywały na całym ich terytorium. Za brak maski w określonych miejscach będzie grozić grzywna.

Premier Belgii Sophie Wilmes poinformowała w czwartek, że rząd zaostrza środki bezpieczeństwa w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i wprowadza nakaz noszenia masek "w miejscach licznie uczęszczanych" jak sklepy, ulice handlowe czy budynki użyteczności publicznej.

Od 11 lipca obowiązuje już noszenie masek w sklepach, kinach, świątyniach, muzeach oraz bibliotekach.

Od 11 do 17 lipca w Belgii średnia liczba nowych zakażeń koronawirusem dziennie wynosiła 175, czyli o około 80 proc. więcej w porównaniu z wcześniejszym tygodniem. W tym samym okresie dochodziło średnio do trzech zgonów dziennie z powodu koronawirusa. W dniach 4-10 lipca było ich średnio dwa dziennie.

Rośnie też liczba przyjęć do szpitali i zgonów z powodu Covid-19. Wzrost liczby zakażeń odnotowano we wszystkich prowincjach z wyjątkiem Brabancji Walońskiej. W środę łączna liczba potwierdzonych infekcji w kraju wynosiła ponad 64 tys.

Z szacunków portugalskiego resortu zdrowia wynika, że podczas minionych 24 godzin przybyło tam 313 zakażeń koronawirusem, a łączna ich liczba wynosi 49 692.

W tym samym czasie, jak wynika z danych ministerstwa zdrowia, przybyło 318 ozdrowieńców. W sumie władze Portugalii podają, że dotąd za wyleczonych z Covid-19 uznano 34 687 pacjentów.

Dotychczas w Portugalii na Covid-19 zmarło 1712 osób, w tym pięć podczas ostatniej doby.

Według bilansu ogłoszonego przez hiszpański resort zdrowia pomiędzy czwartkiem a piątkiem liczba infekcji koronawirusem zwiększyła się w Hiszpanii do 272 421. Z szacunków hiszpańskich służb medycznych wynika z kolei, że między czwartkiem a piątkiem liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła o trzy, do 28 432.

Ministerstwo zdrowia sprecyzowało, że w dalszym ciągu najwięcej nowych przypadków zakażenia koronawirusem występuje w północno-wschodniej części Hiszpanii, szczególnie w Katalonii. Wyjazdy do tego regionu odradziły w piątek swoim obywatelom władze Francji.

103-letni mieszkaniec Pakistanu wyzdrowiał z Covid-19, stając się jedną z najstarszych osób na świecie, które przeżyły tę chorobę - poinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na krewnych i lekarzy mężczyzny.

Aziz Abdul Alim, mieszkaniec wioski w dystrykcie Ćitral na północy kraju, w ubiegłym tygodniu wrócił do domu. Zakażenie koronawirusem wykryto u niego na początku lipca.

- Martwiliśmy się o niego, biorąc pod uwagę jego wiek, ale on w ogóle się nie przejmował - powiedział Reuterowi syn Alima, Sohail Ahmed.

Ahmed przekazał, że jego ojciec powiedział, iż wiele przeszedł w życiu i koronawirus go nie przeraża. Nie podobało mu się jednak przebywanie w izolacji.

Alim, który był stolarzem, przeżył trzy żony oraz dziewięcioro dzieci. Ahmed powiedział, że jego ojciec rozstał się z czwartą żoną, a obecnie jest żonaty z piątą.

W Pakistanie wykryto dotąd ponad 270 tys. przypadków Covid-19, na chorobę tę zmarło ponad 5,7 tys. ludzi. 

Pięć kolejnych osób zmarło minionej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 252 nowe zakażenia koronawirusem - ogłosiło w piątek ministerstwo zdrowia. W porównaniu z czwartkiem spadła liczba zgonów, gdyż wtedy było ich 10, a także nowych infekcji; dzień wcześniej było ich 306.

Łączny bilans zmarłych na Covid-19 wzrósł we Włoszech do 35 097.

Liczba potwierdzonych w kraju przypadków koronawirusa wynosi ponad 245 tysięcy. Obecnie zakażonych jest według oficjalnych danych 12,3 tys. osób. Wyleczonych jest już 198 tysięcy.

Minister zdrowia Roberto Speranza podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek kwarantanny dla osób, które w ciągu ostatnich 14 dni przed przyjazdem do Włoch były w Rumunii i Bułgarii. Ostatnio wykryto we Włoszech ogniska zakażeń wśród osób, które przyjechały z tych krajów, gdzie szerzą się zakażenia SARS-CoV-2.

Rząd Norwegii ponownie uznał Hiszpanię za kraj niebezpieczny pod względem epidemicznym z powodu koronawirusa i wprowadza od soboty dla osób przyjeżdżających z tego państwa 10-dniową kwarantannę. Podobne ograniczenie dotyczy Andory.

- Wiemy, że decyzja może być rozczarowująca dla wielu Norwegów, którzy mają domy w Hiszpanii, ale musimy zapobiegać ponownemu rozwojowi infekcji koronawirusa w Norwegii - oświadczyła na konferencji prasowej zastępująca premier Norwegii minister żywności i rolnictwa Olaug Bollestad.

Decyzja rządu opiera się na opinii norweskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, który podkreślił, że w Hiszpanii doszło ostatnio do wzrostu liczby zachorowań na Covid-19, szczególnie w Aragonii oraz Katalonii. Hiszpania ma obecnie 30,9 przypadków na 100 tys. mieszkańców i przekracza ustaloną przez norweskich epidemiologów granicę 20; poniżej tego wskaźnika kraj uważany jest za bezpieczny.

Wcześniej za kraje, do których odradza się Norwegom podróżowanie, uznano Portugalię, Rumunię, Bułgarię, Luksemburg, a także kraje bałkańskie.

Premier Francji Jean Castex poinformował w piątek, że rząd "zdecydowanie odradza" obywatelom podróże do Katalonii, wzmocni też kontrole na lotniskach, a osoby przybywające z 16 krajów będą musiały posiadać zaświadczenia, że nie są zakażone koronawirusem.

- Zdecydowanie rekomendujemy Francuzom unikanie (podróży do Katalonii) dopóki nie poprawi się tam sytuacja sanitarna - oznajmił premier. - Prowadzimy rozmowy z władzami Hiszpanii i Katalonii, aby czuwały nad tym, by podróże w odwrotnym kierunku zostały ograniczone na tyle, na ile to możliwe - dodał.

Castex ogłosił nowe ograniczenia podczas wizyty w międzynarodowym podparyskim porcie lotniczym Charles de Gaulle i podkreślił, że testy na koronawirusa będą obowiązywały na wszystkich lotniskach. Poinformował, że podróżni przybywający z 16 krajów szczególnie dotkniętych przez Covid-19, w tym z USA, Algierii i Maroka, "będą musieli posiadać testy dowodzące, że nie są nosicielami wirusa".

Od poniedziałku obowiązuje we Francji nakaz noszenia masek w zamkniętych pomieszczeniach publicznych.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przysusze zaapelował o zgłaszanie się osób z objawami zakażenia koronawirusem, które były m.in. na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Odrzywole 13 lipca. Jak podano, w spotkaniu uczestniczyły dwie osoby, u których później wykryto Sars-Cov-2.

Czytaj więcej: Sanepid szuka uczestników wiecu prezydenta. Mogli się zarazić koronawirusem

Ministrowie zdrowia Niemiec i krajów związkowych RFN uzgodnili w piątek zamiar zwiększenia liczby testów na koronawirusa przeprowadzanych u osób powracających z zagranicy - poinformowała szefowa resortu zdrowia w Senacie (rządzie krajowym) Berlina Dilek Kalayci.

Będąca członkinią Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Kalayci pełni obecnie funkcję przewodniczącej niemieckiej konferencji ministrów zdrowia. Relacjonując wynik negocjacji tego gremium powiedziała, że na lotniskach powstaną dodatkowe placówki testowania osób powracających z krajów z wysokim poziomem zagrożenia infekcją. Podróżni, u których wykryje się nosicielstwo koronawirusa, będą musieli odbyć domową kwarantannę.

- Także przybywający z krajów, gdzie takiego ryzyka nie ma, będą się mogli poddać testom w ciągu 72 godzin. W każdym razie nie na lotniskach - dodała Kalayci. Jak zaznaczyła, w przypadku osób powracających z zagranicy testy są bezpłatne. 

Po pozytywnym wyniku testu na obecność koronawirusa u jednego z siatkarzy Trefla Gdańsk Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku odwołała wszystkie zajęcia zaplanowane do poniedziałku w Ergo Arenie oraz na terenach wokół gdańsko-sopockiej hali.

Zamknięta została weekendowa strefa ERGO #wPlenerze, nie odbędzie się zaplanowane w niedzielę Rolkowisko, a w poniedziałek nie wystartują warsztaty fotografii mobilnej. Do odwołania zawieszono również wycieczki z przewodnikiem po gdańsko-sopockiej hali.

Ergo Arena poinformowała, że wszystkie organizowane w ubiegłych tygodniach na terenie i wokół obiektu wydarzenia realizowane były w rygorze sanitarnym i w warunkach, które nie mogą być uznawane za potencjalnie niebezpieczne do rozprzestrzeniania się wirusa.

Siatkarz Trefla, u którego stwierdzono SARS-CoV-2 (ze względu na dobro osobiste zawodnika nie podano jego personaliów), jeszcze przed otrzymaniem wyniku badań rozpoczął izolację, a po informacji, że test dał rezultat pozytywny, samoizolacji poddali się wszyscy siatkarze, sztab szkoleniowy oraz pracownicy gdańskiego klubu.

Lotnisko Barajas w Madrycie jest jednym ze źródeł przywleczonych zakażeń koronawirusem - powiedział burmistrz miasta Jose Luis Martinez-Almeida, cytowany w piątek przez dziennik "El Mundo". Władze Hiszpanii nie wykluczają, że w kraju trwa już druga fala epidemii.

- Kontrole lotniskowe nie działają, a liczba importowanych przypadków stale wzrasta - powiedział minister ds. zdrowia wspólnoty autonomicznej Madrytu Enrique Ruiz Escudero, również cytowany przez "El Mundo". - Problemem nie jest liczba lotów, ale kontrola sanitarna pasażerów - podkreślił.

Zdaniem ministra obecnie lotnisko nie spełnia wymogów bezpieczeństwa sanitarnego, które pozwoliłyby uniknąć powstania nowych ognisk zakażeń. - Mamy 77 przypadków zakażeń przywleczonych, stwierdzonych w szpitalach i ośrodkach zdrowia, zidentyfikowanych (jako pochodzące z) krajów Ameryki Północnej i Południowej - powiedział. Jak dodał, "ze wszystkich tych przypadków tylko cztery zostały wykryte podczas kontroli na lotniskach".

Fot. PAP/EPA/ENRIC FONTCUBERTA

Pacjenci z COVID-19 zostaną przeniesieni do otwartego w piątek nowego budynku szczecińskiego szpitala wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej. To tymczasowe rozwiązanie - inwestycja powstała z przeznaczeniem m.in. na oddziały nefrologiczny, neurologiczny i udarowy.

- Ten dzień miał wyglądać zupełnie inaczej. (…) Zaprosiliśmy państwa na odbiór Oddziału Nefrologii, Udarowego, Neurologii i Stacji Dializ. Ale życie napisało zupełnie inne scenariusze. (…) COVID zburzył świat wszystkich i spowodował, że ten budynek musi mieć zupełnie inne funkcje - powiedziała w piątek podczas uroczystego otwarcia budynku "Z" dyrektor Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie Małgorzata Usielska.

Wskazała, że przeniesiona do budynku zostanie stacja dializ, prawdopodobnie także oddział Nefrologii i Transplantacji Nerek. Oddział Neurologii i Udarowy na przeniesienie będą musiały poczekać ok. 2 lat, dopóki nie powstanie budynek dla pacjentów zakaźnych.

Dyrektor placówki wyjaśniła, że pacjenci z koronawirusem znajdą się w nowym budynku, ponieważ "nie da się inaczej". - Obecnie budynek zakaźny ma 34 łóżka. Mamy średnio między 25 a 60 pacjentów - wyjaśniła Usielska.

W Rosji po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wznowione zostaną od 1 sierpnia połączenia lotnicze do trzech państw: Wielkiej Brytanii, Turcji i Tanzanii - poinformowali w piątek przedstawiciele rządu. Trwają rozmowy w sprawie lotów do innych krajów.

- Od 1 sierpnia wykonywane będą loty z lotnisk w Moskwie i obwodzie moskiewskim, z Petersburga i Rostowa nad Donem. Decyzja ta pozwoli nam na przyspieszenie powrotu obywateli (Rosji) z zagranicy - powiedział premier Michaił Miszustin.

Władze Rosji zawiesiły loty międzynarodowe 27 marca. Od tego czasu rosyjskie linie lotnicze organizują jedynie rejsy powrotne dla obywateli Rosji, którzy w czasie zamknięcia granic przebywają poza granicami swego kraju. Przedstawiciele władz zapowiadali, że Rosja będzie przywracać połączenia kierując się zasadą wzajemności, a więc z tymi krajami, które wznowią z nią komunikację lotniczą.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzesku zaapelował o zgłaszanie się osób z objawami zakażenia koronawirusem, które 11 lipca podróżowały komunikacją autobusową na trasie Kraków - Nowy Sącz. Autobus wyruszył z Krakowa ok. godz. 7 rano.

Jak podał sanepid pojazdem należącym do nieustalonego do tej pory przewoźnika podróżowała osoba, u której potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2.

Kolejnych 300 górników z prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach będzie przebadanych pod kątem koronawirusa - zdecydował w piątek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W minioną środę badania przesiewowe objęły już ponad 300 pracowników tej kopalni - u 72 z nich potwierdzono SARS-CoV-2.

Czytaj więcej: Koronawirus w kopalni Silesia. Ponad 70 wykrytych zakażeń, wkrótce kolejne testy

Ponad 320 tysięcy maseczek ochronnych, które nie spełniały norm bezpieczeństwa, skonfiskowano w piątek we Włoszech - poinformowała Gwardia Finansowa. Maseczki sprowadzono nielegalnie z Chin.

To jedna z największych w ostatnim czasie konfiskat środków ochrony osobistej, sprowadzanych masowo w związku z pandemią koronawirusa.

Po tygodniach spadków liczba osób zakażonych koronawirusem w Wielkiej Brytanii ustabilizowała się - wynika z badań prowadzonych przez brytyjski Urząd Statystyk Narodowych (ONS). Według szacunków ONS z infekcją zmaga się obecnie 1 na 2000 Brytyjczyków.

Jak podał w piątek urząd, szacunkowa liczba zakażonych, dotyczy osób przebywających poza szpitalami i domami opieki. Szacunki opierają się o model statystyczny i dane z ponad 114 tys. testów przeprowadzonych na przestrzeni sześciu tygodni do 19 lipca.

Z powodu koronawirusa potwierdzonego u dwóch osób z personelu medycznego szpital w Mońkach nie będzie przyjmował pacjentów na dwóch oddziałach, gdzie udzielane są świadczenia pediatryczne, neonatologiczne i położnicze - poinformował w piątek moniecki szpital.

Pełniący obowiązki dyrektor tej placówki Marek Karp powiedział, że w związku z koronawirusem u tych dwóch osób kwarantannie jest poddanych 18 pielęgniarek i lekarzy.

W ciągu ostatniej doby w Indonezji zdiagnozowano 1 791 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia w Dżakarcie. Na Filipinach w tym czasie potwierdzono 2 103 nowe infekcje.

Liczba ofiar śmiertelnych w Indonezji wzrosła o 89, do 4 665, a w sumie liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem wynosi w tym kraju już 95 418.

Na Filipinach w ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło 15 osób. W sumie liczba ofiar śmiertelnych wynosi tam 1 879. Zakażone zostały do tej pory 76 444 osoby.

W Belgii przed kilkoma dniami w następstwie Covid-19 zmarła trzyletnia dziewczynka - poinformowały w piątek służby sanitarne tego kraju. Jest to najmłodsza ofiara śmiertelna koronawirusa w Belgii, przy czym władze zastrzegają, że dziecko cierpiało na kilka innych schorzeń.

Więcej informacji tutaj.

Władze medyczne Hongkongu ostrzegły w piątek, że sytuacja epidemiczna w regionie wymyka się spod kontroli. Tego dnia odnotowano tam 123 nowe infekcje koronawirusem, co jest trzecim z rzędu rekordowym wzrostem dobowym. Zmarła również 16. zakażona osoba.

115 kolejnych osób zakaziło się koronawirusem na terytorium Hongkongu. W 53 przypadkach władzom nie udało się ustalić źródła infekcji. W szpitalach regionu jest obecnie 34 pacjentów w stanie krytycznym - podała publiczna stacja RTHK.

Fot. PAP/EPA/JEROME FAVRE

Biuro prasowe Jasnej Góry poinformowało w piątek o zakończeniu kwarantanny w klasztorze paulinów w Leśniowie i w tamtejszym sanktuarium.

Państwowy inspektor sanitarny w Myszkowie zadecydował, że bracia i ojcowie paulini od 25 lipca zostają zwolnieni z kwarantanny. "Tym samym klasztor wraca do normalnego funkcjonowania. Zostaje również otwarta kawiarnia sanktuaryjna i ogród klasztorny" - przekazano w informacji Jasnej Góry.

Nastolatkowie oraz młodzi ludzie do 29. roku życia są obecnie osobami najbardziej podatnymi w Hiszpanii na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 - wynika z badania przeprowadzonego przez madrycki Instytut Zdrowia im. Karola III.

Opublikowane w piątek przez dziennik "ABC" statystyki stołecznego ośrodka badawczego potwierdzają, że wraz ze znoszeniem w Hiszpanii od maja obostrzeń nastąpiło “odmłodzenie” grupy wiekowej najbardziej podatnej na infekcję. O ile do maja były nią osoby powyżej 50. roku życia, to od czerwca dominują osoby w wieku 15-29 lat.

Szefowa gabinetu politycznego premiera Bułgarii Bojko Borisowa, Denica Żelewa, która w czwartek miała pozytywny wynik pierwszego testu na koronawirusa, była na szczycie UE w Brukseli - poinformowała w piątek rzeczniczka rządu. Drugi test okazał się negatywny.

Testy premiera Borisowa i innych członków delegacji, która uczestniczyła w trwającym od piątku do wtorku rano unijnym szczycie, były negatywne - podał w piątek rząd.

50-60 proc. populacji musi uzyskać odporność, by powstała odporność zbiorowa na koronawirusa. W różnych krajach odporność wykazuje teraz od 5 do 20 proc. osób - oświadczyła w piątek główna ekspertka naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Soumya Swaminathan.

Inni eksperci oceniają, że odporność zbiorowa wykształca się, gdy antyciała występują u 70-80 proc. ludności danego kraju - podaje Associated Press. Agencja wyjaśnia też, że zbiorową odporność uzyskuje się dzięki szczepionkom, gdy u większości populacji występują antyciała.

20 policjantów z komisariatu Poznań-Wilda otrzymało negatywny wynik testu na obecność koronawirusa – poinformował w piątek PAP rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak. Na wynik czeka jeszcze pięć osób, które miały kontakt z zakażoną funkcjonariuszką.

W minionym tygodniu SARS-CoV-2 wykryto u policjantki z prewencji. Osoby, które miały styczność z zakażoną funkcjonariuszką trafiły na kwarantannę. Przez kilka godzin komisariat Poznań-Wilda był wyłączony z użytkowania.

Na wzrost liczby zachorowań trzeba patrzeć w szerszym kontekście, a sytuacja w Polsce jest lepsza niż w innych krajach - zapewniał w piątek dziennikarzy wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Resort zdrowia poinformował w piątek, że potwierdzono 458 nowych zakażeń koronawirusem, z czego najwięcej (184) w woj. śląskim. To najwyższa od 17 czerwca liczba nowych przypadków. Wtedy zdiagnozowano ich 506, rekord padł 8 czerwca, gdy było 599 zakażeń.

Rywalizujący w ekstraklasie Trefl poinformował, że jeden z siatkarzy ma dodatni wynik testu na obecność koronawirusa. Ze względu na dobro osobiste zawodnika gdański klub nie podał do wiadomości o kogo chodzi. Cała drużyna, sztab szkoleniowy oraz pracownicy poddali się samoizolacji.

Siatkarz, u którego stwierdzono SARS-CoV-2, jeszcze przed otrzymaniem wyniku badań rozpoczął izolację, a po informacji, że test dał rezultat pozytywny, samoizolacji poddali się wszyscy siatkarze, sztab szkoleniowy oraz pracownicy klubu.

U gości hotelu Elbląg w Elblągu potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformował w piątek wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie Janusz Dzisko. Hotel czasowo zamknięto, a władze miasta zaapelowały do mieszkańców o zachowanie spokoju.

Podczas piątkowej wizyty w londyńskiej przychodni premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson stwierdził, że przeciwnicy szczepionek są "szaleńcami". Ocenił, że zagrożenie związane z koronawirusem minie w połowie 2021 r.

Rywalizujący w ekstraklasie Trefl poinformował, że jeden z siatkarzy ma dodatni wynik testu na obecność karonawirusa. Ze względu na dobro osobiste zawodnika gdański klub nie podał do wiadomości o kogo chodzi. Cała drużyna, sztab szkoleniowy oraz pracownicy poddali się samoizolacji.

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji wzrosła w piątek do 800 849 po wykryciu nowych 5811 przypadków w ciągu minionej doby. Liczba zgonów przekroczyła 13 tys. - wynosi 13 046, gdy od czwartku zmarło 154 pacjentów z Covid-19.

"Mamy 458 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia.To najgorsze dane od miesiąca. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 42 038. Nie żyją też 4 kolejne osoby. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło w Polsce 1655 pacjentów.

Wyzdrowiało 31 tys. 997 pacjentów zakażonych SARS-CoV-2, a w szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 tys. 617 osób. Pod respiratorem jest 61 chorych – poinformowało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia.

W Indiach liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa przekroczyła w piątek 30 tys., plasując ten kraj na szóstym miejscu na świecie. Kolejną dobę odnotowano rekordowe 49 310 zakażeń, zwiększając ogólny bilans infekcji od wybuchu pandemii do 1 287 945.

35 strażaków z Poznania przebywa w kwarantannie w związku ze stwierdzeniem zakażenia koronawirusem u jednego z nich. Strażacy pozostający w nadzorze epidemiologicznym na razie nie będą wzywani do służby.

Podczas epidemii koronawirusa ponad 70 proc. obywateli Hiszpanii uzależnionych od narkotyków ograniczyło spożycie tych substancji - wynika z dokumentu opracowanego przez Europejskie Obserwatorium Narkotyków i Uzależnień (EMCDDA) z siedzibą w Lizbonie. Pracownicy tej agendy unijnej twierdzą, że główną przyczyną tego zjawiska jest Covid-19 i towarzyszące mu obostrzenia.

Premier Wietnamu Nguyen Xuan Phuc wydał zarządzenie zakazujące handlu dzikimi zwierzętami, aby zmniejszyć ryzyko nowych epidemii – poinformował rząd w czwartek późno w nocy czasu lokalnego. Decyzja weszła w życie ze skutkiem natychmiastowym. Zarządzenie zakazuje importu żywych dzikich zwierząt oraz produktów od nich pochodzących, likwiduje targowiska z dzikimi zwierzętami i egzekwuje zakazy nielegalnych polowań i handlu dzikimi zwierzętami, w tym sprzedaży w sieci - podaje Reuters.

Naukowcy chcą zsekwencjonować genomy 1421 gatunków żyjących obecnie nietoperzy. Mają nadzieję, że dzięki temu uda im się wyjaśnić, dlaczego ssaki te nie chorują, pomimo obecności wirusów w ich organizmach – informuje "Nature". Na razie ogłosili zsekwencjonowanie genomów pierwszych sześciu gatunków.

Donosowa szczepionka przeciw SARS-CoV-2, testowana przez naukowców francuskich, daje dobrą ochronę przed infekcją – wykazały testy na zwierzętach. Wyniki badań na ten tematy opublikował portal naukowy medRxiv.


Czytaj więcej: Donosowa szczepionka na koronawirusa. Pierwsze testy wypadły obiecująco

W ciągu ostatniej doby w Niemczech potwierdzono 815 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI). To jest największy dzienny wzrost liczby przypadków w lipcu. Na Covid-19 zmarło kolejnych 10 osób.

Nowe zakażenia COVID-19 pochodzą z ognisk m.in. rozproszonych, niewielkich na Mazowszu oraz trzech śląskich kopalń - skomentował ostatnie statystyki dotyczące epidemii koronawirusa rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

(PAP/Andrzej Grygiel)

Czytaj więcej: Wzrost zachorowań na Covid-19 w Polsce. Ministerstwo wyjaśnia: to przez nowe ogniska

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo ogłosił w czwartek powołanie specjalnego zespołu ds. naruszania wprowadzonego po wybuchu epidemii koronawirusa obowiązku dystansowania społecznego. Za niepokojący uznał fakt, że wzrasta liczba zakażeń wśród młodych ludzi.

Prezydent USA Donald Trump poinformował w czwartek, że zaplanowana na koniec sierpnia część konwencji Republikanów w Jacksonville na Florydzie nie odbędzie się. Powodem jest pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna w tym stanie na południu USA.

"Powiedziałem mojemu zespołowi, że przyszedł taki moment, iż trzeba odwołać konwencję Republikanów w Jacksonville" - powiedział Trump na konferencji prasowej w Białym Domu. "Nadal zamierzam wygłosić przemówienie, ale uczynię to w innej formie; nie robimy dużej, tłocznej konwencji. Nie jest to dobry czas na coś takiego" - dodał.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku przybyło 8438 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Z powodu Covid-19 zmarło 718 osób. Łączna liczba potwierdzonych zakażeń wzrosła do 362 274 a zgonów do 41 190.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii potwierdzo obecność koronawirusa u 59 961 osób. Po środzie, gdy odnotowano 67 860 zakażeń, jest to kolejny dzień rekordowego przyrostu przypadków SARS-CoV-2. W ciągu ostatnich 24 godzin z powodu Covid-19 zmarło 1311 osób.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie