Zagraniczne wakacje w czasie pandemii. Sprawdź, co warto wiedzieć

Polska
Zagraniczne wakacje w czasie pandemii. Sprawdź, co warto wiedzieć
Polsat News

Polscy turyści, którzy zdecydowali się na zagraniczną wycieczkę, powinni dowiedzieć się, jakie zasady obowiązują w kraju, do którego jadą. Bardzo często na granicach trzeba przedstawiać bowiem wyniki testów. Do innych państw wolno z kolei wjechać autobusem, a nie wolno autem.

Na greckiej wyspie Zakynthos, popularnej między innymi wśród turystów z Polski, wykryto pierwszy przypadek koronawirusa. Zakażona jest Polka, którą wraz z rodziną skierowano na kwarantannę. Kobieta jest w ciąży - podaje portal rp.pl, cytując lokalne media.

 

Za kwarantannę w hotelowych warunkach płaci grecki rząd. 

 

ZOBACZ: Pierwszy przypadek koronawirusa na Zakynthos. Zakażona Polka

 

- Nie mieliśmy sytuacji, w której jakieś państwo zwróciło się do drugiego z wnioskiem o zwrot funduszy za proces kwarantannowania. Także Polska nie zwraca się o zwrot funduszy do innych państw - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia.

 

Polacy, którzy zdecydowali się na urlop zagranicą, najczęściej wybierają greckie wyspy, Chorwację i Hiszpanię. 

 

Rządy nie pokrywają kosztów powrotu do kraju

 

Przed wyjazdem warto pamiętać o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). - Jeżeli zdarzy się nam choroba, czy też stwierdzi się u nas koronawirusa, to mając kartę EKUZ możemy udać się do publicznej placówki ochrony zdrowia i zostaniemy potraktowani dokładnie tak, jak osoba ubezpieczona w danym kraju - mówi Sylwia Wądrzyk-Bularz, rzecznik NFZ.

 

EKUZ gwarantuje nam pomoc medyczną i leczenie poza granicami kraju. Warto skorzystać z szerszego pakietu ubezpieczeń, aby nie mieć problemów z powrotem do domu, czego rządy już nie pokrywają.

 

Biura podróży informują na bieżąco 

 

Koronawirus jest wszędzie tam, gdzie Polacy lubią wypoczywać. Chorwacja i Czarnogóra zmagają się z takim wzrostem zakażeń, jakiego nie było od początku pandemii. 

 

Biura podróży informują na bieżąco o sytuacji epidemiologicznej kraju, który turyści wybrali jako kierunek wakacji. Od czasu wykupienia wczasów do momentu wyjazdu sytuacja w danym kraju może się bowiem drastycznie zmienić. 

 

WIDEO: materiał "Wydarzeń"

  

ZOBACZ: Wakacyjne sprzątanie plaż. "Zamiast śmieci pozostawmy odcisk stopy"

 

Na greckich lotniskach turyści są poddawani wyrywkowym testom. - Wszędzie mamy dystans, stoliki są o wiele dalej od siebie. Również na plażach leżaki są oddzielone od siebie - mówi Zuzanna Wiktoria Wiśniewska, właścicielka biura "Project Holidays", która mieszka i pracuje w Grecji.

 

Przed podróżą ponad połowa Polaków decyduje się na zakup ubezpieczenia. Dodatkowe 60-70 zł opłaty może uchronić przed problemami. Są też polisy, które pozwalają zrezygnować z wyjazdu, jeśli tuż przed podróżą zostanie u nas zdiagnozowany koronawirus.

zdr/ Wydarzenia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie