Sanepid szuka uczestników wiecu prezydenta. Mogli się zarazić koronawirusem

Polska
Sanepid szuka uczestników wiecu prezydenta. Mogli się zarazić koronawirusem
PAP/EPA/JEROME FAVRE
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przysusze zaapelował o zgłaszanie się osób z objawami zakażenia koronawirusem, które były m.in. na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Odrzywole 13 lipca.

20 osób zostało objętych kwarantanną po możliwym kontakcie z dwiema osobami zakażonymi Sars-Cov-2; wśród osób objętych kwarantanną nie ma nikogo, kto uczestniczyłby w spotkaniu z prezydentem w Odrzywole - poinformował w piątek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przysusze Jolanta Wilk.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przysusze zaapelował o zgłaszanie się osób z objawami zakażenia koronawirusem, które były m.in. na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Odrzywole 13 lipca. Jak podano, w spotkaniu uczestniczyły dwie osoby, u których później wykryto Sars-Cov-2.

 

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, osoby te zaczęły mieć objawy 16 lipca, zaś 19 lipca brały udział w porannej mszy św. w Kościele w Odrzywole, a następnie podróżowały autobusem relacji Przysucha-Warszawa.

 

20 osób w kwarantannie

 

Szefowa PSSE w Przysusze Jolanta Wilk uspokajała jednak, że przedział czasowy pomiędzy spotkaniem z prezydentem (13 lipca), a pobraniem wymazu (21 lipca) jest zbyt duży, aby stwierdzić, że osoby z dodatnim wynikiem testu na Sars-Cov-2 w chwili spotkania z prezydentem były chore.

 

ZOBACZ: Koronawirus w kopalni Silesia. Ponad 70 wykrytych zakażeń, wkrótce kolejne testy

 

Jak dodała, obecnie na terenie działania PSSE w Przysusze w kwarantannie w związku z kontaktem z tymi osobami przebywa 20 osób. Są to osoby, które miały styczność poprzez kontakty sąsiedzkie, a także osoby z autobusu relacji Przysucha-Warszawa. Dodatkowo PSSE w Przysusze przekazała dane czterech osób podróżujących autobusem do PSSE w Warszawie.

 

Na początku przyszłego tygodnia od osób objętych kwarantanną zostanie pobrany wymaz do badań na obecność koronawirusa. Jeśli wyniki okażą się ujemne osoby te zostaną zwolnione z kwarantanny.

 

Apel sanepidu

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przysusze zwrócił się w czwartek z prośbą o zgłaszanie się osób z takimi objawami zakażenia jak: bóle kostno-stawowe, bóle mięśniowe, podwyższona temperatura, duszności, kaszel, utrata smaku i węchu, itp., które były obecne na spotkaniu z prezydentem RP w Odrzywole w poniedziałek 13 lipca.

 

Jak podkreślono w komunikacie, osoby biorące udział w spotkaniu mogły mieć kontakt z osobami z podejrzeniem zachorowania na Covid-19, "które potencjalnie mogły stwarzać zagrożenie epidemiologiczne".

 

ZOBACZ: Koronawirus na koncertach? Szukają chętnych do eksperymentu

 

PSSE w Przysusze zwrócił się również z prośbą o zgłaszanie się osób podróżujących autobusem "Expres" na trasie Przysucha - Warszawa 19 lipca o godz. 16.45 oraz osób uczestniczących w mszy św. w Kościele pw. Świętej Jadwigi w Odrzywole 19 lipca o godz. 8.30. "Osoby te mogły mieć kontakt z osobami z dodatnim wynikiem Covid-19, stwarzającymi zagrożenie epidemiczne" - napisano w komunikacie.

 

Zgłoszeń należy dokonywać drogą mailową na adres przysucha@psse.przysucha.waw.pl lub telefoniczne pod numerami: 48 675 24 22, 48 675 23 37 oraz 789 949 391, 798 875 743.

 

Andrzej Duda odwiedził Odrzywół w poniedziałek 13 lipca, by spotkać się z mieszkańcami gminy, w której dzień wcześniej uzyskał najlepszy wynik wyborczy w Polsce w II turze wyborów - 86,31 proc.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie