WHO: kolejny rekordowy wzrost liczby zakażeń na świecie

Świat
WHO: kolejny rekordowy wzrost liczby zakażeń na świecie
PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER
Zgodnie z codziennym raportem WHO największe wzrosty odnotowano w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indiach i RPA

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w piątek o kolejnym rekordowym dziennym wzroście liczby zakażeń koronawirusem na świecie. W ciągu ostatniej doby wykryto 284 196 nowych przypadków.

Zgodnie z codziennym raportem WHO największe wzrosty odnotowano w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indiach i RPA.

 

Poprzedni najwyższy dobowy wzrost zanotowano 18 lipca - 259 848 zakażeń.

 

Liczba zgonów w ciągu ostatnich 24 godzin wzrosła o 9753, co stanowi największy jednodniowy wzrost od 9797 zgonów odnotowanych 30 kwietnia.

 

W sumie na całym świecie od początku pandemii koronawirusem zakaziło się ponad 15,5 mln osób, najwięcej w USA (ponad 4 mln), Brazylii (ponad 2,2 mln) i Indiach (ponad 1,2 mln). Na całym świecie z powodu pandemii zmarło ponad 634 tys. osób - najwięcej w USA (ponad 144 tys.), Brazylii (ponad 84 tys.) i Wielkiej Brytanii (ponad 45 tys.). 

 

Intensywna transmisja w niewielu krajach

 

- Nadal obserwujemy intensywną transmisję w stosunkowo niewielkiej grupie krajów. Dwie trzecie wszystkich przypadków zakażenia pochodzi z 10 państw. Prawie połowa wszystkich zgłoszonych do tej pory przypadków pochodzi z zaledwie trzech krajów - wyjaśniał w czwartek szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

 

ZOBACZ: Trzylatka najmłodszą ofiarą koronawirusa w Belgii

 

Agencja Reuters wskazała w czwartek, że liczba zakażeń koronawirusem w USA przekroczyła cztery miliony. Ponad 2600 infekcji notuje się tam co godzinę, co jest najwyższym wskaźnikiem na świecie. Reuters zaznacza, że pandemia koronawirusa w USA gwałtownie przyspiesza, bowiem pierwszy milion zakażeń stwierdzono po 98 dniach od wykrycia pierwszego przypadku 21 stycznia. Drugi milion stwierdzono po kolejnych 43 dniach, trzeci po 27 dniach, a czwarty po 16.

 

Tedros zaapelował ponownie do wszystkich o czujność w związku z pandemią koronawirusa. Podkreślił, że niski poziom zakażeń wcale nie oznacza bezpieczeństwa dla zdrowia. - Trzeba poznać swoją sytuację - wiedzieć, ile przypadków zakażeń zgłoszono w danym miejscu zamieszkania, umieć znajdować informacje na temat zagrożenia i minimalizować je - powiedział.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie