Rząd łagodzi obostrzenia. Jest decyzja o żłobkach i przedszkolach

Polska
Rząd łagodzi obostrzenia. Jest decyzja o żłobkach i przedszkolach
Polsat News
Premier Mateusz Morawiecki

Otwarte żłobki, przedszkola, galerie handlowe, muzea i niektóre inne instytucje kultury - to najważniejsze zmiany w obostrzeniach, które wejdą w życie na początku maja. W wielu miejscach będzie obowiązywał zaostrzony reżim sanitarny, np. ograniczona liczba klientów. Rząd chce również przywrócić rowery miejskie. Na razie restauracje, teatry i kina nadal będą zamknięte.

Złagodzenie obostrzeń zapowiedzieli premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski na wspólnej konferencji prasowej w środę. 

 

Centra handlowe będą otwarte od poniedziałku 4 maja, czyli tuż po majówce. Nie od razu skorzystamy z ich pełnej oferty, bo zamknięte pozostaną restauracje i lokale rekreacyjne (np. sale zabaw dla dzieci czy kręgielnie) oraz tzw. wyspy handlowe (czyli stoiska w holu).

 

ZOBACZ: Po majówce otwarcie galerii handlowych

 

W sklepach w galeriach rząd ograniczy liczbę osób, które naraz będą robić zakupy. Wprowadzi rozwiązanie znane już z supermarketów od 20 kwietnia: na każde 15m2 lokalu będzie przypadał jeden klient. Każdy z nich będzie musiał nosić maseczkę i rękawiczki, które ma zapewnić właściciel sklepu.

 

 

Ponadto w przynajmniej jednym sklepie lub automacie w galerii będzie można kupić maseczki na twarz.

 

W maju zarezerwujemy pokój w hotelu i zagramy w kasynie

 

Również od 4 maja zrobimy zakupy w sklepach budowlanych i meblowych w soboty oraz niedziele, pod warunkiem, że będą handlowe (najbliższa taka zdarzy się 28 czerwca).

 

Do pracy w pełnym wymiarze wrócą rehabilitanci, ale salony masażu pozostaną zamknięte. Od poniedziałku będziemy mogli także grać w kasynach. Również wtedy na nowo zostaną otwarte hotele i inne miejsca noclegowe, jednak nie będą w nich czynne restauracje.

 

ZOBACZ: Otwarcie hoteli, miejsc noclegowych, instytucji kultury. Podano datę i warunki

 

WIDEO: Konferencja premiera i ministra zdrowia ws. łagodzenia obostrzeń w maju

 

  

 

- Ważne jest, aby w hotelach zachowywać izolację. Data ich otwarcia jest celowa, byśmy nie korzystali z tej możliwości w czasie majówki. Majówka to czas wolny, ale nie czas wolny od ostrożności - przestrzegł Morawiecki.

 

Ruszą żłobki i przedszkola w nowym reżimie sanitarnym

 

Kolejne zmiany w obostrzeniach wejdą w życie w środę 6 maja. Od tego dnia prowadzący żłobki i przedszkola (czyli np. gmina lub firma) będą mogli je otworzyć i zapewnić opiekę dla dzieci osób pracujących.

 

Decyzję o wznowieniu działalności tych miejsc trzeba będzie skonsultować wcześniej z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i resortem edukacji. Będą też specjalne wytyczne Ministerstwa Zdrowia. 

 

- Zapewnimy dodatkowe środki dezynfekcyjne, aby zapewnić bezpieczeństwo sanitarne - zapewnił premier. 

 

 

Znów wypożyczymy książki i pójdziemy do muzeum

 

Otwarte zostaną również biblioteki, muzea i galerie sztuki. Kiedy dokładnie to się stanie, zdecydują organy, które je prowadzą (np. samorządy). Wcześniej skonsultują swoją decyzję z sanepidem - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

O "odmrażaniu kultury" po raz pierwszy mówił w Polsat News Piotr Gliński, wicepremier i szef resortu kultury.

 

ZOBACZ: Nowe otwarcie w kulturze. Biblioteki i muzea będą częściowo odmrażane

- Informacje rządu o kolejnych etapach odmrażania instytucji kultury nie będą dotyczyć teatrów, widowisk i wydarzeń, które odbywają się przy dużej publiczności. Ale biblioteki, muzea będą mogły zostać częściowo odmrażane - zapowiedział we wtorek w "Wydarzeniach i Opiniach".

 

Kolejne etapy co dwa tygodnie

 

Premier poinformował też, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni chce przywrócić możliwość korzystania z rowerów miejskich. Zachęcił, by osoby chcące na nich jeździć, nosiły ze sobą środki dezynfekcyjne.

 

Dodał, że przyszłe etapy "odmrażania" gospodarki i życia społecznego będą ogłaszane "w cyklu codwutygodniowym".

 

- Ale zaznaczam, możemy niektóre elementy przyspieszać, lecz takie decyzje jeszcze nie zapadły. Sytuacja musi nam pozwolić wykonać odpowiednie analizy i w oparciu o nie podjąć decyzje - zapowiedział. 

 

Szumowski: wiele osób nie nosi maseczki. To nie odwaga

 

Minister Szumowski dodał, że kolejne etapy łagodzenia restrykcji rząd chciałby wdrożyć jak najszybciej. - Zależą od wskaźników bezpieczeństwa oraz od dystansowania się, minimalizowania poziomej transmisji, która bardzo szybko może skoczyć w górę - mówił. 

 

Szumowski apelował również, by w miejscach publicznych zakładać maseczkę. Jej brak grozi wysoką karą, nawet do 30 tys. złotych.

 

ZOBACZ: Obowiązkowe maski w całych Niemczech. Wysokość kar w porównaniu z Polską zaskakuje

 

- Wczoraj w drodze do pracy widziałem, że ogromna liczba osób nie ma maski lub ma maskę osuniętą na brodę - to nie jest odwaga. To jest lekceważenie, że mogę zarazić innych. To objaw egoizmu - stwierdził minister zdrowia.

 

II etap szerszy niż zapowiadał rząd

 

II etap "odmrażania" gospodarki i życia społecznego zakładał pierwotnie tylko otwarcie otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych (z ograniczeniami), sklepów budowlanych w weekendy a także otwarcie niektórych instytucji kultury, w tym muzeów, bibliotek i galerii sztuki. 

 

ZOBACZ: Kolejny antykryzysowy projekt rządu. Co zawiera?

 

20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa - można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

 

Gastronomia w trzecim etapie

 

Zgodnie z harmonogramem, który rząd przedstawił w połowie kwietnia, trzeci etap dotyczyć ma gastronomii. Część lokali mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Mają wówczas ruszyć także zakłady fryzjerskie oraz salony kosmetyczne.

 

ZOBACZ: "Odmrażanie" sportu. Premier przedstawił szczegóły

 

W trzecim etapie możliwa będzie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności), jak i opieki w klasach szkolnych 1-3 przy ustaleniu maksymalnej liczby dzieci w salach.

 

 

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

dk/luq/wka/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie