Jak będą wyglądały wakacje w Polsce? Ważna deklaracja rzecznika rządu​

Polska
Jak będą wyglądały wakacje w Polsce? Ważna deklaracja rzecznika rządu​
Polsat News
Pensjonaty i hotele mają zostać otwarte na wakacje - zapowiada rzecznik rządu

- W Polsce miejsca noclegowe na okres wakacji będą otwarte, w związku z czym będzie można z nich korzystać. Pod określonymi warunkami sanitarnymi - powiedział w "Sygnałach Dnia" rzecznik rządu Piotr Müller. W środę premier Mateusz Morawiecki poinformuje, kiedy wejdzie w życie II etap znoszenia ograniczeń spowodowanych epidemią koronawirusa.

- Mamy sytuację, w której liczba zachorowań nadal rośnie, ale rośnie w taki sposób, który pozwala na to, by służba zdrowia mogła zaopiekować się osobami, które są chore. To warunek dalszego znoszenia kolejnych restrykcji - mówił w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik rządu.

 

ZOBACZ: Hotele tracą co miesiąc miliard złotych

 

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Müller powiedział, że "Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego przeanalizował już dane, m.in. dotyczące liczby zakażeń koronawirusem z tygodnia, który minął od wprowadzenia pierwszego etapu zdejmowania ograniczeń".

 

- Mogę też powiedzieć, że trwały dyskusje dotyczące przeniesienia niektórych elementów z trzeciego etapu do drugiego i dzisiaj takie decyzje będą ogłaszane - dodał Müller.

 

Nie chciał wprost odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest wcześniejsze, niż planowano, złagodzenie ograniczeń dotyczących handlu. - Dyskusje dotyczące tego w jakich terminach otwierać poszczególne elementy faktycznie były wczoraj przedmiotem dyskusji na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego - zaznaczył, zapewniając, że w środę podane zostaną w tej sprawie konkretne daty.

 

Otwarcie hoteli i instytucji kultury

 

II etap poluzowania obostrzeń i regulacji wprowadzonych w wyniku epidemii koronawirusa zakłada m.in. otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych (z ograniczeniami), sklepów budowlanych w weekendy a także otwarcie niektórych instytucji kultury, w tym muzeów, bibliotek i galerii sztuki. - Oczywiście ich otwarcie będzie możliwe na określonych warunkach - zaznaczył Müller. Jak dodał szczegóły poda szef rządu podczas konferencji prasowej.

 

 

ZOBACZ: Kolejny antykryzysowy projekt rządu. Co zawiera?

 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w środę może zapaść decyzja o przyspieszeniu wejścia w życie części elementów z trzeciego etapu. Chodzi m.in. o wcześniejsze otwarcie galerii handlowych, ale pod warunkiem spełnienia podwyższonych rygorów sanitarnych, w tym maksymalnej liczby klientów.

 

20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa - można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

 

Gastronomia w trzecim etapie

 

Zgodnie z przedstawionym przez rząd harmonogramem trzeci etap dotyczyć ma gastronomii - część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Mają wówczas zostać otwarte zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych.

 

ZOBACZ: "Odmrażanie" sportu. Premier przedstawił szczegóły

 

W trzecim etapie możliwa będzie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

 

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

luq/ PAP, Sygnały Dnia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie