Obowiązkowe maski w całych Niemczech. Wysokość kar w porównaniu z Polską zaskakuje

Świat
Obowiązkowe maski w całych Niemczech. Wysokość kar w porównaniu z Polską zaskakuje
PAP/EPA/SASCHA STEINBACH
Niemiecka stolica zrezygnowała z karania za brak masek

We wszystkich landach w Niemczech od poniedziałku (w Szlezwiku-Holsztynie od środy) osoby przebywające w miejscach publicznych muszą zakrywać nos i usta. Kary za brak maseczek są zróżnicowane. Najsurowsze przewidziano w Bawarii - do 150 euro mandatu, a np. sklepikarz, który nie zapewni ich pracownikom, zapłaci do 5 tys. euro grzywny. W Polsce brak maseczki może skończyć się karą do 30 tys. zł.

Jako pierwszy land w Niemczech obowiązek zakrywania nosa i ust w komunikacji zbiorowej i w sklepach już tydzień temu wprowadziła Saksonia. W poniedziałek dołączyła większość pozostałych krajów związkowych. Wyjątkiem jest Szlezwik-Holsztyn, gdzie nakaz będzie obowiązywał dopiero od środy.

 

W Berlinie za brak maski nie zapłacisz kary

 

Przepisy nie są jednorodne dla całych Niemiec. W Nadrenii Północnej-Westfalii nakaz noszenia maseczek obowiązuje także na targach, przystankach, dworcach, w taksówkach, przychodniach, w placówkach pocztowych, bankach i na stacjach benzynowych. W Berlinie jedynie w pojazdach komunikacji publicznej. Niemiecka stolica zrezygnowała też z karania za brak masek.

 

Władze Badenii-Wirtembergii jeszcze nie ustaliły wysokości kar, planują zrobić to w najbliższych dniach.

 

ZOBACZ: W przydomowym warsztacie konstruktor zbudował linię do produkcji maseczek

 

W innych krajach związkowych osobom bez masek grożą kary pieniężne w wysokości od 25 euro -  Meklemburgii-Pomorzu Przednim, do 50 euro w Hesji i do 150 euro w Bawarii. W tym ostatnim landzie dużo wyższą grzywnę - nawet do 5 tys. euro - zapłacą sklepikarze, którzy nie zapewnią właściwej ochrony swoim pracownikom.

 

W Polsce od 500 zł do 30 tys. zł

 

W Polsce za brak maseczki zasłaniające nos i usta trzeba liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł. Gdy ktoś nie przyjmie mandatu, sąd może nałożyć na niego grzywnę w wysokości do 5 tys. zł. 

 

Polscy policjanci mogą również zawiadomić Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który nałoży karę administracyjną. Ta może sięgnąć nawet 30 tys. zł. 

 

ZOBACZ: Sposoby na zaparowane okulary. Podpowiadamy

 

Minister transportu Andreas Scheuer powiedział, że rozważane jest wprowadzenie obowiązku noszenia masek w pociągach dalekobieżnych Deutsche Bahn. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

 

Niemcy kupili w Chinach 25 milionów maseczek

 

W poniedziałek przed południem do Niemiec dotarł transport prawie 10 milionów masek i artykułów ochronnych z Chin. Przywieziono je do Lipska ogromnym samolotem transportowym Antonow-225.

 

ZOBACZ: Lekarze protestują nago. "Jesteśmy bezbronni, bez ochrony"

 

W sumie Niemcy kupiły w Chinach 25 milionów sztuk maseczek. Pierwsza transza przyleciała już w ubiegłym tygodniu, ostatnia, trzecia, ma dotrzeć w najbliższych dniach.

grz/bas/ "Deutsche Welle", RND, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie