Nowe otwarcie w kulturze. Biblioteki i muzea będą częściowo odmrażane

Polska
Nowe otwarcie w kulturze. Biblioteki i muzea będą częściowo odmrażane
Polsat News
"Biblioteki, muzea, galerie będą mogły być w pewnym zakresie i w porozumieniu odmrażane"

- Jutrzejsze informacje rządu o kolejnych etapach odmrażania instytucji kultury nie będą dotyczyć teatrów, widowisk i wydarzeń, które odbywają się przy dużej publiczności. Ale biblioteki, muzea będą mogły zostać częściowo odmrażane - powiedział w "Wydarzeniach i Opiniach" wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

- Jesteśmy w stanie nie tylko przeprowadzić Polaków przez epidemię, walczyć z kryzysem ekonomicznym, który nadchodzi, a także spełnić swoje obowiązki demokratyczne, czyli przeprowadzić wybory - zaznaczył. 

 

"Nazwijmy wreszcie rzecz po imieniu: to władza bojkotuje dziś zasadę uczciwych i legalnych wyborów, nie obywatele odmawiający udziału w ich parodii" - napisał na Twitterze Donald Tusk. Pytany o te słowa Gliński przyznał, że "to wszystko retoryka".

 

ZOBACZ: "Jeśli Polonia nie będzie mogła głosować, wybory nie będą demokratyczne"

 

"Opozycja próbuje robić awantury"

 

- Opozycja od 4,5 roku próbuje robić awantury, podważać wielokrotnie powtórzony mandat. Pewnie chce wymienić kandydatkę, bo nie bardzo wyszło - mówił. 

 

 

- Polska potrzebuje władzy, nie możemy doprowadzić do tego, żeby nie było prezydenta. Bylibyśmy w stanie anarchii - podkreślił gość Polsat News.

 

Jego zdaniem przeprowadzenie wyborów to trudna operacja, ale "musimy podejmować decyzje". - (Dobrze - red.) jeżeli wszyscy działalibyśmy w sposób zgodny, jak wspólnota, nie próbowali wysadzać w powietrze ładu demokratycznego - powiedział Gliński.

 

ZOBACZ: Tusk nie weźmie udziału "w procedurze głosowania". Tłumaczy dlaczego

 

- Potrzebna jest wspólna rozmowa. Nie tylko posłów opozycji i Porozumienia. (…) Premier Morawiecki powinien ustalić kalendarz przejścia przez pandemię i powrotu do normalnej kampanii wyborczej. Nie może być wyborów bez kampanii, bez spotkań z wyborcami - podkreślił w programie "Gość Wydarzeń" Grzegorz Schetyna.

 

- Schetyna się denerwował, mówił, że nie pozwoli, a trzeba było wygrać wybory. Nie ma możliwości konstytucyjnej zmiany terminu wyborów przez stany wyjątkowe - w taki sposób wicepremier odniósł się do słów Schetyny. 

 

Wideo: wicepremier przyznał, ze niektóre instytucje kultury mogą zostać wkrótce "odmrożone"

  

Piotr Witwicki pytał o kolejne etapy odmrażania gospodarki, o których rząd ma poinformować w środę. - Mniej więcej w takim zarysie jak przewidywaliśmy zostanie to zrealizowane, ale jutro premier poda szczegóły. Jeżeli chodzi o instytucje kultury to jutrzejsze informacje nie będą dotyczyć teatrów, widowisk, spektakli i wydarzeń, które odbywają się przy dużej publiczności. Ale biblioteki, muzea, galerie będą mogły być w pewnym zakresie i w porozumieniu odmrażane - mówił. 

 

Antykryzysowy zespół ds. kultury

 

- Pracujemy od początku nad wsparciem dla artystów, którzy wypadli z obiegu, przestali pracować. Teraz rozstrzygany jest program "Kultura w sieci" na 80 mln zł. W ciągu dwóch tygodni ponad 12 tys. wniosków wpłynęło. Rozwiązań jest łącznie czternaście. Dzisiaj się odbyło pierwsze posiedzenie zespołu antykryzysowego ds. kultury. Będziemy to wsparcie dla kultury poprawiali - zaznaczył.

 

Wprowadzenie na dostawców VOD obowiązku uiszczania daniny w wysokości 1,5 proc. przychodu z opłat umożliwiających korzystanie z portali usług medialnych w Polsce na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - zakłada jeden z zapisów projektu tzw. tarczy antykryzysowej 3.0.

 

Pytany o tę kwestię minister kultury powiedział, że to nie danina, ale składka na produkcję dla polskich twórców. - VOD w tej chwili zbija kokosy. To jedna z gałęzi gospodarki, która obecnie zarabia najwięcej, bo wszystko się przeniosło do sieci. Bardzo dobrze, żebyśmy współpracowali - dodał. 

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj

ac/hlk/msl/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie