Lekarze protestują nago. "Jesteśmy bezbronni, bez ochrony"

Świat
Lekarze protestują nago. "Jesteśmy bezbronni, bez ochrony"
blankebedenken.org
Nagi protest lekarzy w Niemczech

Niemieccy medycy zdecydowali się na nagi protest - chcą w ten sposób zwrócić uwagę na trudne warunki pracy, którą często wykonują bez odpowiedniego zabezpieczenia. W poniedziałek na lotnisko w Lipsku dostarczono ponad 10 mln maseczek.

- Nagość ma symbolizować, że jesteśmy bezbronni, bez ochrony - mówi Ruben Bernau, lekarz rodzinny z Niemiec.

 

Nietypowa reakcja to część kampanii "Blanke Bedenken". Pierwszym z lekarzy, który odważył się w ten sposób zwrócić uwagę na wspomniane trudności, był francuski medyk Alaina Colombié. Lekarz został sfotografowany nago, dodatkowo określił siebie jako "paszę armatnią".

 

ZOBACZ: "Nie umrą z głodu". Trzecia rakieta świata nie chce wspierać niżej notowanych zawodników

 

Uczestnicy kampanii chcą zwrócić uwagę na to, że w Niemczech brakuje odzieży ochronnej, która w trakcie wykonywania ich obowiązków jest niezbędna. Firmy, które mogą ją produkować, są zagrożone z powodu kryzysu związanego z koronawirusem.

 

"Potrzebujemy sprzętu ochronnego"

 

Niecodzienna kampania ma przyciągnąć uwagę polityków na istotną kwestię związana ze służbą zdrowia. Lekarze liczą na to, że wspólnie z Niemiecką Radą Etyki uda im się poradzić z trudnościami, które napotykają na co dzień w pracy.

 

"Jesteśmy twoimi lekarzami rodzinnymi. Aby traktować cię bezpiecznie, potrzebujemy sprzętu ochronnego. Jeśli nam zabraknie tego, co mamy mało, wyglądamy tak" - czytamy w jednym z ich postów na Twitterze, do którego dołączyli link ze stroną swojej akcji.

Z kolei dyrektor zarządzający Federalnego Stowarzyszenia Technologii Medycznych w Berlinie Marc-Pierre Möll poinformował, że błyskawiczne zwiększenie popytu spowodowało, że dostawcy zmodyfikowali sposób pracy do granic możliwości.

 

Jeśli jednak "istnieją gwarantowane ilości po uczciwych cenach, nie ma żadnych trudności" - dodał Möll.

 

10,3 mln maseczek z Chin

 

Największy samolot na świecie - ukraiński An-225 Mriya - wylądował w poniedziałek przed południem na płycie portu lotniczego Lipsk/Halle. Maszyna przywiozła 10,3 mln sztuk maseczek ochronnych zakupionych w Chinach, które następnie zostaną rozdystrybuowane do wszystkich niemieckich krajów związkowych. Ta sama maszyna lądowała 14 kwietnia w Warszawie ze sprzętem medycznym.

 

To jeden z trzech lotów samolotów typu Antonow, które wyczarterowała Bundeswehra. Łącznie tą drogą trafi do Niemiec 25 mln maseczek.

 

W odbiorze transportu uczestniczyła minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer. Relacjonujące wydarzenie media zwróciły uwagę, że minister i towarzyszący jej zespół podczas konferencji prasowej nie nosili maseczek ochronnych oraz nie zachowywali odstępu 1,5 metra, który jest wymagany ze względu na pandemię Covid-19.

 

110 ofiar w ciągu doby

 

110 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Niemczech w ciągu ostatniej doby - poinformował w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 wzrosła w RFN do 5 750.

 

Liczba odnotowanych w ciągu doby zgonów zmniejszyła się o 30 w stosunku do danych z dnia poprzedniego. RKI odnotował spadek dobowej liczby ofiar trzeci dzień z rzędu.

 

W ciągu minionych 24 godzin obecność koronawirusa potwierdzono u 1 018 osób, jest to o 719 przypadków mniej niż w niedzielę. Dobowa liczba infekcji spada czwarty dzień z rzędu. Łączna liczba odnotowanych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w Niemczech wzrosła do 155 193.

 

Ok. 2 500 chorujących na koronawirusa uznano za wyleczonych w ciągu ostatniej doby - podał RKI. Ogółem wyzdrowiało ok. 114,5 tys. zakażonych, jest to 73 proc. wszystkich dotychczas zidentyfikowanych przypadków koronawirusa w tym kraju.

 

Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej infekcji wykryto w Bawarii - 41 070, w Nadrenii Północnej-Westfalii – 31 879 i w Badenii-Wirtemberdze – 31 043.

ms/bas/ blid.de, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie