Klub PiS chce wydłużyć kadencję Dudy. Posłowie zajmą się propozycją zmian w konstytucji

Polska
Klub PiS chce wydłużyć kadencję Dudy. Posłowie zajmą się propozycją zmian w konstytucji
Polsat News

Do I czytania skierowano projekt posłów klubu PiS, który zakłada zmiany w konstytucji: wydłużyłby kadencję obecnego prezydenta o dwa lata. Pod dokumentem podpisał się m.in. Jarosław Gowin. Ponadto wybory zaplanowane na 10 maja zostałyby odwołane. Aby plan posłów partii rządzącej ziścił się, potrzebna jest akceptacja części parlamentarnej opozycji.

Projekt autorstwa posłów klubu PiS pojawił się na stronach Sejmu w środę wieczorem, chociaż widnieje na nim data 6 kwietnia. W jego uzasadnieniu napisali m.in., że chodzi o zwiększenie "bezpieczeństwa prawnego i publicznego", gdy w Polsce panuje epidemia koronawirusa.

 

Siedem lat kadencji Andrzeja Dudy

 

Jeżeli projekt zostałby przyjęty, kadencja Andrzeja Dudy zostałaby wydłużona do siedmiu lat (czyli byłaby dwa lata dłuższa). Potem obecny prezydent nie mógłby kandydować ponownie. Ponadto wybory zaplanowane na 10 maja stałyby się "bezskuteczne", czyli ewentualne wyniki byłyby nieważne.

 

ZOBACZ: Gowin podaje się do dymisji. "Dzisiaj zostanie złożony projekt zmiany konstytucji"

 

Projekt PiS musiałaby poprzeć opozycja

 

Zdaniem posłów klubu PiS, "doświadczenie ustrojowe wskazuje na różnicę w motywach postępowania na urzędzie prezydenta w trakcie pierwszej i drugiej kadencji, ze względu na plany polityczne osoby sprawującej urząd". Posłowie dodali, że "wprowadzenie jednej, ale dłuższej kadencji, pozwala na zwiększenie gwarancji", że osoba wybrana na prezydenta prawidłowo wypełni jego ustrojową rolę.

 

ZOBACZ: "Senat zrobi wszystko, by zablokować wybory 10 maja". Wspólna konkluzja po spotkaniu opozycji

 

Według posłów klubu PiS, przyjęcie zmian w konstytucji przedstawionych w środę zwiększyłoby "ustrojowe gwarancje niezależności i bezstronności prezydenta", a także ustabilizowałoby władzę państwową w czasie epidemii koronawirusa.

 

Aby konstytucja mogła zostać zmieniona, projekt potrzebuje poparcia części opozycji. Ostatnio nie chciała ona wydłużenia kadencji Andrzeja Dudy do 7 lat.

wka/hlk/msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie