Gowin podaje się do dymisji. "Dzisiaj zostanie złożony projekt zmiany konstytucji"

Polska
Gowin podaje się do dymisji. "Dzisiaj zostanie złożony projekt zmiany konstytucji"
Polsat News
Wicepremier Jarosław Gowin podał się do dymisji. Zapewnia, że nie poprze ustawy o głosowaniu korespondencyjnym

- Podaje się do dymisji - poinformował w poniedziałek wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Ma to związek z odrzuceniem propozycji Porozumienia o przełożeniu terminu wyborów. Na stanowisko wicepremiera zaproponowano minister rozwoju Jadwigę Emilewicz.

We wtorek posłowie PiS złożyli projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z projektem, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom.

 

ZOBACZ: Grodzki o rozmowie z Gowinem: wypracowanie rozwiązania wymaga rozmów liderów politycznych

 

Następnie, posłowie PiS złożyli do projektu autopoprawkę, która zakłada, że w wyborach prezydenckich w 2020 r. głosowanie korespondencyjne będzie jedynym sposobem oddania głosu. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w drugiej turze wyborów.

 

Lider Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin poinformował w piątek, że jego ugrupowanie złoży projekt, który przedłuży kadencję prezydenta o dwa lata. Zdaniem wicepremiera wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć, a bezpiecznym terminem jest przesunięcie ich o dwa lata.

 

"Klasa polityczna nie potrafi się porozumieć"

 

Gowin podkreślił podczas konferencji prasowej, że w obecnej sytuacji wszyscy powinniśmy się skoncentrować na dwóch sprawach - walce z epidemią koronawirusa i walce o polską gospodarkę.

 

Dodał, że należy też "jakoś rozstrzygnąć kwestię wyborów prezydenckich". Jak wskazał najpierw zaproponował przełożenie wyborów o rok, ale taką propozycję przyjęło tylko PSL.

 

Następnie - dodał - zaproponował zmiany w konstytucji i przesunięcie wyborów o dwa lata. Tę propozycję przyjęło tylko PiS.

 

WIDEO: Jarosław Gowin poinformował, że podaje się do dymisji

  

- Powiedzmy sobie otwarcie, polska klasa polityczna nawet w tak trudnych warunkach nie potrafi się porozumieć - podkreślił Gowin.

 

Odnosząc się do propozycji PiS dotyczącej głosowania korespondencyjnego Gowin stwierdził, że "taka ustawa jest potrzebna", gdyż przez najbliższe dwa lata inne głosowanie niż korespondencyjne nie będzie możliwe.

 

- Jednocześnie uważam, że wybory powinny być przesunięte, że termin 10 maja nie wchodzi w grę. Dlatego jako posłowie Porozumienia zaproponowaliśmy naszym koalicjantom ze Zjednoczonej Prawicy poprawkę polegającą na wprowadzeniu vacatio legis trzymiesięcznego, a więc rozstrzygającego o przełożeniu wyborów - powiedział.

 

"Potrzebujemy silnego rządu"

 

Jak dodał ta propozycja przez koalicjantów nie została przyjęta. - Dlatego, że nie przekonałem ich do tego podaję się do dymisji - oświadczył Gowin. Jarosław Gowin podał się do dymisji zarówno z funkcji wicepremiera, jak i ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

 

Jednocześnie dodał, że w najbliższym czasie nie mogą odbyć się wybory przedterminowe. - Polska potrzebuje silnego rządu, silnej większości i Porozumienie pozostaje członem Zjednoczonej Prawicy - podkreślił.

 

ZOBACZ: Gowin podtrzymuje, że wybory nie mogą się odbyć 10 maja

 

- Rekomendowaliśmy na funkcje wicepremiera panią minister Jadwigę Emilewicz. To są szczególne czasy i osoba odpowiedzialna za walkę ze skutkami gospodarczej katastrofy powinna być w randze wicepremiera - dodał Gowin.

 

Wicepremier przekazał, że choć on sam nie poprze ustawy ws. głosowania korespondencyjnego, to "przekonał kolegów z Porozumienia, by dać jej szansę". - Ta ustawa zostanie poparta przez większość posłów Porozumienia - dodał wicepremier.

 

- Dzisiaj zostanie złożony projekt zmiany konstytucji z podpisami klubu PiS, w tym z podpisami prezesa Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego - podsumował wicepremier.

bas/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie