Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Justin Lane
Ponad 1700 ofiar koronawirusa w USA w ciągu ostatniej doby

W Polsce liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 5742, a 175 osób zmarło na chorobe Covid-19 - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Tymczasem w Gdyni można przebadać się na koronawirusa... nie wysiadając z samochodu. Przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) powstało Centrum testowe COVID-19 drive-thru.

bas/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W Nowym Jorku wiele zgonów z powodu Covid-19 nie jest prawdopodobnie ujętych w oficjalnych statystykach - pisze w piątek "The New York Times". Według epidemiologów i personelu medycznego rzeczywista liczba ofiar śmiertelnych jest raczej wyższa.

Pracę kanclerz Angeli Merkel w czasie epidemii dobrze ocenia 80 proc. badanych, a pracę rządu 88 proc. - wynika z sondażu, którzy na zlecenie stacji ZDF przeprowadził instytut badań społecznych FGW. W sondażach rośnie także poparcie dla partii tworzących koalicję rządową.

Po skandalu z państwowym zamówieniem maseczek z Chin, które - jak się okazało po testach - nie spełniają norm i nie nadają się do użytku w szpitalach, szef Agencji Bezpieczeństwa Dostaw, odpowiedzialnej za tę wielomilionową transakcję, podał się do dymisji.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwróciło się w piątek z apelem do prezesa NFZ o jak najszersze zapewnienie dostępności testów na obecność SARS-CoV-2 personelowi medycznemu w kraju.

Szkot Kenny Dalglish, jeden z najlepszych piłkarzy w historii Liverpoolu, uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Informację zamieścił na swojej stronie klub z Anfield, powołując się na oświadczenie rodziny byłego zawodnika, który nie ma żadnych objawów choroby.

Ferie szkolne na Białorusi zostaną przedłużone do 18 kwietnia – poinformowała w piątek agencja BiełTA, powołując się na administrację prezydenta. To powtórne przedłużenie szkolnych ferii o tydzień.

Łącznie 635 osób jest zakażonych koronawirusem w Bułgarii, liczba zgonów na Covid-19 wynosi 25. Przeciętny wiek zmarłych to 65 lat. Szef krajowego Sztabu Operacyjnego prof. Wencisław Mutafczijski poinformował, że w kraju wykonano już 18 tys. testów.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwróciło się w piątek do Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego z apelem o regularne publikowanie aktualnych danych o przypadkach koronawirusa u osób z personelu medycznego.

W Hiszpanii szybko rośnie liczba ukaranych osób za nieprzestrzeganie obowiązującego od połowy marca stanu zagrożenia epidemicznego. Do czwartkowego wieczora służby policyjne wystawiły łącznie 453 tys. mandatów.

Chińska firma biofarmaceutyczna zakończyła pierwszą fazę próby klinicznej prototypu szczepionki przeciw koronawirusowi i poszukuje 500 ochotników do udziału w drugiej fazie eksperymentu – podał w piątek hongkoński dziennik "South China Morning Post".

Niemka polskiego pochodzenia Angelique Kerber i Brytyjczyk Andy Murray są na liście startowej Virtua Madrid Open - turnieju tenisowego, który rozegranie zostanie online. Zawodnicy zamiast rakiet będą mieli pady do konsoli. Zawody mają się odbyć w dniach 27-30 kwietnia.

ZOBACZ: Pady zamiast rakiet. Gwiazdy tenisa w wirtualnym turnieju

Co najmniej do 5 maja będą obowiązywać w Irlandii drastyczne ograniczenia w kontaktach społecznych, wprowadzone w celu zatrzymania epidemii koronawirusa. W piątek p.o. premiera tego kraju Leo Varadkar wyjaśnił, że spowolniły one epidemię, ale jeszcze nie zatrzymały.

Położona w archipelagu Wysp Kanaryjskich Graciosa, odwiedzana rocznie przez 25 tys. turystów, pomimo licznych w Hiszpanii przypadków infekcji i zgonów z powodu koronawirusa nie zanotowała dotychczas żadnego zakażenia wśród mieszkańców wyspy.

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo poinformował w piątek, że w jego stanie w ciągu ostatnich 24 godzin z powodu Covid-19 zmarło 777 osób, czyli mniej niż dzień wcześniej. Dobowy bilans ofiar śmiertelnych podany we czwartek wyniósł 779.

40 proc. spośród ponad 3 tys. zmarłych na koronawirusa w Belgii to mieszkańcy domów opieki - wynika z najnowszego raportu belgijskich służb medycznych, o którym pisze "Brussels Times".

W ciągu ostatniej doby 98 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Turcji, podnosząc bilans śmiertelny w tym kraju do 1006. Stwierdzono 4747 nowych zakażeń – poinformował w piątek minister zdrowia Turcji Fahrettin Koca.

Papież Franciszek powiedział w piątek telewizji RAI, że "ukrzyżowanymi" w dobie pandemii są lekarze, pielęgniarze, pielęgniarki, zakonnice, księża "zmarli na froncie jak żołnierze, którzy oddali życie z miłości, wytrwali jak Maryja pod krzyżami wspólnot".

W ciągu doby w Luksemburgu potwierdzono 108 kolejnych przypadków koronawirusa, co zwiększa liczbę zidentyfikowanych dotąd infekcji do 3223. Liczba zgonów wzrosła przez ostatnie 24 godziny o dwa - do 54. Poinformowały o tym w piątek władze Luksemburga.

987 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Francji w ciągu ostatniej doby - poinformował w piątek dyrektor generalny ministerstwa zdrowia, Jerome Salomon. Dzień wcześniej zmarło 1341 chorych. Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła do 13197.

Do 100 tys. wzrosła w piątek liczba zgonów osób zakażonych koronawirusem na świecie. SARS-CoV-2 wykryto już u ponad 1,6 mln ludzi – wynika z podliczeń agencji Reutera.

Do 3 maja we Włoszech przedłużone zostały restrykcje i ograniczenia w ramach walki z pandemią koronawirusa - ogłosił w piątek premier Giuseppe Contego. Podkreślił, że jest to trudna decyzja, ale konieczna, by nie zaprzepaścić dotychczasowych rezultatów.

Latem tego roku będzie można zacząć łagodzić wiele obostrzeń i umożliwić niektórym sektorom gospodarki powrót do działania – oświadczył w piątek podczas codziennego briefingu prasowego premier Kanady Justin Trudeau.

- Nie można mówić o powrocie do normalności tak długo jak nie będzie szczepionki na COVID-19. Jednak istotnie, są sektory gospodarki, różne formy działalności gospodarczej, do których będziemy mogli powrócić, jak tylko skończy się ta pierwsza fala - powiedział Trudeau 

W Polsce potwierdzono dotąd 5955 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 380 w piątek. Zmarło dotychczas 181 osób, o śmierci siedmiu spośród nich poinformowano w piątek.

ZOBACZ: Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Kolejne 6 ofiar

Stacja Metro Centrum została zamknięta - poinformowała w piątek wieczorem rzecznik warszawskiego metra, Anna Bartoń. Jak wyjaśniła, ma to związek z informacją policji o zatrzymaniu osoby podejrzewanej o złamanie kwarantanny.

W Szwecji do piątku odnotowano 9685 przypadków koronawirusa, a liczba zgonów osób zakażonych zwiększyła się w ciągu doby o 77 - do 870. W szpitalach występują braki środka do narkozy.

- Pandemia koronawirusa gwałtownie wybudziła nas z iluzji wszechmocy - powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa podczas nabożeństwa Męki Pańskiej pod przewodnictwem papieża Franciszka w Wielki Piątek w pustej bazylice Świętego Piotra.

- Firmy z Radomia i z Zielonej Góry stworzyły i opatentowały Clean&GO - bezdotykowe stanowisko do darmowej dezynfekcji, z którego na ręce trafia płyn dezynfekujący w formie mgiełki - powiedział Mariusz Strzecha, prezes firmy Koordynacja, która produkuje urządzenie.

W Portugalii w ciągu ostatniej doby liczba zmarłych z powodu koronawirusa wzrosła o 26 - do 435. Nastąpił też nienotowany wcześniej wzrost nowych przypadków infekcji - poinformował w piątek resort zdrowia.

Z komunikatu ministerstwa zdrowia wynika, że pomiędzy czwartkiem a piątkiem w Portugalii zanotowano rekordową liczbę nowych dobowych przypadków zakażenia - 1516. - Łącznie na Covid-19 zachorowały już w całym kraju 15 472 osoby - ujawnił resort zdrowia.

W Krakowie powstanie drugie izolatorium dla chorych z koronawirusem - poinformowała w piątek rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo. Zostanie ono urządzone w dysponującym 74 pokojami hotelu Alf przy ulicy Klimeckiego.

Mieszkanka Moskwy, której 66-letnia matka nie przestrzegała obowiązkowej samoizolacji, zgłosiła ten fakt policji - poinformowały w piątek rosyjskie media. Przy okazji stróże prawa odkryli działający wbrew zakazom salon fryzjerski, który odwiedziła łamiąca prawo emerytka.

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo poinformował w piątek, że w jego stanie w ciągu ostatnich 24 godzin z powodu Covid-19 zmarło 777 osób, czyli mniej niż dzień wcześniej. Dobowy bilans ofiar śmiertelnych podany we czwartek wyniósł 779.

W pustej bazylice Świętego Piotra papież Franciszek przewodniczy w Wielki Piątek nabożeństwu Męki Pańskiej. To kolejna uroczystość Wielkiego Tygodnia w Watykanie, która z powodu pandemii odbywa się bez udziału wiernych.

Na początku nabożeństwa Franciszek leżał, modląc się przed ołtarzem.

Kolejne 980 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 8958 - poinformował w piątek po południu brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

W Chinach kontynentalnych wykryto 42 nowe potwierdzone przypadki Covid-19, w tym cztery infekcje lokalne: trzy w prowincji Guangdong na południu kraju i jedną w regionie Heilongjiang przy granicy z Rosją - przekazała w piątek państwowa komisja zdrowia.

38 spośród 42 nowo potwierdzonych przypadków dotyczy osób, które powróciły lub przybyły niedawno z zagranicy - przekazała komisja w dobowym raporcie dotyczącym czwartku.

W Korei Płd. po raz pierwszy uznano w piątek infekcję koronawirusem za wypadek przy pracy. Zakażonemu pracownikowi call center w Seulu przyznano odszkodowanie za okres niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych – przekazała agencja prasowa Yonhap.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 570 osób zakażonych koronawirusem - podała w piątek Obrona Cywilna na codziennej konferencji prasowej. Łączny liczba zmarłych od początku epidemii wzrosła do 18849.

Dzienna liczba zgonów spada - wynika z przedstawionej statystyki.

W izolatoria, do których mogą trafiać osoby zakażone koronawirusem, z podejrzeniem COVID-19 lub te, którym zalecono odosobnienie, przekształcone zostały trzy sanatoria w Kołobrzegu. Są gotowe przyjąć łącznie 1 506 osób w 681 pokojach.

Wszystkie prokuratury mają zapewnione niezbędne środki ochronne, w tym dezynfekujące, maseczki, rękawiczki i kombinezony, konieczne do bezpiecznego wykonywania czynności procesowych, także w warunkach podwyższonego reżimu sanitarnego - zapewniła Prokuratura Krajowa w odpowiedzi na pytania RPO.

Politycy koalicji rządzącej w Meklemburgii-Pomorzu Przednim zaapelowali do mieszkańców landu, aby nie udawali się w czasie Świąt Wielkanocnych nad Bałtyk. Wszystko dlatego, że sąd wcześniej anulował landowy zakaz podróży na plaże i wyspy Bałtyku. Zakaz wprowadzono ze względu na epidemię.

Sąd przychylił się do skarg złożonych przez mieszkańców regionu. Uznał, że przepisy stanowią "nieproporcjonalną ingerencję w wolność osobistą".

Najbardziej pesymistyczny scenariusz uwzględniający długotrwałe zakłócenia w handlu międzynarodowym zakłada wzrost liczby osób dotkniętych ubóstwem o 3 proc. na każdy punkt procentowy spadku PKB - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Liczba zgonów osób zakażonych koronawirusem zwiększyła się w Szwajcarii od czwartku o 49, do łącznie 756 - poinformował w piątek szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG). Wynika to z danych, przekazywanych w ramach obowiązkowego meldowania przez lekarzy i laboratoria.

Od 16 kwietnia w Polsce będą obowiązywać kolejne obostrzenia związane z koniecznością zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Tymczasem ceny maseczek w związku z epidemią koronawirusa rosną w zawrotnym tempie. To nie jest wina farmaceutów - tłumaczy Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Od początku epidemii koronawirusa we Włoszech zmarło 109 zakażonych nim lekarzy oraz 28 pielęgniarzy i pielęgniarek - ten najnowszy bilans ze szpitali i przychodni w całym kraju ogłoszono w piątek.

Liczba zakażonych wirusem pracowników służby zdrowia przekroczyła 13,5 tysiąca.

Kolejny krakowski hotel został przekazany do dyspozycji medyków. Dzięki temu osoby, które na co dzień walczą z koronawirusem, będą mogły odpocząć po pracy bez narażania swoich domowników na potencjalne zakażenie - podało w piątek biuro prasowe wojewody małopolskiego.

Prawie 1/3 przypadków (30,1 proc.) zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce to efekt kontaktu z chorym w szpitalu lub przychodni - wynika z danych udostępnionych w piątek przez GIS.

30 proc. zakażeń koronawirusem poprzez kontakt w szpitalu i przychodni

PAP/EPA/JAGADEESH NV

Grupa działaczek społecznych w Bangalore w Indiach monitoruje stan zdrowia mieszkańców i zwiększa ich świadomość na temat Covid-19.

30 tys. zł kary otrzymał właściciel poznańskiego sklepu sieci Biedronka, w którym w niedzielę dostawiono dodatkową, umieszczoną na wózku, kasę fiskalną. Dzięki temu zabiegowi w obiekcie miało przebywać więcej klientów niż zezwalają obostrzenia.

W Holandii w ciągu ostatniej doby o 1335 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem - podał w piątek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Stwierdzono też śmierć na Covid-19 kolejnych 115 osób.

Brama odkażająca, stworzona przez naukowców z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pozwalająca medykom odkazić kombinezony ochronne przed ich ściągnięciem, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, stanie w przyszłym tygodniu w szpitalu w Bytomiu.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH potwierdził, że polski test na koronawirusa nadaje się do diagnostyki i jego czułość jest porównywalna z czułością testów dotąd stosowanych - powiedział w piątek wiceminister nauki prof. Wojciech Maksymowicz. Wyjaśnił, że był to ostatni wymóg formalny, aby ruszyć z produkcją nowego testu.

Firma Google zniosła warunek posiadania 1000 subskrybentów dla parafii, które chcą przeprowadzać transmisje na portalu YouTube w czasie pandemii. Żeby skorzystać ze zwolnienia, wystarczy wysłać prośbę na adres: parafie.zwolnienie@gmail.com. Odpowiedzi będą udzielane według kolejności zgłoszeń.

Akcja rabatowa dla medyków i służb mundurowych w sklepach Netto przedłużona do końca kwietnia - poinformowała w piątkowym komunikacie sieć. Do 18 kwietnia sklepy sieci będą otwarte do północy - dodano.

Z ośmiu pacjentów przebywających na oddziale psychiatrycznym szpitala przy ul. Toruńskiej potwierdzono koronawirusa u czterech – poinformował w piątek rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu Paweł Gawroński.

Telefon Serdeczności - to nowa usługa, którą Miasto Poznań uruchomiło dla poznańskich seniorów. Mieszkańcy, którym doskwiera izolacja i chcieliby z kimś porozmawiać, mogą zadzwonić na specjalną linię, aby uzyskać wsparcie, lub podzielić się z drugą osoba swoimi lękami, przemyśleniami.

Jak podał poznański magistrat Telefon Serdeczności - aby seniorzy mieli możliwość kontaktu w różnych porach dnia - czynny będzie od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-20:00. Jeden numer: 691 870 091 obsługiwany jest przez kilka osób, które pełnią czterogodzinne dyżury.

PAP/EPA/JULIEN DE ROSA

Sklepy odnotowują kilkudziesięcioprocentowe wzrosty sprzedaży mąki, makaronów i wina. - Francuzi całkowicie zmienili sposób konsumpcji - powiedziała w piątek w radiu France Inter prezes centrali związków rolniczych FNSEA Christiane Lambert.

- Francuzi kupują na zapas, boją się niedoborów, więc kupują suche produkty. Zdecydowanie mniej kupują serów i mięsa - dodała Lambert.

Specjaliści ds. dermatologii z Hiszpanii, Włoch oraz Chin wskazują, że zakażenie koronawirusem może prowadzić do różnorodnych chorób skóry, informuje w piątek madrycki dziennik "El Mundo".

"Eksperci wskazują, że z powodu zakażenia koronawirusem na skórze mogą pojawić się zmiany. U chorych na Covid-19 zaobserwowano już wykwity występujące przy pokrzywce, a także zmiany skórne podobne do rumienia wielopostaciowego czy odmrożeń" - napisał w piątek "El Mundo".

W woj. lubuskim zorganizowano pierwsze izolatoria. Mieszczą się w hotelach w Gorzowie Wielkopolskim i Żaganiu - poinformowała w piątek rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły.

Koszty ludzkie kryzysu, wywołanego przez pandemię koronawirusa będą wysokie, a drożyzna, bezrobocie, brak bezpieczeństwa, depresje pozostawią blizny - pisze w piątek na portalu Project Syndicate profesor ekonomii Uniwersytetu Kalifornii i były doradca polityczny MFW Barry Eichengreen.

W 29 osób – pacjentów i personelu – z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Caritas w Jeleniej Górze wykryto zakażenie koronawirusem. Jedna z pacjentek ośrodka zmarła kilka dni temu w szpitalu zakaźnym w Bolesławcu.

Zaledwie 10 proc. spośród 175 osób zatrzymanych w Portugalii za naruszenie obowiązkowej kwarantanny stanęło dotychczas przed sądem - poinformował w piątek dziennik "Publico".

Jednym z największych problemów izolacji wprowadzonej w związku z epidemią koronawirusa jest przemoc w rodzinie - podkreślił w piątek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. - Chciałbym, żeby rządzący wzięli to pod uwagę i żeby zostały wydane w tym zakresie stosowne regulacje - zaapelował.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi przygotował program wsparcia finansowego dla szpitali z terenu województwa łódzkiego zaangażowanych w walkę z epidemią koronawirusa. Dotyczy on kosztów utylizacji odpadów medycznych.

U 50 ludzi z załogi francuskiego lotniskowca atomowego Charles de Gaulle wykryto koronawirusa i trzech z nich ewakuowano z okrętu w ramach prewencji - poinformowało w piątek francuskie ministerstwo sił zbrojnych, czyli resort obrony.

Prezydent Torunia Michał Zaleski powiedział w piątek o planach wynajęcia podmiotu niepublicznego do testów na obecność koronawirusa wykonywanych w zakładach opieki długoterminowej m.in. szpitalach. Podkreślił, że ostatnie wyniki badań z miejskiego szpitala dotyczą próbek z 6 kwietnia.

Ministrom finansów udało się w czwartek ustalić wspólne stanowisko UE w sprawie finansowej odpowiedzi na epidemię. Ale część francuskich komentatorów ma wątpliwości, czy naprawdę zakończy to spór między "skąpcami" z północy, i "rozrzutnikami" z południa.

Kobieta ćwicząca z psem w australijskim Gold Coast.

PAP/EPA/DARREN ENGLAND

Ok. 3,5 mld zł z funduszy Unii Europejskiej trafi do małych i średnich przedsiębiorców w formie pożyczek, poręczeń i gwarancji - poinformowało w piątek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

W Wielki Piątek na Filipinach zamknięto kościoły, odwołano tradycyjne masowe procesje i inscenizacje. Ale nie powstrzymało to części wiernych przed odprawianiem pokuty przez samobiczowanie się - mimo dezaprobaty Kościoła i władz.

Co roku w Wielki Piątek w wiosce San Pedro Cutud, ok. 100 km od Manili, tysiące ludzi biorą udział - przy obecności dziesiątek tysięcy widzów - w procesji biczujących się pokutników zakończonej ukrzyżowaniem. W tym roku wydarzenie to zostało odwołane - podobnie jak i inne wydarzenia religijne w całych Filipinach. Ale jak donosi agencja AP, nie powstrzymało to przynajmniej części pokutujących, którzy zbierali się w małych grupach pod kościołami w całym kraju.

W siedmiotysięcznych Dokszycach na Witebszczyźnie z powodu zapalenia płuc zmarły trzy osoby, a na schorzenie to cierpi ponad 80. W Ostrowcu hospitalizowano 100 osób, które zbyt "luźno" traktowały kwarantannę. W Mińsku studenci uciekali przez okno z akademika, gdzie ogłoszono izolację.

W mieście Daegu, pierwszym ognisku epidemii koronawirusa w Korei Południowej, po raz pierwszy od początku kryzysu nie potwierdzono w czwartek żadnego nowego zakażenia. W całym kraju liczba nowych infekcji spadła poniżej 30 – podały w piątek miejscowe media.

Dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych Anthony Fauci ostrzegł w piątek, że mimo pewnych sygnałów, że restrykcje przynoszą dobre skutki w walce z rozwojem epidemii koronawirusa, "nie jest to moment, aby się z nich wycofać".

12 tys. masek ochronnych z Taizhou, miasta partnerskiego Kielc, dotarło do stolicy regionu świętokrzyskiego. To podziękowanie za pomoc udzieloną stronie chińskiej na początku tego roku przez kielecki samorząd.

Ok. 3,5 mld zł z funduszy Unii Europejskich trafi do małych i średnich przedsiębiorców w formie pożyczek, poręczeń i gwarancji - poinformowało w piątek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

21 przypadków koronawirusa, w tym cztery przypadki zakażenia nim personelu, wykryto w warszawskim Ośrodku Działalności Leczniczej prowadzonym przez Caritas. Placówka pilnie poszukuje chętnych do pracy oraz apeluje o pomoc w pozyskaniu środków ochrony osobistej.

Ośrodek Działalności Leczniczej w Warszawie obejmuje Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Hospicjum stacjonarne, które zajmują się osobami ciężko lub przewlekle chorymi oraz chorymi terminalnie.

Co najmniej do 28 kwietnia obowiązywać będą ograniczenia w poruszaniu się i handlu w Malezji - poinformował w piątek premier Muhyiddin Yassin. Oznacza to, że częściowa blokada kraju potrwa w sumie co najmniej sześć tygodni.

W Warszawie wylądował transport pół miliona maseczek ochronnych z Tajwanu. Jest to część programu pomocy udzielonej krajom europejskim przez tamtejszy rząd.

Proboszcz parafii w Sromowcach Wyżnych w Małopolsce został ukarany przez nowotarski sanepid karą 10 tys. zł za odprawienie mszy w Niedzielę Palmową, w której uczestniczyło 60 osób - poinformowała w piątek rzeczniczka nowotarskiej policji Dorota Garbacz.

Reprezentatywne wyrywkowe badanie wskazuje, że faktyczna liczba zakażeń koronawirusem w Austrii była na początku kwietnia znacznie wyższa niż podawana oficjalnie i wynosiła najprawdopodobniej ok. 28,5 tys., bez uwzględnienia osób leczonych w szpitalach.

Do piątku na Białorusi odnotowano 1981 przypadków infekcji koronawirusem, a 19 zakażonych osób zmarło - poinformowało ministerstwo zdrowia w Mińsku. Dobowy przyrost liczby zakażeń wyniósł 33,5 proc.

W szpitalach przebywają 1793 osoby, a podłączenia do respiratora wymagają 72 - poinformowało w komunikacie ministerstwo zdrowia.

Do szpitali w Mielcu i Dębicy trafiły dwa respiratory zakupione przez firmę Olimp Labs. To kolejna akcja pomocy tej firmy dla placówek zdrowia w regionie - poinformował w piątek rzecznik prasowy marszałka województwa podkarpackiego Tomasz Leyko.

W Tokio zgłoszono w piątek rekordową liczbę 189 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem; ogólny bilans w mieście wzrósł do ponad 1,7 tys. - podała publiczna stacja NHK. Władze stolicy Japonii proszą o zamknięcie m.in. instytucji rozrywkowych.

Krzywa zakażeń koronawirusem we Włoszech wyraźnie spada - ogłosił w piątek szef krajowego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro. - To pozytywny sygnał, ale nie powinien prowadzić nas do obniżenia czujności - ostrzegł.

Karę na łączną sumę 141 tys. zł nałożył inspektor sanitarny na 15 mieszkańców powiatu tomaszowskiego, którzy złamali przepisy o gromadzeniu się i kwarantannie - poinformował rzecznik policji w Tomaszowie Mazowieckim Grzegorz Stasiak.

W obozie dla uchodźców na wyspie Lesbos, gdzie przebywa 20 tys. osób, nie stwierdzono jeszcze przypadków COVID-19. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia, nie ma tam żadnych szans na wprowadzenie kwarantanny - poinformował rzecznik Polskiej Akcji Humanitarnej Rafał Grzelewski.

Kolejne hotele, należące do Polskiego Holdingu Hotelowego, przeznaczono na izolatoria i bazę noclegową dla medyków walczących z koronawirusem - poinformował w piątek Holding.

Stacje sanepidu w Białymstoku i Łomży dostały kolejną partię 320 litrów alkoholu z zakończonych postępowań karnych skarbowych, wszczętych po akcjach Krajowej Administracji Skarbowej. To m.in. alkohol ze zlikwidowanej bimbrowni. Będzie wykorzystany do działań dezynfekcyjnych.

W ciągu ostatniej doby w Iranie z powodu Covid-19 zmarło 122 osób. Epidemia w tym kraju pochłonęła już 4232 ofiary, a koronawirusem zakaziło się ponad 68 tys. ludzi - poinformował w piątek rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur.

Liczba zgłoszonych ofiar śmiertelnych koronawirusa w Belgii przekroczyła w piątek 3 tysiące. W ciągu minionej doby odnotowano 325 zgonów i 1684 nowe przypadki zakażenia. Zajętych jest niespełna 60 proc. łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

Rzecznik ministerstwa zdrowia o nowych przypadkach zakażenia w Polsce

Ze względu na zakażenie jednego z listonoszy koronawirusem wszyscy pracownicy poczty w Białobrzegach przebywają na kwarantannie i nikt nie dostaje listów ani przesyłek już drugi tydzień - powiedział w piątek Adam Bolek, burmistrz miasta.

Prawdziwa próba dopiero przed Węgrami - oświadczył w piątek w związku z pandemią koronawirusa premier Viktor Orban w wywiadzie dla Radia Kossuth.

Jak dodał, choć wszyscy mają nadzieję, że nie dojdzie do fazy masowych zachorowań, to dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że żadnemu krajowi nie udało się tego uniknąć, warto więc się na to przygotować.

89 proc. Brytyjczyków popiera ograniczenia wprowadzone w celu powstrzymania epidemii koronawirusa, przy czym 68 proc. mocno się z nimi zgadza, a tylko 5 proc. jest im przeciwna - wynika z sondażu King's College London i firmy badawczej Ipsos Mori.

Do miejskich szpitali w Łodzi docierają kolejne dary. Szpital położniczy im. Ludwika Rydygiera oraz Miejskie Centrum Medyczne im. Karola Jonschera otrzymały profesjonalne, trójwarstwowe maseczki chirurgiczne od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka.

Cztery oddziały szpitala wojewódzkiego im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Lublinie zostały zamknięte. Personel i pacjenci, w sumie kilkadziesiąt osób, skierowano na kwarantannę po tym, jak u jednej z pielęgniarek wykryto koronawirusa.

O 26 w Indonezji i o 18 na Filipinach wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba ofiar pandemii koronawirusa; w pierwszym państwie na Covid-19 zmarło już łącznie 306, a w drugim 221 osób - poinformowały w piątek władze medyczne tych krajów.

Obywatele Korei Płd., w tym pacjenci zakażeni koronawirusem, zaczęli w piątek oddawać głosy w zdezynfekowanych lokalach wyborczych w ramach systemu wczesnego głosowania przed zaplanowanymi na 15 kwietnia wyborami parlamentarnymi – podały lokalne media.

"W święta musimy wszyscy pozostać w domu, dla dobra naszego i naszych bliskich, oraz po to, by (...) Włochy mogły jak najszybciej ruszyć z miejsca. Ten, kto nie będzie mógł uzasadnić podróży, zostanie ukarany" - powiedziała szefowa włoskiego MSW Luciana Lamorgese w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera".

W ciągu minionej doby w Hiszpanii na Covid-19 zmarło 605 osób i zdiagnozowano 4576 nowych przypadków koronawirusa. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w Hiszpanii wzrosła do 15 843, a suma osób zakażonych to 157 022.

Piątek jest ostatnim dniem na zgłaszanie się do pracy w obwodowej komisji wyborczej. Rzecznik PKW Tomasz Grzelewski przypuszcza, że po wejściu w życie ustawy dot. wyborów prezydenckich, osoby te będą tworzyły nowe komisje - gminne obwodowe komisje wyborcze.

Facebook po raz pierwszy uruchomił funkcję "Pomocy społecznościowej" w 2017 r. Miała ona ułatwić komunikację w trudnych czasach - okresach kryzysu, katastrof, ataków terrorystycznych czy klęsk żywiołowych. Teraz także na terenie Polski można poprosić o pomoc lub ją zaoferować w czasie pandemii koronawirusa. Jak z niej korzystać? Wyjaśniamy.

Doradca francuskiego rządu i ekspert firmy Market Securities Christophe Barraud oraz były szef MFW Kenneth Rogoff przewidują, że gospodarka światowa będzie podnosić się z kryzysu przez wiele lat - czytamy w tygodniku "L\'Obs" i na portalu Project Syndicate.

Barraud, który od wielu lat jest uznawany jest przez agencję Bloomberga za "najlepszego prognostyka na świecie", mówi w wywiadzie dla "L\'Obs", że nadchodzący kryzys gospodarczy będzie znacznie gorszy i dłuższy, niż przewiduje to większość ekspertów.

"Aby powrócić do poziomu PKB z ostatniego kwartału 2019 roku (...), trzeba będzie wielu lat. Jeśli uda się to zrobić przed 2023 rokiem, to będzie bardzo dobrze!" - uważa Barraud.

(PAP/EPA/YONHAP)

Ponad 2 mln zł od darczyńców wpłynęło na konto ostrowskiego szpitala w ramach trwającej zbiórki pieniędzy –  dyrektor szpitala Dariusz Bierła. "Z tych pieniędzy kupujemy sprzęt do walki z koronawirusem. Sprzęt ochrony osobistej mamy zapewniony na kilka najbliższych tygodni" – powiedział.

Państwowa Komisja Wyborcza wystąpiła do Głównego Inspektora Sanitarnego o ustalenie procedur w zakresie bezpieczeństwa dotyczących przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich. PKW podkreśliła też, że przepisy regulujące proces wyborczy muszą gwarantować jasność i równość reguł rywalizacji politycznej.

Z kolei w szpitalu we Wrocławiu w czwartek zmarł 74-letni mężczyzna z potwierdzonym zakażeniem kornawirusem. Ten zgon również nie został uwzględniony w komunikacie MZ

W piątek rano Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach poinformował o śmierci leczonego tam pacjenta z potwierdzonym zakażeniem i licznymi, poważnymi chorobami towarzyszącymi. Ten przypadek nie został jeszcze jednak ujęty w piątkowej porannej statystyce Ministerstwa Zdrowia.

Mieszkaniec Morąga został ukarany 25 tys. zł grzywny za to, że będąc na kwarantannie domowej wielokrotnie wychodził z domu, np. na spacery, do sklepu, w gości do znajomej. 28-letni mężczyzna karę ma zapłacić w trybie natychmiastowym - poinformowała policja.

Około 70 policjantów jest zakażonych koronawirusem, a od początku działań ponad 1,6 tys. funkcjonariuszy było, lub jest jeszcze na kwarantannie - poinformował w piątek PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Zaapelował również, by nie oszukiwać policjantów i dbać zdrowie wszystkich.

Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek, że w kraju zmarło już 113 osób zakażonych koronawirusem. W czwartek odnotowano osiem nowych zgonów; wszystkie te ofiary śmiertelne to chorzy w wieku ponad 60 lat. Liczba potwierdzonych przypadków nosicielstwa koronawirusa zwiększyła się w ciągu ostatniej doby o 257, do łącznie 5589.

Od piątku w Czechach wprowadzono obowiązek badania co 14 dni na nosicielstwo koronawirusa wszystkich pracowników placówek opieki, co dotyczy przede wszystkim domów dla seniorów.

(PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Dwumiesięczna dziewczynka, u której 18 marca potwierdzono zakażenie koronawirusem jest już zdrowa i wróciła do domu. Wraz ze swoją matką, której wynik na obecność COVID-19 dał także wynik negatywny, były hospitalizowane w szpitalu we włoskim Bari

Rekrutacje do szkół średnich i do szkół wyższych zostaną przesunięte - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Poinformował, że dostał pismo od konferencji rektorów, w którym wyraźnie sugerują, że dostosują terminy rekrutacji do nowego terminu matur.


ZOBACZ WIĘCEJ: Piontkowski: rekrutacje do szkół średnich i wyższych zostaną przesunięte

Ostatniej doby skontrolowano 13,3 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 10,7 tys. na granicy wewnętrznej z krajami Unii Europejskiej w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej – poinformowała w piątek Straż Graniczna. W czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kontrola na granicy wewnętrznej będzie przedłużona do 3 maja. 

Przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) powstało Centrum testowe COVID-19 drive-thru. Jak powiedziała w piątek rzeczniczka prasowa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Joanna Śliwińska, oznacza to, że podczas badania pacjent pozostaje cały czas w swoim samochodzie, ograniczając do minimum kontakty międzyludzkie.

Stołeczni policjanci ukarali w czwartek mandatami 198 osób łamiących przepisy o zakazie zgromadzeń – poinformowała w piątek Komenda Stołeczna Policji. Wobec 21 osób, które odmówiły przyjęcia mandatu policja skierowała wnioski do sądu o ukaranie.

Jak przekazała KSP, od 24 marca policjanci 1797 razy podejmowali czynności wobec osób łamiących przepisy o zakazie zgromadzeń. "W tym nałożono 1444 mandatów karnych. W pozostałych przypadkach kierowane są wnioski o ukaranie do sądu" - poinformowano.

(PAP/Łukasz Gągulski)

W przedświąteczną sobotę sklepy będą pracować krócej - maksymalnie do godz. 14. W związku z epidemią i ograniczeniami np. dotyczącymi liczby klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać w sklepie oraz zbliżającymi się świętami większość sieci spożywczych zmieniła czas pracy swoich placówek.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby liczba zakażonych koronawirusem wzrosła o 311 - do 2203, a liczba zmarłych chorych na Covid-19 zwiększyła się o 12, do 69 - przekazało w piątek Centrum Zdrowia Publicznego tego kraju. Dodano, że ogółem 61 osób wyzdrowiało.

Liczba osób, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, wzrosła na Węgrzech w ciągu ostatniej doby do 1190, a zmarłych do 77 - poinformowano w piątek na rządowej stronie internetowej poświęconej epidemii. Liczba nowych wykrytych zakażeń wzrosła w ciągu doby o 210, a zmarłych o 11. Są to największe jak dotąd wzrosty dobowe na Węgrzech.

20 kolejnych ofiar śmiertelnych i 260 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w ciągu ostatniej doby w Meksyku. Wśród zmarłych są dwie kobiety w ciąży - poinformowało w piątek rano czasu polskiego ministerstwo zdrowia tego kraju.

Do 4441 wzrosła liczba zainfekowanych, zmarły w sumie 194 osoby. Jedna z kobiet przed śmiercią urodziła dziecko; chłopiec miał początkowo problemy z oddychaniem i jest nadal "kruchy" - powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Hugo Lopez-Gatell. Podkreślił, że kobiety w ciąży są niezwykle podatne na zakażenie koronawirusem. Obie miały nadwagę i choroby współistniejące.

W przeciwieństwie do cyklicznych wahnięć koniunktury ten kryzys dotknie najbardziej kobiety; już dotyka - pisze w piątkowym wydaniu Dziennik Gazeta Prawna w artykule "Pandemia ma płeć".

Gazeta przytacza szacunki amerykańskiego ośrodka badawczego Institute for Women’s Policy Research: spośród prawie 700 tys. miejsc pracy, które wyparowały w marcu w USA, 60 proc. było zajmowanych przez kobiety.

Od czasu, gdy epidemia koronawirusa zaczęła się nasilać w Stanach Zjednoczonych, z list płac w sektorze turystyki i rekreacji zniknęło tam 261 tys. pracownic i 181 tys. pracowników - cytuje badania z pierwszych miesięcy epidemii DGP.

266 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Niemczech z powodu infekcji koronawirusem, zdiagnozowano też 5323 nowe przypadki zakażenia - poinformował w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. W sumie epidemia pochłonęła 2373 ofiary śmiertelne w RFN. Łączna liczba osób zainfekowanych koronawirusem sięgnęła w Niemczech 113 525. 

"Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 9176 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1253 jednostek sprzętu. Wojsko Polskie pomaga Straży Granicznej i Policji. W gotowości są także wojska chemiczne, które dezynfekują m.in. szpitale i urzędy" - napisał szef MON Mariusz Błaszczak na Twitterze.

Po raz pierwszy problemem pandemii koronawirusa zajęła się w czwartek Rada Bezpieczeństwa ONZ. Uczestniczący w jej wirtualnym posiedzeniu sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wskazał, że dla pokonania Covid-19 niezbędne są współpraca, solidarność i zasoby.

"Pandemia to poważne zagrożenie także dla światowego pokoju i bezpieczeństwa; może prowadzić do wzrostu niepokojów społecznych i przemocy, co znacznie osłabiłyby naszą zdolność do walki z chorobą" – przekonywał.

Z powodu epidemii koronawirusa brytyjska królowa Elżbieta II musiała zrezygnować z osobistego wręczania w Wielki Czwartek starszym osobom symbolicznej jałmużny, zwanej Maundy Money - i zamiast tego wysłać ją pocztą. (PAP/EPA/NEIL HALL)

"Jestem prawie pewien, że obecnie jesteśmy już w szczytowym punkcie pandemii koronawirusa w USA. Teraz będziemy szli w dół" - powiedział w czwartek wieczorem czasu miejscowego prezydent Donald Trump, podczas briefingu prasowego w Białym Domu.

Co najmniej 1783 osoby zmarły z powodu koronawirusa w USA w ciągu ostatnich 24 godzin - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrosła tym samym do 16478.

Jedynie we Włoszech liczba zgonów z powodu koronawirusa jest większa niż w USA - 18279.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie