Brytyjski minister budownictwa dwukrotnie złamał zakaz podróży

Świat
Brytyjski minister budownictwa dwukrotnie złamał zakaz podróży
Facebook/ UK Prime Minister
29 marca Jenrick zastępował na konferencji Borisa Johnsona i mówił, że jeśli wszyscy będą się stosować do zaleceń, możliwe jest zatrzymanie postępu epidemii koronawirusa

Brytyjski minister budownictwa, społeczności i samorządów lokalnych Robert Jenrick dwukrotnie złamał zakaz niepotrzebnego przemieszczania się, mimo że sam publicznie wzywał do pozostania w domach - ujawnił w piątek dziennik "Daily Mail".

29 marca Jenrick zastępował przebywającego wówczas w izolacji domowej premiera Borisa Johnsona podczas codziennej konferencji prasowej na Downing Street i mówił, że jeśli wszyscy będą się stosować do zaleceń, możliwe jest zatrzymanie postępu epidemii koronawirusa.

 

Tymczasem, jak podał "Daily Mail", jeszcze tego samego dnia pojechał z Londynu, gdzie ma mieszkanie, do oddalonego o 240 km domu w hrabstwie Herefordshire, w którym przebywają jego żona i troje dzieci. Z kolei w ostatni weekend, 4 lub 5 kwietnia, pojechał kolejne 65 km do swoich rodziców mieszkających w hrabstwie Shropshire.

 

"Dla jasności - moi rodzice prosili mnie o dostarczenie kilku niezbędnych rzeczy - w tym leków. Obydwoje się izolują z powodu wieku i stanu zdrowia mojego ojca, a ja przestrzegałem zasad społecznego dystansu" - napisał Jenrick na Twitterze. Twierdzi też, że nawet nie wchodził do ich domu. Ponadto wyjaśnił, że to posiadłość w Herefordshire, gdzie przebywają żona i dzieci, jest jego właściwym domem.

 

 

Jednak według dziennika "The Guardian" sąsiedzi rodziców Jenricka mówią, że już wcześniej dostarczyli im niezbędne produkty do domu.

 

"Idiotyczne zachowanie" vs. "przekonujące wyjaśnienia"

 

"Daily Mail" cytuje dwa źródła rządowe, z których jedno ocenia zachowanie ministra jako "idiotyczne". Drugie natomiast mówi, że wyjaśnienia, których udzielił, są przekonujące i że ma on pełne poparcie rządu.

 

ZOBACZ: Rekordowa liczba ofiar koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Nowe informacje o stanie Johnsona

 

23 marca Johnson ogłosił drastyczne ograniczenia w celu powtrzymania epidemii - zabronione zostało opuszczanie domów z wyjątkiem kilku wymienionych przypadków oraz przemieszczanie się, o ile nie jest to niezbędne.

 

W miniony weekend podobne zdarzenie miało miejsce w Szkocji. Na wyjeździe do wiejskiego drugiego domu przyłapana została naczelna lekarz tego kraju Catherine Calderwood, która również wzywała do pozostania w domach. Jeszcze tego samego dnia wieczorem po ujawnieniu tego przez prasę złożyła rezygnację.

bia/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze