10 zgonów, ponad 230 nowych zakażeń. Koronawirus w Polsce

Polska
10 zgonów, ponad 230 nowych zakażeń. Koronawirus w Polsce
PAP/Tomasz Wojtasik
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce odnotowano na początku marca

Mamy 234 nowe, potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Z przykrością informujemy o śmierci 10 osób - podało w czwartek po południu ministerstwo zdrowia. Od początku trwania epidemii liczba zakażonych w Polsce wyniosła 5575 osób, 174 z nich zmarło.

Nowe przypadki dotyczą osób z województw: mazowieckiego (110), łódzkiego (32), śląskiego (28), wielkopolskiego (19), małopolskiego (12), podlaskiego (8), dolnośląskiego (8), podkarpackiego (7), zachodniopomorskiego (4), lubelskiego (2), opolskiego (2), lubuskiego (1), pomorskiego (1).

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 10 osób zakażonych koronawirusem (*wiek-płeć, miejsce zgonu). 78-M Grudziądz, 77-K Kędzierzyn-Koźle, 88-M Warszawa, 69-K Warszawa, 67-K Warszawa, 58-M Warszawa, 73-K Warszawa, 78-K Bolesławiec, 72-M Bolesławiec, 58-M Bolesławiec" - podano na Twitterze.

 

 

Opolskie: szósta ofiara śmiertelna w regionie

 

Jak poinformował rzecznik opolskiego sanepidu, w jednoimiennym szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu zmarła 77-letnia kobieta. Chora była obciążona chorobami współistniejącymi. To szósty przypadek śmierci zakażonego koronawirusem w województwie opolskim. Od początku pandemii odnotowano tam 124 przypadki zakażenia.

 

Lubuskie: jeden nowy przypadek zakażenia

 

W woj. lubuskim stwierdzono jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem - wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia. W regionie wirusa zdiagnozowano dotychczas u 69 osób; 14 z nich wyzdrowiało - poinformowała rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły.

 

Rzeczniczka przekazała, że koronawirusa SARS-COV-2 wykryto u kobiety w średnim wieku z Zielonej Góry. Stan jej zdrowia jest dobry, przebywa w izolacji domowej.

 

ZOBACZ: Trenowali sztuki walki - naruszyli zakaz zgromadzeń. Grożą im grzywny do 30 tys. zł

 

Z powodu zakażenia bądź podejrzenia zakażeniem wirusem w szpitalach w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp. i Żaganiu hospitalizowanych jest 28 osób. Stan zdrowia większości pacjentów jest dobry. 30 osób z pozytywnym wynikiem testów pozostaje w izolacji domowej.

 

Według ostatnich danych służb wojewody lubuskiego, w regionie kwarantanną objętych było ponad 8,1 tys. osób, a pod nadzorem epidemiologicznym pozostawało ok. 500 osób.

 

Wielkopolskie: 7 osób wyzdrowiało

 

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu poinformował w czwartek, że nowe stwierdzone zakażenia dotyczą przede wszystkim osób z powiatu krotoszyńskiego i kaliskiego - łącznie 13 przypadków. Pozostali zakażeni są z powiatów: leszczyńskiego, pleszewskiego i jarocińskiego.

 

Cztery osoby przebywają w szpitalach w Poznaniu i w Kaliszu. Pozostałe są w izolacji domowej.

 

W Wielkopolsce zanotowano 433 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 24 osoby zmarły. Siedem osób wyzdrowiało. 

 

Pomorskie: najwięcej zakażeń w Gdańsku

 

W woj. pomorskim potwierdzono kolejny, 153 przypadek zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek popołudniu pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak.

 

ZOBACZ: Wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Kolejne ofiary śmiertelne

 

Badania wykazały obecność patogenu u kobiety w średnim wieku z powiatu gdańskiego, która była wcześniej objęta nadzorem epidemiologicznym.

 

Na Pomorzu koronawirusa zdiagnozowano dotąd u 153 osób. Najwięcej zakażeń potwierdzono w Gdańsku - 49; w powiecie wejherowskim - 39; w Gdyni - 23; w powiecie gdańskim - 14; w powiecie kartuskim - 8; po cztery w powiecie tczewskim i puckim; po trzy w Słupsku i w powiecie nowodworskim; po dwa w powiecie słupskim i kościerskim oraz po jednym w powiecie kwidzyńskim i w Sopocie.

 

Dotychczas pięciu mieszkańców Pomorza pokonało koronawirusa, w tym marszałek pomorski Mieczysław Struk. Z powodu COVID-19 w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej zmarł w środę 79-letni mieszkaniec Gdańska. Mężczyzna chorował na nadciśnienie, a jego stan od początku określano jako ciężki.

 

Lubelskie: 204 przypadki

 

W woj. lubelskim są dwa nowe przypadki zarażenia koronawirusem - poinformowała w czwartek po południu rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. Łącznie w regionie potwierdzono 204 przypadki koronawirusa, osiem osób zmarło.

 

"Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą kobiety w wieku powyżej 61 lat z powiatu puławskiego, w stanie dobrym, która miała styczność z przypadkiem potwierdzonym, oraz kobiety w wieku powyżej 61 lat, z powiatu zamojskiego, w stanie średnim, która miała styczność z przypadkiem potwierdzonym" - podała Strzępka w komunikacie.

 

W czwartek rano Strzępka informowała o trzech przypadkach koronawirusa: u kobiety z Lublina i u dwóch mężczyzn: z Białej Podlaskiej i z powiatu puławskiego.

 

Łącznie w regionie potwierdzono badaniami 204 przypadki zarażenia koronawirusem. Osiem z tych osób zmarło, 53 wyzdrowiało.

 

Strzępka poinformowała też, że ostatniej doby hospitalizowano 18 osób z podejrzeniem koronawirusa. Poddanych kwarantannie było 9514 osób, a objętych nadzorem epidemiologicznym - 1951.

 

Małopolskie: kolejnych 12 osób z wirusem

 

W woj. małopolskim potwierdzono kolejne 22 przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało w czwartek po południu biuro prasowe wojewody małopolskiego. W sumie w regionie zanotowano 432 przypadki zakażenia SARS-CoV-2.

 

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u sześciu kobiet i tylu samo mężczyzn, w wieku od 10 do 68 lat. Sześć osób mieszka w Krakowie, trzy w powiecie wielickim, dwie - w bocheńskim i jedna w miechowskim. Dwie osoby z tej grupy są hospitalizowane, pozostałe przebywają w izolacji.

 

W Małopolsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 432 osób. Osiem zmarło, a pięć wyzdrowiało.

 

Według ostatnich danych liczba osób objętych kwarantanną w związku z koronawirusem wzrosła w Małopolsce do 17,5 tys. Hospitalizowanych jest 149 osób, a ponad 2,6 tys. pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym.

 

Podkarpackie: 7 nowych przypadków

 

Na Podkarpaciu w czwartek potwierdzono siedem nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Obecnie w regionie u 194 osób zdiagnozowano COVID-19. Zmarło 10 osób - poinformował podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr Adam Sidor.

 

Wśród nowych przypadków są: dwie kobiety, starsza i w sile wieku, oraz straszy mężczyzna z powiatu leżajskiego. Wszystkie przebywają w szpitalu.

 

ZOBACZ: "Bohater nosi maskę". Akcja operatora Polsatu

 

Kolejne cztery osoby objęto izolacją. Są to: kobieta w sile wieku z powiatu jasielskiego, młody mężczyzna z powiatu ropczycko-sędziszowskiego i dwaj mężczyźni w sile wieku z Rzeszowa.

 

W woj. podkarpackim pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 1548 osób, a 14 tys. 786 poddane jest kwarantannie.

 

Hospitalizowanych jest 171 osób.

 

W regionie wykonano 3 tys. 901 testów. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 194 przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 10 osób wyzdrowiało. Zanotowano 10 zgonów.

 

Podlaskie: druga śmiertelna ofiara

 

W woj. podlaskim został potwierdzony drugi przypadek zgonu z powodu zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek po południu urząd wojewódzki w Białymstoku. To 72-letnia kobieta z powiatu wysokomazowieckiego, która była hospitalizowana w Warszawie.

 

W komunikacie podano, że kobieta miała choroby współistniejące. O potwierdzonym u niej zakażeniu koronawirusem i hospitalizacji w jednym ze stołecznych szpitali służby informowały 3 kwietnia.

 

Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował też o ośmiu nowych przypadkach zakażenia COVID-19 w regionie. Wszystkie te osoby, wśród nich dziecko i nastolatek z Białegostoku, przebywają w izolacji domowej. Ze stolicy województwa jest w sumie pięć z tych ośmiu osób chorych, pozostałe trzy to mieszkanki Suwałk oraz powiatów zambrowskiego i bielskiego.

 

W sumie w woj. podlaskim zanotowano dotąd 168 potwierdzonych przypadków COVID-19. W czwartek - łącznie dziewiętnaście. Dotąd dwie osoby zmarły, sześć wyzdrowiało (ostatnią jest starszy mężczyzna z powiatu łomżyńskiego).

 

Według danych z wczesnego popołudnia (wówczas w regionie zanotowanych było 160 potwierdzonych zachorowań) w Podlaskiem wykonano 3231 testów na obecność koronawirusa, 53 osoby były hospitalizowane, 4018 w kwarantannie, a 204 pod nadzorem epidemiologicznym.

 

Zachodniopomorskie: łącznie 174 osoby zakażone

 

Kolejne cztery osoby z Pomorza Zachodniego są zakażone koronawirusem. To dwie osoby z powiatów gryfickiego i dwie z kołobrzeskiego.

 

O nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa poinformowała w czwartek rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

 

Wśród zakażonych jest kobieta w średnim wieku z powiatu gryfickiego i starszy mężczyzna z tego powiatu. W powiecie kołobrzeskim też potwierdzono dwa kolejne przypadki; to młody mężczyzna i mężczyzna w średnim wieku.

 

Łącznie na Pomorzu Zachodnim odnotowano 174 osoby zakażone wirusem SARS-CoV-2. Dwie zmarły.

 

Dolnośląskie: 568 zachorowań

 

Na Dolnym Śląsku zmarły trzy kolejne osoby zakażone koronawirusem. Służby wojewody dolnośląskiego poinformowały też o ośmiu nowych przypadkach zakażenia. Łącznie w regionie zanotowano 568 zachorowań na COVID-19.

 

Jak przekazały w czwartek po południu służby prasowe wojewody dolnośląskiego, w regionie zdiagnozowano osiem nowych przypadków zakażenia koronawirusem. "Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z powiatów: górowskiego, lubańskiego, lubińskiego, oławskiego, lwóweckiego, dzierżoniowskiego, złotoryjskiego i legnickiego" - podano.

 

ZOBACZ: Kierowca tira dostał ataku serca i zmarł. Świadkowie nie pomogli, bo bali się koronawirusa

 

Resort zdrowia poinformował też o kolejnych trojgu zmarłych pacjentach na Dolnym Śląsku. To 78-letnia kobieta, 72-letni mężczyzna i 58-letni mężczyzna hospitalizowani w Bolesławcu.

 

Według informacji przekazanych w czwartek przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki w regionie zanotowano 568 przypadków zachorowania na COVID-19, z czego - według Ministerstwa Zdrowia - 18 pacjentów zmarło.

 

Śląskie: 28 nowych zachorowań, w tym 16 to pracownicy i pacjenci szpitala w Bytomiu

 

Do 695 wzrosła w czwartek liczba osób zakażonych koronawirusem w woj. śląskim. Po południu potwierdzono 28 nowych przypadków infekcji SARS-CoV-2 - w tej grupie 16 osób to kolejni pracownicy i pacjenci szpitala specjalistycznego w Bytomiu, gdzie rano zarażonych było w sumie 50 osób.

 

W czwartek po południu nie zmieniła się liczba zgonów pacjentów cierpiących w woj. śląskim na COVID-19 - dotąd koronawirus przyczynił się do śmierci 38 osób z regionu.

 

Wcześniej właśnie w szpitalu w Bytomiu zmarła 35-letnia mieszkanka tego miasta, zakażona koronawirusem - to jedna z najmłodszych w Polsce ofiar COVID-19. Jak wynika z informacji szpitala, pacjentka cierpiała też na inne choroby. W czwartek rano bytomski Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 informował o zakażeniu koronawirusem 33 osób ze swojego personelu i 17 pacjentów.

 

ZOBACZ: Koronawirus trafił do Nowego Jorku głównie z Europy

 

Po południu Śląski Urząd Wojewódzki poinformował o potwierdzeniu zakażenia u kolejnych 16 osób z tego szpitala.

 

- Najstarsza osoba ma 94 lata, najmłodsza 46. Są to głównie mieszkańcy Bytomia, Zabrza, Siemianowic Śląskich i powiatu myszkowskiego - poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

 

W czwartek po południu w regionie przybyło łącznie 28 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych wynikami testów laboratoryjnych - w sumie jest ich obecnie 695.

 

Wśród osób, u których infekcję potwierdzono w ostatnich godzinach, są mieszkańcy powiatu wodzisławskiego (w tamtejszym szpitalu zakażonych koronawirusem jest łącznie 66 pracowników i pacjentów), lublinieckiego i raciborskiego, a także Tychów, Mysłowic, Świętochłowic, Sosnowca i Siemianowic Śląskich. Wiele z tych osób jest w dobrym stanie i może leczyć się w domach.

 

Jak wynika z czwartkowego komunikatu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach oraz służb wojewody śląskiego, obecnie z powodu koronawirusa w woj. śląskim hospitalizowanych jest 200 osób, ponad 3,7 tys. osób objęto kwarantanną na podstawie decyzji sanepidu (w tej statystyce nie ma osób w kwarantannie po powrocie z zagranicy), a ponad 7 tys. jest pod nadzorem sanitarnym.

 

W ostatnim czasie w regionie potwierdzono wyleczenie z COVID-19 kolejnych trojga pacjentów - łącznie walkę z wirusem wygrały dotąd w regionie 24 osoby. W woj. śląskim wykonano 8481 testów na obecność koronawirusa, z czego 843 w ostatnich 24 godzinach.

 

Łódzkie: 32 nowe przypadki

 

Potwierdzono 32 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w woj. łódzkim - poinformowała w czwartek rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska. W sumie do tej pory zanotowano w całym regionie 432 zakażenia. 95 osób wyzdrowiało.

 

W woj. łódzkim są 32 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Dotyczą one dwojga dzieci, kobiet: pięciu młodych, sześciu w średnim wieku i dwóch starszych, a także nastoletniego chłopca oraz mężczyzn: sześciu młodych, siedmiu w średnim wieku i trzech starszych. Są to osoby w wieku od ósmego miesiąca życia do 75 lat - podała Zalewska w czwartek po południu.

 

ZOBACZ: We Włoszech zmarło 610 osób zakażonych koronawirusem. Łączny bilans - ponad 18 tys. ofiar

 

Dodała, że kolejnych 11 osób, które były zakażone koronawirusem, po leczeniu uzyskało dwa wyniki ujemne testu, co oznacza, że są zdrowe. W tej grupie jest dwóch nastoletnich chłopców, dwóch młodych mężczyzn, trzech mężczyzn w średnim wieku, trzy młode kobiety i jedna kobieta w średnim wieku. Tym samym do 95 wzrosła liczba ozdrowieńców w Łódzkiem.

 

Ostatniej doby laboratoria w woj. łódzkim wykonały 587 testów na obecność koronawirusa.

 

Od początku epidemii służby wojewody doniosły w sumie o 432 potwierdzonych przypadkach choroby COVID-19 w Łódzkiem. Najwięcej z nich dotyczyło Łodzi (134 osoby) i powiatów: opoczyńskiego (96), zgierskiego (41), bełchatowskiego (37) i piotrkowskiego (25). Objętych kwarantanną w regionie jest 3398 osób, a pod nadzorem epidemiologicznym - 1568. W szpitalach przebywa 37 pacjentów.

 

Mazowieckie: 1424 zakażonych

 

W ciągu minionej doby na Mazowszu odnotowano cztery kolejne zgony powiązane z COVID-19. Łącznie zmarło 41 osób - podała w czwartek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Potwierdzono także 110 nowych przypadków zakażeń, co oznacza, że łącznie w regionie testy wykazały 1424 przypadki zakażeń. Odnotowano także siedem nowych przypadków ozdrowienia.

 

WSSE zaznacza, że na podstawie dokumentacji (ZLK-5), które wpłynęły do powiatowych inspektorów sanitarnych i nadesłanych meldunków z całego województwa, trzy z czterech nowych zgonów dotyczą Warszawy. To 88-letni mężczyzna, 69-letnia kobieta i 67-letnia kobieta. Wszyscy byli hospitalizowani w Szpitalu MSWiA w Warszawie.

 

Czwarta osoba, która zmarła minionej doby to 58-letni mężczyzna z powiatu pruszkowskiego, także hospitalizowany w Szpitalu MSWiA w Warszawie.

 

Oznacza to, że na Mazowszu odnotowano łącznie 41 zgonów związanych z COVID-19.

 

ZOBACZ: Najtragiczniejszy dobowy bilans we Francji. Zmarło ponad 1,3 tys. osób

 

W województwie w ciągu doby przybyło siedmiu kolejnych ozdrowieńców, co oznacza, że łącznie jest ich już 34. Nowe przypadki ozdrowień wykazały Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wołominie (82-letni mężczyzna hospitalizowany w WIM w Warszawie, ul. Szaserów), PSSE w Węgrowie (70-letnia kobieta hospitalizowana w Szpitalu SPZOZ w Siedlcach), PSSE w Pruszkowie (51-letnia kobieta, przebywająca w izolacji domowej), oraz PSSE w Piasecznie (38-letni mężczyzna, 49-letnia kobieta, 32-letni mężczyzna i 52-letni mężczyzna, którzy przebywali w izolacji domowej).

 

Na Mazowszu potwierdzono także kolejnych 110 zachorowań na COVID-19; co oznacza, że w regionie łącznie testy wykazały pozytywny wyniku u 1 424 osób.

 

Nowe zachorowania ostatniej doby wykazane zostały w powiatach: białobrzeskim (1 osoba), grodziskim (2), grójeckim (15), kozienickim (2 ), legionowskim (4), lipskim (1), mińskim (2), nowodworskim (4), otwockim (2), piaseczyńskim (2), pruszkowskim (5), radomskim (3), siedleckim (2), sochaczewskim (1), szydłowieckim (5), węgrowskim (3), wołomińskim (3), zwoleńskim (4), żyrardowskim (2) oraz w Warszawie (47).

 

Ponadto, na Mazowszu w izolacji domowej przebywa 806 osób. Z podejrzeniem zakażenia hospitalizowanych jest natomiast 649 osób. 15 148 objęto kwarantanną, a 6 050 nadzorem epidemiologicznym.

 

Epidemia koronawirusa w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W czwartek rygory przedłużono.

ZOBACZ: Rząd przedłuża ograniczenia z powodu koroanwirusa. Będzie też nowy obowiązek


Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

ac/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie