"Bohater nosi maskę". Akcja operatora Polsatu

Polska
"Bohater nosi maskę". Akcja operatora Polsatu
Polsat News
Inicjatorem akcji "Bohater nosi maskę" jest operator Polsat News Mateusz Górny

Dzięki tej akcji każdy "Kowalski" może być bohaterem. - Oprócz wpłacania pieniędzy na różne zbiórki i zostawiania w domu, jak już musisz wyjść do sklepu, to załóż maskę - mówi operator kamery Polsat News Mateusz Górny i zaprasza do dołączenia do akcji, w którą włączają się już m.in. pracownicy stacji.

Eksperci mówią coraz częściej, żeby maseczki i rękawiczki zakładać jak najczęściej tam, gdzie są inni ludzie. A jeśli ich nie ma, to zasłaniać usta. W Polsce do tej pory potwierdzono 5575 przypadków zakażenia koronawrusem. 174 osoby zmarły. 

 

Na "drugiej linii walki"

 

Operator Polsatu zwraca uwagę, że jego praca to "druga linia walki", cały czas jest w terenie, by przekazywać ludziom informacje o tym, co się dzieje.

 

Jak przyznaje, maseczkę ochronną nosi od trzech tygodni. Wpadł też na pomysł zorganizowania akcji "Bohater nosi maskę". Wydarzenie można znaleźć na Facebook'u.

 

- Wpadłem na pomysł akcji, gdzie każdy "Kowalski" może zostać bohaterem w taki symboliczny sposób. Oprócz wpłacania pieniędzy na różne zbiórki i zostawiania w domu, jak już musisz wyjść do sklepu, to załóż maskę - mówi Górny.

Anna Wachowska

Dołączyli do niego już inni dziennikarze Polsatu - m.in. Jakub Hnat, Jan Kasia, Anna Wachowska, Wioleta Wramba, Rafał Zalewski.

Jakub Hnat

Lekarze zalecają, aby nosić maseczki bawełniane, które mają podstawową zaletę: po użyciu, można je wyprać, bądź wyprasować i w ten sposób zdezynfekować.

 

WIDEO: materiał "Wydarzeń" o akcji "Bohater nosi maskę"
  

Trzeba pamiętać, że maseczka musi szczelnie przylegać do twarzy. Należy w tym celu nawet zgolić zarost. Maskę trzeba założyć tak, aby zakrywała nos i usta. Aby ją prawidłowo zdjąć, trzeba zrobić to bez dotykania materiału - najlepiej złapać za gumki i wrzucić do prania lub - jednorazową - wyrzucić do zamkniętego pojemnika.

Rafał Zalewski

 

Zasłanianie twarzy - obowiązkowe

 

- Od przyszłego czwartku (16 kwietnia) wprowadzamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej - mówił w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski, dodając, że nie musi być to koniecznie maseczka, ale np. "chustka, czy szalik". Dokładne regulacje zostaną przedstawione po świętach.

 

ZOBACZ: Obowiązek zasłaniania twarzy. Czy można użyć szalika? Czy trzeba nosić maseczkę w pracy?

 

We wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił, że jest wskazanie WHO, abyśmy korzystali z maseczek, które jesteśmy w stanie sami przygotować. Jak wyjaśnił, chodzi najczęściej o maseczki bawełniane złożone z kilku warstw.

 

Jan Kasia

- My nie mówimy dzisiaj o gremialnym kupowaniu maseczek, których w Europie i na świecie może w tej chwili brakować (...). Jeżeli wszyscy na świecie zaczniemy gremialnie kupować sprzęt ochrony osobistej to tego sprzętu może zabraknąć w szpitalach, w służbie zdrowia, więc tam, gdzie on jest najbardziej potrzebny - powiedział Andrusiewicz.

 

Wioleta Wramba

- My mówimy, że możliwa jest rekomendacja, żebyśmy na ulice, w miejsca publiczne, wychodzili ze środkami ochrony osobistej, które sami jesteśmy w stanie sobie przygotować, które ochronią nas od tego bezpośredniego kontaktu. I nie wykluczmy, że takie zalecenie się pojawi - powiedział rzecznik MZ.

 

Szefowa pionu informacji Polsatu Dorota Gawryluk pokazała, że w maseczce można poprowadzić "Wydarzenia".

 

pgo/bas/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie