Wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Kolejne ofiary śmiertelne

Polska
Wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Kolejne ofiary śmiertelne
PAP/Darek Delmanowicz

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 136 kolejnych przypadkach zakażeń w Polsce. O 6 osób wzrosła także liczba zgonów spowodowanych epidemią koronawirusa. W sumie liczba zakażonych wynosi 5341. Zmarły dotychczas 164 osoby. Wcześniej Szumowski mówił, że gdyby nie obowiązujące obostrzenia o przemieszczaniu w kraju mielibyśmy nawet 25 tys. zakażeń.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 23 osób z woj. śląskiego, 22 osób z woj. małopolskiego, 21 osób z woj. dolnośląskiego, 18 osób z woj. wielkopolskiego, 11 osób z woj. podlaskiego, 9 osób z woj. pomorskiego, 7 osób z woj. podkarpackiego, 7 osób z woj. opolskiego, 5 osób z woj. zachodniopomorskiego, 3 osób z warmińsko-mazurskiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 3 osób z woj. lubelskiego, 2 osób z woj. świętokrzyskiego, 2 osób z woj. lubuskiego.
 
 
6 przypadków śmiertelnych
 
Resort zdrowia poinformował także o śmierci 6 kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 47-letnia kobieta ze szpitala w Poznaniu, 90-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 35-letnia kobieta ze szpitala w Bytomiu, 62-letni mężczyzna ze szpitala w Łańcucie, 81-letni i 77-letni mężczyźni z Drzewicy, którzy nie byli hospitalizowani. Wszyscy mieli choroby współistniejące.
 
 
Wczoraj podaliśmy informację o zdublowanym pacjencie w raportach WSSE, dlatego usuwamy go z rejestru osób zmarłych z powodu COVID-19 w woj. podlaskim.
 
 
284 osoby wyzdrowiały 
 

Ministerstwo zdrowia podało w czwartek, że poprzedniego dnia w szpitalach z powodu koronawirusa przebywało 2473 chorych. Kwarantanną objętych było 152 tys. 898 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 33 tys. 989. Wyzdrowiały 284 osoby.

 

 

11 nowych zakażeń na Podlasiu

 

Do 160 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Podlaskiem. W czwartek przed południem Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku poinformował w komunikacie o 11 nowych przypadkach; 10 z tych osób, w tym dwójka dzieci, jest w izolacji domowej.

 

ZOBACZ: Wybłagali test na koronawirusa. Okazało się, że są zakażeni

 

Pośród potwierdzonych przypadków zakażeń hospitalizowany jest jedynie starszy mężczyzna z powiatu hajnowskiego, który przebywa w szpitalu powiatowym w Bielsku Podlaskim. Pozostałe to osoby w różnym wieku, mieszkańcy powiatów: łomżyńskiego, bielskiego, hajnowskiego, sokólskiego i zambrowskiego przebywające w izolacji domowej. Z powiatu zambrowskiego jest dwójka dzieci, które są w grupie chorych przebywających w domach.

 

"Osoby z najbliższego kontaktu zostały objęte opieką epidemiologiczną. Prosimy o uszanowanie ich prywatności" - podano w komunikacie.

 

Wzrosła liczba zakażonych w woj. pomorskim

 

W województwie pomorskim potwierdzono 9 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek rano pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak. W regionie na COVID-19 zachorowały do tej pory 152 osoby.

 

Badania wykazały obecność patogenu u trzech mieszkańców powiatu gdańskiego - nastolatki oraz kobiety i mężczyzny w średnim wieku; trzech mężczyzn w różnym wieku z Gdyni; dwóch kobiet w średnim wieku z Gdańska, a także młodej kobiety z powiatu kartuskiego. Ich stan zdrowia jest dobry.

 

ZOBACZ: Gubernator Nowego Jorku: w prawyborach wszyscy będą mogli oddać głos korespondencyjnie

 

"Wszystkie osoby, u których potwierdzono zarażenie koronawirusem, pozostawały wcześniej pod nadzorem epidemiologicznym lub były objęte kwarantanną" – przekazał Augustyniak.

 

420 przypadków zakażenia w Małopolsce

 

W województwie małopolskim potwierdzono kolejne 22 przypadki zakażenia koronawirusem – poinformowało w czwartek rano biuro prasowe wojewody małopolskiego. W sumie w regionie zanotowano 420 przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

 

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dziewięciu kobiet i 13 mężczyzn, w wieku od 23 do 84 lat. Wśród nich jest jedna osoba z Krakowa, 15 osób z powiatu bocheńskiego, po dwie osoby z powiatu wielickiego i myślenickiego oraz po jednej osobie z powiatów nowosądeckiego i gorlickiego. Dwie osoby z tej grupy są hospitalizowane, pozostałe przebywają w izolacji.

 

W Małopolsce zakażenie koronawirusem potwierdzono do tej pory u 420 osób. Osiem osób zmarło, a pięć wyzdrowiało.

 

Według ostatnich danych liczba osób objętych kwarantanną w związku z koronawirusem wzrosła w Małopolsce do 17,5 tys. Hospitalizowanych jest 149 osób, a ponad 2,6 tys. pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym.

 

Kolejny zgon i siedem nowych zakażeń na Podkarpaciu

 

Na Podkarpaciu w czwartek rano potwierdzono siedem nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Obecnie w regionie u 187 osób zdiagnozowano COVID-19. Zanotowane także kolejny zgon. W sumie zmarło 10 osób.

Podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr Adam Sidor poinformował, że w jednoimiennym szpitalu w Łańcucie w środę zmarł pacjent.

 

Według informacji z resortu zdrowia, jest to 62-letni mężczyzna, który cierpiał na choroby współistniejące. Dotąd w regionie zanotowano 10 zgonów.

 

ZOBACZ: Święta z koronawirusem. Wyjaśniamy jak poświęcić pokarmy w domu

 

Natomiast wśród nowych przypadków zakażenia koronawirusem są: dwie starsze kobiety, starszy mężczyzna, kobieta w sile wieku i młody mężczyzna z powiatu leżajskiego. COVID-19 potwierdzono także u starszej kobiety z powiatu łańcuckiego oraz starszego mężczyzny z powiatu stalowowolskiego. Wszystkich objęto ścisłą kwarantanną.

 

Aktualnie w woj. podkarpackim pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 1556 osób, a 14 tys. 482 poddane jest kwarantannie. Hospitalizowanych jest 146 osób.

 

 

Dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Lubuskiem

 

W Lubuskiem stwierdzono dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem – wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia. Od początku epidemii w naszym kraju w regionie wirusa zdiagnozowano u 68 osób; 14 z nich wyzdrowiało – poinformowała rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły.

 

Rzeczniczka przekazała, że zgodnie z najnowszym raportem wirusa wykryto u dwóch osób z powiatu nowosolskiego. Młody mężczyzna i mężczyzna w sile wieku są w dobrym stanie i znajdują się w izolacji domowej.

 

ZOBACZ: Prezes ZUS: prawo do świadczeń i ciągłość ubezpieczenia będą zachowane

 

Z powodu zakażenia bądź podejrzenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 w szpitalach w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp. i Żaganiu hospitalizowanych jest 28 osób. Stan zdrowia większości pacjentów jest dobry. 30 osób z pozytywnym wynikiem testów pozostaje w izolacji domowej.

 

Z ostatnich danych podanych przez służby wojewody lubuskiego wynika, że kwarantanną na mocy decyzji sanepidu były objęte 164 osoby, a łącznie z osobami po przekroczeniu granicy ponad 8 tys. Pod nadzorem epidemiologicznym pozostawało 498 osób.

 

W Lubuskiem diagnostykę w zakresie wykrywania koronawirusa prowadzi laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. Dotychczas wykonano w nim ok. 3 tys. testów. W regionie jest obecnie przygotowanych 425 łóżek szpitalnych dla osób zakażonych SARS-COV-2.

 

W szpitalu w Bytomiu zmarła 35-letnia mieszkanka tego miasta, zakażona koronawirusem - to jedna z najmłodszych w Polsce ofiar choroby Covid–19. W Tychach zmarła 90-letnia kobieta. Łącznie w woj. śląskim koronawirus przyczynił się do śmierci 38 osób. Infekcję potwierdzono dotąd u 667 chorych.

 

W Wielkopolsce 47-letnia pacjentka zmarła z powodu koronawirusa

 

Z powodu COVID-19 w szpitalu zakaźnym w Poznaniu zmarła 47-letnia kobieta. To 24. ofiara koronawirusa w Wielkopolsce. W regionie wykryto też 18 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 – przekazał w czwartek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

„Z przykrością informujemy, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, że w poznańskim szpitalu zakaźnym na ulicy Szwajcarskiej z powodu Covid-19 zmarła 47-letnia kobieta z powiatu jarocińskiego” – poinformował Stube.

 

ZOBACZ: Włosi obliczyli miesięczny koszt zamknięcia kraju

 

Dodał, że na terenie Wielkopolski potwierdzono 18 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Zarażenie wirusem zdiagnozowano u sześciu kobiet z powiatu kaliskiego, trzech mieszkańców powiatu krotoszyńskiego, czworga mieszkańców powiatu pleszewskiego oraz trojga osób z powiatu leszczyńskiego.

 

Koronawirusa wykryto także u 35-latka z powiatu ostrowskiego i 78-letniej mieszkanki powiatu gostyńskiego.

 

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 414 przypadków zakażenia koronawirusem, 24 osoby zmarły.

 

Rośnie liczba zakażonych w Opolskiem

 

W województwie opolskim w ostatnich godzinach potwierdzono siedem nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Od początku pandemii w regionie stwierdzono 123 przypadki zakażeń. Pięciu chorych na COVID-19 zmarło.

 

Jak poinformowało w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia na terenie województwa opolskiego odnotowano siedem nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Od początku pandemii w regionie potwierdzono 123 przypadki zakażenia, w tym pięć przypadków śmiertelnych.

 

Wśród nowych zakażonych pięć osób to mieszkańcy powiatu oleskiego i po jednym mieszkańcu powiatu nyskiego i brzeskiego. Wszyscy chorzy przebywają w kwarantannie domowej. 

 

Dwa kolejne zgody na Śląsku

 

W czwartek rano w regionie przybyły 23 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone wynikami testów laboratoryjnych.

 

"W woj. śląskim odnotowano dwa kolejne zgony. W szpitalu w Tychach zmarła kobieta w wieku 90 lat, mieszkanka Tychów, a w szpitalu w Bytomiu zmarła 35-letnia kobieta, mieszkanka Bytomia" - poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach.

 

ZOBACZ: W Katalonii uroczystości pogrzebowe coraz częściej odbywają się w domach

 

Jak wynika z informacji sanepidu oraz służb wojewody śląskiego, większość z 23 chorych, u których koronawirusa potwierdzono w ostatnich godzinach, jest w dobrym stanie i może leczyć się w domu. Do szpitala zakaźnego trafił jedynie starszy mężczyzna z okolic Wodzisławia Śląskiego.

 

Wśród pozostałych zakażonych dominują osoby młode i w średnim wieku. To mieszkańcy Gliwic i okolic, Zabrza, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Bytomia, Piekar Śląskich (najmłodszy z czterech nowych zakażonych w tym mieście ma 30 lat, najstarszy 58), Częstochowy oraz powiatów tarnogórskiego (wśród sześciu zakażonych z tego terenu najmłodszy chory ma 43 lata, najstarszy 59) i raciborskiego.

 

95 zakażonych na Warmii i Mazurach

 

Do 95 wzrosła liczba osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem na Warmii i Mazurach. O trzech nowych przypadkach poinformował w czwartek rano rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

 

Jak przekazał rzecznik, najnowsze dodatnie wyniki testów na obecność koronawirusa potwierdzono u trzech osób z Olsztyna. To chłopiec i młody mężczyzna, którzy zakazili się w wyniku tzw. transmisji lokalnej, czyli w kraju oraz mężczyzna w średnim wieku, który wrócił z Rosji. Dziecko znajduje się w szpitalu, pozostali są w domach.

 

ZOBACZ: Biedroń: przedsiębiorcy nadal bez tanich kredytów, pracownicy są zwalniani

 

Z danych służb wojewody wynika, że do tej pory w regionie wirusa SARS-CoV-2 wykryto u 95 osób; jedna z nich zmarła, a 11 wyzdrowiało.

 

Najwięcej, bo 26 potwierdzonych przypadków zakażeń pochodzi z powiatu nowomiejskiego. Kolejne pod tym względem są: powiat iławski - 15 zakażonych, Elbląg - 14, Olsztyn - 12, powiat elbląski - sześciu, braniewski i olsztyński - po pięciu, ostródzki - czterech, olecki i piski - po dwóch oraz powiaty giżycki, kętrzyński, nidzicki szczycieński - po jednym.

 

6 osób na OIOM-ie na Dolnym Śląsku

 

O 21 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie poinformowały w czwartek służby prasowe wojewody dolnośląskiego. Łącznie na Dolnym Śląsku zanotowano 560 zachorowań na COVID-19.

 

"Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia i Jeleniej Góry oraz powiatów: kłodzkiego, trzebnickiego, wrocławskiego i jeleniogórskiego" - podano.

 

ZOBACZ: Kwarantanna uderzyła w dilerów. Narkomani z Indii zgłaszają się na odwyk

 

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który jest jednoimiennym szpitalem zakaźnym, w czwartek rano hospitalizowanych było 56 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie COVID-19. Sześć osób przebywa na OIOM-ie - poinformowała rzeczniczka szpitala Urszula Małecka.

 

129 osób z SARS-COV-2 w województwie świętokrzyskim

 

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dwa kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w woj. świętokrzyskim. W sumie SARS-COV-2 zdiagnozowano u 129 osób w regionie.

 

W województwie świętokrzyskim potwierdzono dwa kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. "To kobieta z powiatu kieleckiego oraz mężczyzna z powiatu skarżyskiego – oboje w sile wieku" – poinformowała rzecznik wojewody świętokrzyskiego Ewa Łukomska.

 

W sumie w regionie odnotowano dotąd 129 przypadków zachorowań na COVID-19. Zmarło dwóch mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Trzecią ofiarą koronawirusa, która zmarła w regionie, jest 74-letnia mieszkanka powiatu szydłowieckiego (województwo mazowieckie). Jednak ze względu na miejsce zamieszkania, ta osoba jest uwzględniana w raportach województwa mazowieckiego.

 

Rzecznik wojewody świętokrzyskiego poinformowała też oficjalnie o pierwszym przypadku ozdrowienia. Chorobę pokonała kobieta w sile wieku z powiatu pińczowskiego.

 

Pod kątem koronawirusa hospitalizowanych jest w regionie 76 osób. Poza tym 4369 osoby są poddane kwarantannie, a 70 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym. 

 

170 zakażeń na Pomorzu 

 

U pięciu kolejnych osób z Pomorza Zachodniego potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformowała w czwartek rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

 

Z informacji rzeczniczki wynika, że jeden z zakażonych to mężczyzna w średnim wieku pochodzący ze Szczecina, kolejny mężczyzna w średnim wieku jest z powiatu koszalińskiego. Koronawirusa potwierdzono także u młodego mężczyzny z powiatu gryfińskiego.

 

ZOBACZ: Triduum Paschalne z ograniczeniem udziału wiernych. Biskupi zachęcają do transmisji online  

 

Wśród zakażonych są także dwie kobiety; jedna w średnim wieku z powiatu kołobrzeskiego, druga - także w średnim wieku - jest hospitalizowana w Szczecinie.

 

Łącznie osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 na Pomorzu Zachodnim odnotowano 170. Dwie z nich zmarły. 

 

Epidemia koronawirusa w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W ostatni wtorek rygory zaostrzono.

ZOBACZ: Limit osób w sklepach, obowiązkowe rękawiczki, odstępy na ulicy. Rząd wprowadził nowe ograniczenia​


Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

 
msl/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie