Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/CJ GUNTHER
Ponad 10 tys. ofiar koronawirusa w USA

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 10 tys. - w ciągu ostatniej doby zmarło 1150 osób. Eksperci oceniają jednak, że szczyt pandemii w tym kraju dopiero nadejdzie. Z kolei w chińskim Wuhan nie odnotowano żadnych zgonów w ciągu ostatnich 24 godzin - to pierwsza taka sytuacja od wybuchu epidemii. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Kierowcy ciężarówek wjeżdżający na promy oraz obsługa tych statków biją na alarm ws. koronawirusa. Twierdzą, że na pokładzie nie ma odpowiednich procedur, a podróżnych jest za dużo. Najpierw stoją stłoczeni w kolejce na pokład, a następnie gromadzą się np. po jedzenie. Najgorsze jest to, że lokowani się w niewielkich kabinach po kilka osób. – To tykającą bomba – mówią reporterowi "Interwencji".

Kolejne 36 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Irlandii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 210 - podało we wtorek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju. To największa dobowa liczba zgonów od początku epidemii.

W związku z przedłużeniem w Finlandii do połowy maja ograniczeń stanu wyjątkowego, w tym ruchu transgranicznego, wdrażane są rozwiązania, mające zapewnić sezonową siłę roboczą w krytycznych dla bezpieczeństwa dostaw obszarach - podano we wtorek na konferencji prasowej rządu.

Afroamerykanie są w USA nadreprezentowani wśród zakażonych oraz zmarłych wskutek koronawirusa - wynika z lokalnych danych. Nie wszystkie stany publikują jednak informacje o pacjentach z podziałem na kolor skóry.

ZOBACZ: Czarnoskórzy bardziej narażeni na koronawirusa? Potwierdzają to dane z USA

Rząd Pedra Sancheza zatwierdził we wtorek przepisy, ułatwiające bezrobotnym imigrantom, którzy przebywają na terytorium Hiszpanii, podejmowanie pracy w rolnictwie. Nowe regulacje mają związek z zamknięciem granic w związku z pandemią koronawirusa.

We wtorek w Światowym Dniu Zdrowia Pałac Prezydencki został podświetlony na niebiesko; na gmachu Sejmu wyświetlono napis: "Dziękujemy wszystkim walczącym z pandemią".

ZOBACZ: "Dziękujemy wszystkim walczącym z pandemią". Iluminacje na Pałacu Prezydenckim i gmachu Sejmu

Stan brytyjskiego premiera Borisa Johnsona jest stabilny i pozostaje on na oddziale intensywnej terapii w celu dokładnego monitorowania jego zdrowia - poinformował we wtorek wieczorem jego rzecznik. Dodał, że premier jest w dobrym nastroju.

Premier Norwegii Erna Solberg zapowiedziała we wtorek stopniowe znoszenie ograniczeń, wprowadzonych w związku z koronawiorusem. Decyzja ma związek z pozytywnymi danymi, dotyczącymi rozwoju pandemii w tym kraju.

ZOBACZ: Norwegia częściowo znosi ograniczenia w związku z koronawirusem

W Biurze RPO staramy się was wspierać. Każdego dnia odbieramy sygnały o różnych brakach w wyposażeniu i niekompetencji w zarządzaniu. W miarę swoich sił i uprawnień natychmiast podejmujemy interwencje - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar do pracowników służby zdrowia.

W stanie Nowy Jork przeważającą liczbę przypadków śmiertelnych w rezultacie powikłań na koronawirusa odnotowano wśród mężczyzn - twierdzi miejscowy departament zdrowia. Najbardziej narażone na zgon były osoby cierpiące na nadciśnienie i cukrzycę.

Dziś 7 kwietnia – Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia. W dniu Waszego święta dziękujemy za Waszą pracę - napisał na Facebooku prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Obiecujemy doceniać ją także każdego innego dnia. Bo jest po prostu bezcenna - podkreślił.

Apteki dysponują zapasami leków na najbliższe miesiące; nie ma więc realnego zagrożenia ani powodu, dla którego pacjenci powinni robić zakupy "na wszelki wypadek" - podkreślił we wtorek rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno.

W ciągu ostatniej doby w Turcji zmarło 76 osób zakażonych koronawirusem; łącznie zanotowano 725 ofiar śmiertelnych - ogłosił we wtorek minister zdrowia Fahrettin Koca. Potwierdzono też 3892 nowe przypadki zakażenia.

Minister spraw zagranicznych Dominic Raab i jego koledzy z rządu mają prawo pod nieobecność premiera Borisa Johnsona podjąć bez jego zgody decyzję o użyciu siły zbrojnej, gdyby zaszła taka konieczność - potwierdził we wtorek rzecznik brytyjskiego premiera.

ZOBACZ: "The Times": Johnson wymagał 4 litrów tlenu, a nie 15

Posłowie izby niższej Stanów Generalnych, parlamentu Holandii, uważają, że mechanizm finansowy KE, dotyczący przeznaczenia środków polityki spójności na walkę z pandemią, faworyzuje Polskę i Węgry kosztem, na przykład, Włoch i Hiszpanii – informuje holenderski dziennik "De Telegraaf".

ZOBACZ: Polska dostanie na walkę z koronawirusem więcej niż Hiszpania i Włochy. "Dziwna sytuacja"

Wtorkowe dane Ministerstwa Zdrowia mówią o 435 nowych, potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi zakażeniach koronawirusem i o kolejnych 22 zgonach. W sumie potwierdzono dotąd 4848 przypadków i 129 zgonów.

ZOBACZ: Dotarły dane z Mazowsza. Liczba zakażonych zdecydowanie wzrosła

Z powodu epidemii koronawirusa w Hiszpanii przybywa pogrzebów odbywających się w zaledwie 15 minut. Coraz większa liczba pochówków sprawia, że w trakcie ekspresowej uroczystości trumna trafia do grobu bezpośrednio z auta zakładu pogrzebowego.

Testy potwierdziły obecność koronawiursa u dwóch pacjentów Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu, dlatego w godzinach wieczornych, czasowej kwarantannie poddane zostały oddziały rehabilitacji i kardiologii – poinformowała we wtorek rzeczniczka szpitala Patrycja Głomska.

Liczba przypadków Covid-19 w stanie Nowy Jork mogła osiągnąć szczyt - zasugerował we wtorek gubernator Andrew Cuomo. Powiadomił on, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 731 zgonów, najwięcej od czasu wybuchu pandemii.

ZOBACZ: Krytyczna sytuacja w Nowym Jorku. Zmarło kolejnych kilkaset osób

W amerykańskim stanie New Jersey w ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło 229 osób; łącznie zmarły tam już 1232 osoby zakażone koronawirusem; liczba zainfekowanych SARS-CoV-2 wzrosła w ciągu doby o 3326 i osiągnęła 44416 osób - poinformował we wtorek gubernator Phil Murphy.

Prezydent USA Donald Trump we wtorek na Twitterze zarzucił Światowej Organizacji Zdrowia sprzyjanie Chinom i w ostrych słowach skrytykował jej podejście do pandemii koronawirusa.

W ciągu doby w Luksemburgu potwierdzono 127 kolejnych przypadków koronawirusa, co zwiększa liczbę zidentyfikowanych dotąd infekcji do 2970. Liczba zgonów wzrosła przez ostatnie 24 godziny o trzy - do 44. Poinformowały o tym w czwartek władze Luksemburga.

U sześciu osób w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie potwierdzono zakażenie koronawirusem. Pozostali członkowie wspólnoty seminaryjnej pozostają w kwarantannie i zostaną zbadani - poinformował we wtorek sanepid w powiecie warszawskim zachodnim.

Więcej dowiesz się tutaj.

fot. Facebook/WSD Pallotynów w Ołtarzewie

604 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu minionej doby we Włoszech - ogłosiła we wtorek Obrona Cywilna. Łączna liczba zgonów doszła do 17127. Od poniedziałku zakaziło się 880 osób, znacznie mniej niż ostatnio. Eksperci potwierdzają: jest spadek krzywej epidemii.

Tutaj przeczytasz więcej. 

fot. PAP/EPA/FILIPPO VENEZIA

Do 134 nowych przypadków zakażenia koronawirusem należy dodać 182 przypadki z Mazowsza - wynika z komunikatu, jaki wieczorem przekazało Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych przypadków - wedle popołudniowego komunikatu - wzrosła więc do 316. Zmarło 18 kolejnych osób. W sumie zakażonych w Polsce jest 4848 osób. Dotychczas zmarło 129 pacjentów.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Chińskie władze po 76 dniach zniosły zakaz wyjazdu z miasta Wuhan, w którym wybuchła pandemia koronawirusa. Zgodnie z zapowiedziami o północy z wtorku na środę czasu miejscowego z dróg wyjazdowych usunięto barykady – relacjonują chińskie media.

1417 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Francji w ciągu ostatniej doby - poinformował dyrektor generalny ds. zdrowia Jerome Salomon. 597 zmarło w szpitalach, a 820 w domach opieki nad seniorami. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 10328.

fot. PAP/EPA/GONZALO FUENTES / POOL

Światowe władze lekkoatletyczne (World Athletics) postanowiły zawiesić do 30 listopada kwalifikacje olimpijskie. To efekt szerzącej się na świecie pandemii koronawirusa oraz przełożenia igrzysk w Tokio na przyszły rok.

Badania laboratoryjne potwierdziły dotąd zakażenie koronawirusem w Polsce u 4848 osób, z których 129 zmarło – przekazało we wtorek wieczorem ministerstwo zdrowia.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

U sześciu osób w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie potwierdzono zakażenie koronawirusem. Pozostali członkowie wspólnoty seminaryjnej pozostają w kwarantannie i zostaną zbadani – poinformował we wtorek sanepid w powiecie warszawskim zachodnim.

Izba Poselska, niższa izba czeskiego parlamentu, przedłużyła do 30 kwietnia obowiązujący od 12 marca w całym kraju stan wyjątkowy w związku z pandemią koronawirusa. Mniejszościowy rząd premiera Andreja Babisza chciał, aby nadzwyczajne uprawnienia obowiązywały przez kolejne 30 dni.

Opozycja z kolei domagała się wyjaśnień jak rząd chce wykorzystać stan wyjątkowy.

Wszelkie informacje dotyczące dalszych obostrzeń w kontekście Świąt Wielkanocnych w związku z epidemią koronawirusa, w tym również decyzje dotyczące zbliżających się egzaminów uczniów zostaną ogłoszone w czwartek - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. PAP/Tomasz Wojtasik

W ciągu doby zmarły 604 osoby z koronawirusem we Włoszech. Łączny bilans zgonów przekroczył 17 tysięcy.

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną aplikację, która ma pomóc ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dzięki wirtualnemu systemowi, użytkownik może otrzymać wstępną ocenę swojego stanu oraz rekomendacje dalszych działań.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. pacjent.gov.pl

Wskutek pandemii koronawirusa Lufthansa postanowiła zamknąć podlegającą jej spółkę Germanwings – poinformowały we wtorek niemieckie media. Koncern przewiduje, że odbudowanie popytu na loty potrwa latami i zapowiada cięcia.

fot. PAP/EPA/ROLF VENNENBERND

Kolejny transport sprzętu medycznego właśnie dotarł do kraju. Na Okęciu wylądował AN-124 Rusłan, który ma na pokładzie 70 tysięcy kombinezonów ochronnych i 6 milionów maseczek medycznych - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, największy transport spodziewany jest po Wielkanocy.

W Światowy Dzień Zdrowia dostałem taką dobrą wiadomość: nie mam już wirusa. Nieźle. Dwa testy wykluczyły obecność koronowirusa- napisał Michał Woś. Minister środowiska 13 marca zauważył u siebie objawy Covid-19, wykonano u niego test. Okazało się, że również jest chory.

Minister zdrowia Nowej Zelandii David Clark został "zdegradowany" po tym, jak przyłapano go z rodziną na plaży w czasie ogólnokrajowej kwarantanny. Premier Nowej Zelandii przyznała, że nie usunęła go całkiem z rządu, aby nie zaszkodzić działaniom związanym z epidemią koronawirusa. W oświadczeniu szef resortu zdrowia przyznał: byłem idiotą.

Tutaj przeczytasz więcej.

Mamy 134 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało we wtorek po południu ministerstwo zdrowia w komunikacie dla mediów. Zmarło 18 kolejnych osób.

Tutaj znajdziesz więcej informacji.

W Biarritz nie może siedzieć na ławce dłużej niż dwie minuty, w Paryżu od środy nie wolno będzie uprawiać joggingu w godzinach 10-19. Francuskie miasta wprowadzają nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa.

fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON

Rekordowa liczba 786 nowych zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Łącznie zmarło 6159 osób. 

fot. PAP/EPA/VICKIE FLORES

731 zgonów z powodu koronawirusa w Nowym Jorku w ciągu ostatniej doby.

Światowe towarzystwa lotnicze nie są stanie zwrócić klientom pieniędzy za bilety na niezrealizowane wskutek kryzysu koronawirusowego loty i wydają im w zamian vouchery, by utrzymać płynność finansową - poinformował we wtorek szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Powietrznego (IATA).

"Kluczową sprawą jest dla nas uniknięcie odpływu gotówki, zatem refundacja anulowanych biletów byłaby dla nas niemal nie do zniesienia" - powiedział w trakcie internetowej konferencji prasowej dyrektor generalny IATA Alexandre de Juniac.

fot. PAP/EPA/NARONG SANGNAK

Automat z maseczkami, rękawiczkami oraz płynem dezynfekującym na bazarku przy ul. Wołoskiej w Warszawie

fot. PAP/Leszek Szymański

Bortniczuk (Porozumienie): składam rezygnację z funkcji wiceministra funduszy i polityki regionalnej

We wtorek po godz. 16:30 Sejm wznowił obrady. Posłowie zajmą się projektami ustaw: rządowego o szczególnych instrumentach wsparcia w sytuacji epidemii koronawirusa oraz projektem PSL "o utworzeniu prawdziwej tarczy antykryzysowej".

Oglądaj transmisję.

fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Ponad 50 ton środków ochrony osobistej, takich jak maseczki i kombinezony, przyleciało we wtorek na warszawskie Lotnisko Chopina - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Klimatu.

"Jednym z największych na świecie samolotów transportowych przyleciało dziś do Polski ponad 50 ton środków ochrony osobistej. Maseczki i kombinezony zostaną rozdysponowane przez Agencję Rezerw Materiałowych zgodnie z dyspozycją Ministerstwa Zdrowia" - czytamy na Twitterze resortu klimatu.

40-letni mężczyzna znęcał się nad swoją rodziną i królikiem, którego dzieci trzymały w mieszkaniu w Oleśnicy. Podejrzany został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ciąży na nim również zarzut kradzieży z włamaniem.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Ponad trzy 3,2 mln zł na utylizacje ubrań oraz środków ochronnych zużytych przez lekarzy, ratowników i personel medyczny przekażą Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - poinformowało we wtorek Ministerstwo Klimatu.

Napisano, że jest to wkład szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w walkę ze skutkami COVID-19.

Rząd Izraela przyjął we wtorek regulacje, ustanawiające nakaz noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Przepisy wejdą w życie w niedzielę. Zaostrzono też ograniczenia w transporcie zbiorowym i handlu.

fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

W Japonii zmarła kobieta rzekomo pobita przez męża po kłótni o obniżenie jej pensji z powodu pandemii koronawirusa – napisał we wtorek dziennik „Mainichi Shimbun”. Tymczasem na Tajwanie para 40-latków prawdopodobnie popełniła samobójstwo podczas kwarantanny.


fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

Przedsiębiorca z Galicji był przesłuchiwany przed sądem w sprawie kradzieży 2 mln maseczek ochronnych typu FFP2. Cenne w czasach pandemii produkty sprzedał w Portugalii rzekomo za 60 tys. euro, ponieważ zapewniające wysoki poziom ochrony maseczki były już przeterminowane.

W ramach akcji "Lot do Domu" do kraju powróciło 54 tysiące Polaków, których pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 rozdzieliła z bliskimi - poinformowały we wtorkowym komunikacie Polskie Linie Lotnicze LOT.

Ponad 12,6 tysiąca pracowników służby zdrowia we Włoszech zakażonych jest koronawirusem - poinformowała we wtorek krajowa federacja Izb Lekarskich. Wcześniej tego dnia podano, że dotychczas zmarło 94 lekarzy i 26 pielęgniarzy oraz pielęgniarek.

 

Złodzieje okradli jedną z zamkniętych z powodu epidemii koronawirusa szkół w Andrychowie. Stało się to w nocy z poniedziałku na wtorek. Sprawcy, aby utrudnić zadanie policji, zniszczyli monitoring.

Więcej informacji znajdziesz tutaj

fot. Facebook/LO Andrychów

W Szwecji liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w ciągu doby wzrosła o 114 osób do 591. Dotychczas potwierdzono 7693 przypadków covid-19 - podał we wtorek Urząd Zdrowia Publicznego. Do walki z pandemią rząd chce więcej władzy.

Według głównego epidemiologa Andersa Tegnella statystyki obejmują zarejestrowane w ciągu doby przypadki z kilku poprzednich dni. "W Szwecji średnio dziennie przybywa około 40 zgonów" - oświadczył na konferencji prasowej Tegnell.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/EPA/HNERIK MONTGOMERY

W celu zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 rektor Uniwersytetu Warszawskiego do 15 maja przedłużył zawieszenie wykładów i zajęć na uczelni. Kwaterowanie nowych osób w domach studenckich wstrzymano do końca czerwca br. - poinformowała uczelnia.

Więcej dowiesz się tutaj.

Tegoroczny Pesach to nadal Pesach, choć jest inny, dość wyjątkowy, nie taki jakiego się spodziewaliśmy – napisał w liście z okazji Święta Przaśników naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

"Życzę Wam wszystkim Hag Kaszer Wesameach! To nasz wspólny Pesach. Inny, nowy, ale nasz!" – przekazał rabin wszystkim obchodzącym święto. Życzył im również, aby byli bezpieczni i szczęśliwi.

Papież Franciszek zachęcił wierzących, aby nawiązali kontakt z tymi, którzy cierpią, są sami i w potrzebie. Apel papieża zamieszczono we wtorek na jego profilu na Twitterze.

Na oficjalnym papieskim profilu Pontifex Watykan opublikował następujące słowa Franciszka nawiązujące do Wielkiego Tygodnia w czasach pandemii: "W tych świętych dniach, w domu, stajemy przed Krucyfiksem. Prośmy o łaskę, by żyć, aby służyć. Spróbujmy nawiązać kontakt z tymi, którzy cierpią, z tymi, którzy są sami i w potrzebie".

fot. PAP/EPA/LUCIANO DEL CASTILL

 

Absolutnie nie wycofujemy się z programu 500 plus - zapewniła we wtorek na konferencji po posiedzeniu rządu minister rodziny i pracy Marlena Maląg. Dodała, że na razie wskaźniki nie pokazują wzrostu bezrobocia, ale - jak dodała - ono na pewno wzrośnie.

Dyrektor generalna linii lotniczych Air France Anne Rigail ostrzega, że wyjście z kryzysu, w jakim znalazły się linie, zajmie wiele miesięcy. Firma potrzebuje natychmiastowego wsparcia od państwa, a niemal cała jej flota jest uziemiona.

Rządy Francji i Holandii prowadzą negocjacje w sprawie wsparcia grupy Air France-KLM gwarancjami kredytowymi na 6 mld euro - informuje we wtorek agencja Reuters.

fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

We wtorek w Krakowie rozpoczął działalność kolejny punkt oferujący odpłatne badania w kierunku koronawirusa – chodzi o oddział Diagnostyki przy ul. Życzkowskiego. Wcześniej w mieście komercyjne badania umożliwił prywatny Szpital Dworska.

11 razy w ciągu jednego dnia wyszła na zakupy mieszkanka północy Włoch, łamiąc tym samym wprowadzone z powodu pandemii przepisy, ograniczające możliwość opuszczania domu. Ukarano ją grzywną w wysokości 280 euro - podał we wtorek lokalny dziennik "Il Piccolo".

fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI / zdjęcie ilustracyjne

Ustawa o głosowaniu korespondencyjnymw wyborach prezydenckich 2020 sprowadza wybory do farsy i tragikomedii - ocenił na wtorkowym briefingu niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.

Przekonywał, że uchwalona w poniedziałek wieczorem ustawa jest niezgodna z konstytucją, zwłaszcza możliwość wyznaczenia nowego terminu wyborów przez marszałka Sejmu. Zwracał uwagę, że nie wiadomo kto odbierze głosy od ludzi znajdujących się w szpitalach zakaźnych czy pracujących tam lekarzy. Przekonywał, że przez tę ustawę ludzie dwukrotnie - jeśli będzie druga tura - będą narażeni na utratę zdrowia i życia.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Rząd rozszerza tarczę antykryzysową; wartość pomocy 11 mld zł

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Zarówno sam zakaz wstępu do lasu, jak i sposób jego wydania nie ma podstaw prawnych; żadna ustawa nie zakazuje wstępu do lasów z powodu chorób ludzkich - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, podkreślając, że zakaz ten jest "zbyt daleko idący i zbędny".

W sprawie zakazu wstępu do lasów do ministra środowiska Michała Wosia pismo skierował jeden z zastępców Bodnara Maciej Taborowski.

W opublikowanej we wtorek na stronie internetowej RPO informacji podkreślono, iż Rzecznik Praw Obywatelskich dostrzega, że "wielu obywateli nie przestrzega podstawowych zasad ostrożności i mimo apeli władz, a nawet zakazów prawnych, spotyka się w grupach na świeżym powietrzu w celach towarzyskich".

Mimo tego zdaniem RPO "niesubordynacja części społeczeństwa nie może wpływać na zakazy dla osób przestrzegających prawa".

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. PAP/Łukasz Gągulski

Brytyjski premier Boris Johnson jest w dobrym nastroju, nie jest podłączony do respiratora i nie wymaga wspomagania, żeby oddychać - poinformował we wtorek wczesnym popołudniem rzecznik rządu.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

W Holandii w ciągu ostatniej doby o 777 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem - podał we wtorek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Liczba nowych zarażonych osób w tym kraju od kilku dni spada.

Stwierdzono też śmierć na Covid-19 kolejnych 234 osób, jednak nie wszystkie z nich były hospitalizowane lub zmarły w ciągu ostatnich 24 godzin.

fot. PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

fot. PAP/EPA/JIJI PRESS

Japonia planuje przekazanie za darmo leku przeciwgrypowego fawipirawir (Avigan) 20 krajom, które liczą na wykorzystanie go w leczeniu pacjentów z koronawirusem – poinformował we wtorek szef japońskiego MSZ Toshimitsu Motegi, cytowany przez agencję Kyodo.

Lek ma trafić między innymi do Bułgarii, Czech, Indonezji, Iranu, Birmy, Arabii Saudyjskiej i Turcji, a 30 innych krajów również wyraziło nim zainteresowanie – przekazał Motegi.

W Izraelu zatwierdzono badania kliniczne japońskiego leku antywirusowego Avigan (fawipirawir), który może być skuteczny w leczeniu koronawirusa we wczesnych stadiach i skracaniu czas choroby - informują krajowe media i dodają, że pierwsza przesyłka dotarła do Izraela.

„To lek opracowany pierwotnie jako leczenie grypy pandemicznej, który ma skrócić czas trwania choroby i rozprzestrzeniania się wirusa u pacjentów z Covid-19, jak pokazują liczne wstępne badania opublikowane w Chinach” - wyjaśnił cytowany przez dziennik "Maariw" prof. Ran Nir Paz z jerozolimskiego kompleksu medycznego Chadasa.

Dziś cała Polska w symboliczny sposób rozbrzmiała oklaskami wdzięczności dla lekarzy i całego personelu medycznego; będziemy wspierać wszystkie polskie służby, organizacje i firmy do pełnego zwycięstwa - napisał we wtorek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

We wtorek w Światowym Dniu Zdrowia o godz. 13 odbyła się akcja "Brawa Dla Was", której celem jest podziękowanie służbom medycznym za walkę z epidemią koronawirusa. W ramach akcji Polacy ze swoich balkonów brawami wsparli pracowników służby zdrowia, którzy pracują w czasie epidemii koronawirusa.

Brytyjski premier Boris Johnson nie potrzebuje wspomagania, żeby oddychać, ani podłączenia do respiratora - poinformował we wtorek rzecznik rządu. Zapewnił też, że szef rządu jest w dobrym nastroju.

 

We wtorek zamknięto Dom Pomocy Społecznej w wielkopolskich Psarach w powiecie ostrowskim - podał starosta powiatu Paweł Rajski. W środku znajduje się 200 osób. Powodem zakażenie koronawirusem jednej z pielęgniarek DPS.

Z badań wynika, że koronawirus może utrzymywać się na powierzchniach przedmiotów od kilku godzin do kilku dni, w zależności od materiału, z którego są one wykonane, oraz warunków zewnętrznych - temperatury i wilgotności powietrza.

Na banknotach pozostaje dłużej niż cztery dni, na ubraniu do dwóch dni - uznali autorzy raportu.

Jeszcze po 96 godzinach (czterech dobach) stwierdzono obecność wirusa na maseczkach ochronnych, stali nierdzewnej i plastiku, przy temperaturze 22 stopni Celsjusza i 60-procentowej wilgotności powietrza. W tych samych warunkach po jednym lub dwóch dniach od ekspozycji wirus był obecny na odzieży, szkle i drewnie. Jego obecność skróciła się do 3 godz. na papierowych chusteczkach.

 

W szpitalach na Białorusi są 794 osoby (zakażone Covid-19), 31 wymagają sztucznego wspomagania płuc – powiedział we wtorek prezydent Alaksandr Łukaszenka. Prezydent Białorusi twierdzi, że w kraju nie ma „lawinowego wzrostu” zakażeń.

„794 osoby są w naszych szpitalach, 31 jest podłączonych do aparatów sztucznej wentylacji płuc. Katastrofy absolutnie nie ma” – oświadczył we wtorek Alaksandr Łukaszenka.

„Owszem, mamy wzrost. Na szczęście nie jest on lawinowy i to należy utrzymać” – powiedział.

Po raz pierwszy w historii wymiaru sprawiedliwości we Włoszech we wtorek odbyło się zaprzysiężenie 84 nowych adwokatów za pośrednictwem internetu. Uroczystość online zorganizowano w Mediolanie. Każdy adwokat przebywając w domu złożył przysięgę na konstytucję.

Prezes mediolańskiej Izby Adwokackiej Vinicio Nardo zwracając się do młodych prawników za pośrednictwem łącz internetowych powiedział: "Jesteście uczestnikami i świadkami wydarzenia historycznego. To pierwsza taka ceremonia".

- Epidemia koronawirusa bardzo mocno uszczupliła portfele adwokatów; w kancelariach jest zastój - powiedział prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela. Dodał, że niektórym mniejszym kancelariom grozi bankructwo.

Władze Indii dopuściły eksport niektórych leków, które mogą być pomocne w leczeniu nowego koronawirusa. W weekend prezydent USA Donald Trump przekonywał premiera Narendrę Modiego do zniesienia zakazu eksportu leków przeciwmalarycznych.

Jak informuje we wtorek dziennik "The Indian Express" kilka godzin po konferencji prasowej w Białym Domu, podczas której Trump dał do zrozumienia, że Indie spotkają konsekwencje za brak zniesienia zakazu eksportu antymalaryków, Modi zdecydował o złagodzeniu restrykcji na wywóz leków.

Kierując się ogólnymi zasadami personalistycznej etyki medycznej, środki ratunkowe powinny być przydzielane chorym, dla których w ocenie pracowników służby zdrowia, są one naprawdę konieczne dla ratowania ich życia i stosowane według kolejności, w jakiej ci pacjenci zostaną przyjęci w szpitalu (...) chyba że różnica w ich stanach ocenianych według kryteriów klinicznych jest ewidentna - podkreśla Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.

Włoski rząd wysłał inspekcję do domów opieki nad osobami starszymi w Mediolanie, w którym od marca zmarło około 100 osób, w tym 30 w kwietniu - podały we wtorek włoskie media. Sprawą zajęła się też prokuratura.

Minister zdrowia Roberto Speranza postanowił sprawdzić sytuację w sieci domów opieki dla seniorów Pio Albergo Trivulzio, gdzie lawinowo rośnie liczba zmarłych.

133 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby w Iranie, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych Covid-19 do 3872 - poinformował we wtorek rzecznik ministerstwa zdrowia tego kraju. W obliczu epidemii ryzyko niesie za sobą tradycyjny muzułmański pochówek.

Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie stworzył aplikację mobilną, która pozwoli lepiej śledzić rozprzestrzenianie się symptomów koronawirusa na terytorium Niemiec - poinformował we wtorek szef tej organizacji Lothar Wieler.

Aplikacji mogą dobrowolnie używać posiadacze smartwatchów lub opasek monitorujących stan zdrowia. Na bieżąco wysyła ona do RKI dane dotyczące pojawiania się symptomów typowych dla chorób dróg oddechowych, jak np. podwyższona temperatura lub gorszy sen.

Ograniczenia w transporcie, związane z walką z pandemią koronawirusa, utrudniają walkę z szalejącą od wielu miesięcy w Afryce Wschodniej plagą szarańczy. Nie można dostarczyć na czas pestycydów, a eksperci ostrzegają, że wielu milionom ludzi grozi głód.

- Trzy lokalizacje, które działały jako internaty dla studentów, posłużą jako miejsca tymczasowego pobytu dla personelu medycznego, który jest na kwarantannie lub z uwagi na zdrowie bliskich nie chce nocować w domu - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Osadzeni w Zakładzie Karnym w Płocku (Mazowieckie), w ramach programu readaptacji społecznej "Tarcza", szyją maseczki ochronne, które trafią m.in. do innych jednostek penitencjarnych w regionie. W projekcie uczestniczy 10 osadzonych, którzy przeszli już instruktaż.

Kontrole w ruchu na granicach Finlandii zostaną przedłużone do 13 maja. Wszyscy przybywający do kraju mają pozostawać w warunkach kwarantanny. Przez granice ze Szwecją i Norwegią dopuszczony będzie tylko niezbędny ruch związany z pracą - ogłosił rząd we wtorek.

750 operatorów dronów zgłosiło się do walki z koronawirusem. Urządzenia mogły by np. transportować materiały medyczne - poinformowała we wtorek Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

"Prawie 750 jednostek z całego kraju odpowiedziało na apel wystosowany do operatorów Bezzałogowych Statków Powietrznych o zgłaszanie deklaracji gotowości i możliwości realizacji w Polsce poszczególnych usług. Operatorzy w zaledwie 4 dni zgłosili aż 20 380 możliwych do wykonania usług" - przekazano.

Premier Japonii Shinzo Abe ogłosił we wtorek stan wyjątkowy w Tokio i sześciu innych regionach, by powstrzymać rozwój epidemii koronawirusa. Stan wyjątkowy będzie obowiązywał od środy przez miesiąc i umożliwi władzom lokalnym zaostrzenie środków prewencji.

Michael Gove, brytyjski minister bez teki w gabinecie Borisa Johnsona, izoluje się, gdyż jeden z członków jego rodziny wykazuje objawy koronawirusa - podały we wtorek brytyjskie media.

Warszawscy strażnicy miejscy zaopiekowali się chorym bezdomnym, który miał objawy Covid-19. Mężczyzna został przewieziony do szpitala - przekazał dyżurny stołecznej Straży Miejskiej.

Strażnicy znaleźli 55-letniego bezdomnego mężczyznę leżącego w poniedziałek wieczorem przy pętli autobusowej na przystanku PK Olszynka Grochowska. Poinformował ich, że ma dreszcze, duszności, bolą go płuca oraz że ciężko mu oddychać. Poprzednią noc miał spędzić na schodach przy pl. Grzybowskim.

Funkcjonariusze powiadomili pogotowie ratunkowe i patrol policji, które przybyły na miejsce. Ratownicy zmierzyli mężczyźnie temperaturę - miał 40 st. Został przewieziony do szpitala. Teren przystanku został wygrodzony taśmą ostrzegawczą i zabezpieczony do czasu przeprowadzenia dezynfekcji.

W Szwecji epidemia koronawirusa doprowadzi do dużego deficytu w budżecie państwa w latach 2020-2021 - wynika z opublikowanej we wtorek prognozy szwedzkiego rządowego Urzędu ds. Zadłużenia (Riksgaelden).

1380 nowych przypadków, 162 zgony i 314 osób przyjętych do szpitali - taki bilans pandemii koronawirusa w minionej dobie podało we wtorek centrum kryzysowe w Belgii. W sumie w tym kraju test na Covid-19 dał wynik pozytywny u 22 194 osób. W Belgii zmarło dotąd 2035 zakażonych.

Brytyjska królowa Elżbieta II ponownie podziękowała we wtorek, w Światowym Dniu Zdrowia, wszystkim pracownikom służby zdrowa, za ich poświecenie w walce z epidemią koronawirusa.

"Z okazji Światowego Dnia Zdrowia chcę podziękować wszystkim osobom pracującym w służbie zdrowia za wasze bezinteresowne zaangażowanie i dbałość, ponieważ podejmujecie się niezwykle ważnych zadań mających na celu ochronę i poprawę zdrowia i samopoczucia ludzi" - napisała królowa w wydanym oświadczeniu.

Tegoroczne Triduum Paschalne pod przewodnictwem metropolity łódzkiego arcybiskupa Grzegorza Rysia będzie transmitowane online w internecie, radiu i lokalnej telewizji - poinformowała kuria. W piątek online będzie można wziąć udział w Ekumenicznej Drodze Krzyżowej.

Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Przylądek Nadziei USK we Wrocławiu wznawia przyjmowanie pacjentów. Wykonano 230 testów na koronawirusa i wszystkie są negatywne. W piątek zakażenie potwierdzono u małej pacjentki i osoby z personelu.

Symulatory odgłosów biura polecają media w Rosji tym osobom, które pracując z domu tęsknią za atmosferą miejsca pracy i kolegami. Otoczenie się dźwiękami klimatyzacji, urządzeń, odgłosów rozmów i pisania na klawiaturze ma zmniejszyć uczucie odosobnienia.

Obecnie w Polsce 58 laboratoriów wykonuje badania diagnostyczne pod kątem COVID-19 - wynika z wykazu opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia. To stan na 3 kwietnia.

Ogień olimpijski, wystawiony na publiczny widok w prefekturze Fukushima, będzie można oglądać tylko do środy - poinformował Komitet Organizacyjny igrzysk w Tokio, które zostały przełożone na przyszły rok z powodu pandemii koronawirusa.

Finansowanie noclegów dla kadry medycznej opiekującej się osobami zakażonymi koronawirusem to główny cel fundacji "Hotele dla Medyków" założonej przez Polski Holding Hotelowy - poinformowała firma w komunikacie.

Jak wyjaśnia komunikat, chodzi o to, by personel medyczny mógł skorzystać bezpłatnie z noclegów w hotelach, a dzięki temu "lekarze, którzy pracują na pierwszej linii będą mieli stworzone odpowiednie warunki do odpoczynku bez konieczności wracania do domu i narażania swoich rodzin na ryzyko zakażeń".

Woda mineralna, ręczniki papierowe czy mydło w płynie znalazły się wśród darów, które żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej przekazali we wtorek szczecińskiemu szpitalowi zakaźnemu. W zbiórkę włączyli się także mieszkańcy Zachodniopomorskiego - przedmioty pierwszej potrzeby wypełniły dwie wojskowe ciężarówki.

Zarząd województwa podkarpackiego przeznaczył 20 mln zł na pomoc przedsiębiorcom; m.in. udzielane będą im preferencyjne pożyczki. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego poprzedniej perspektywy finansowej UE, czyli z lat 2007-2013.

Szef MSZ Dominic Raab będzie kierował brytyjskim rządem w czasie pobytu premier Borisa Johnsona na intensywnej terapii, a jakakolwiek decyzja o ograniczeniu spowodowanych koronawirusem restrykcji nie zostanie opóźniona, powiedział we wtorek minister Michael Gove.

42 przypadki nielegalnego gromadzenia się lub przemieszczania niezgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami odnotowali w poniedziałek policjanci na terenie Kiec i powiatu kieleckiego. Jednym z nich był 51-latek, który wypoczywał na placu zabaw dla dzieci

Francja nie jest jeszcze w szczycie epidemii - oświadczył we wtorek minister zdrowia Olivier Veran, szacując, że kraj wciąż znajduje się w "fazie zaostrzenia", biorąc pod uwagę liczbę chorych na Covid-19 przyjmowanych do szpitali.

"Wzrost liczby ciężko chorych pacjentów przyjętych do szpitala spowalnia, ale wciąż rośnie liczba zakażonych, co oznacza, że nie jesteśmy jeszcze u szczytu epidemii" - powiedział Veran w poniedziałek w stacji BFMTV. "Oznacza to, że nadal znajdujemy się w fazie zaostrzenia epidemii na terytorium kraju" - dodał.

Kolejne trzy osoby ze szpitala miejskiego w Toruniu są zakażone koronawirusem. To dwoje pacjentów i pielęgniarka. Łącznie w lecznicy potwierdzono do tej pory 41 zakażeń. Do wyłączonych oddziałów hematologii i urologii dołączyła chirurgia, którą w nocy także trzeba było ewakuować.

Poczta Polska zakupiła w Wojskowym Przedsiębiorstwie Handlowym 30 tys. maseczek dla pracowników ochrony - poinformowała we wtorek spółka.

Baza filmów z audiodeskrypcją, wirtualna galeria sztuki z tłumaczeniem na polski język migowy, platforma z bezpłatnymi audiobookami dla osób niewidomych i dyslektyków - to niektóre z projektów włączających osoby ze szczególnymi potrzebami w kulturę dostępną online, realizowanych dzięki wsparciu MKiDN.

- W bardzo optymistycznej wersji bony turystyczne o wartości 1 tys. zł, które będzie można wydać np. na wycieczkę, mogłyby być wprowadzone w drugiej połowie roku - powiedziała we wtorek wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

165 byłych światowych liderów i wpływowych VIP-ów wezwało państwa grupy G20 do przeznaczenia 8 mld dolarów na finansowanie prac nad tworzeniem szczepionki na Covid-19, a także do wsparcia leczenia aktualnie zakażonych. Celem ma być powstrzymanie drugiej fali pandemii koronawirusa.

Decyzja o przeniesieniu Oddziału Klinicznego Onkologii i Poradni Onkologii z powrotem do budynków przy ul. Kopernika jest podyktowana troską o bezpieczeństwo pacjentów i personelu. To działanie prewencyjne - mówił dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski.

Podkreślił, że jest to rozwiązanie tymczasowe.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną szpital przeniósł oddział i poradnię onkologiczną z nowej do swojej starej siedziby - do budynku przy ul. Kopernika 17. Od wtorku na pierwszym piętrze działa chemioterapia dzienna, a od środy na parterze uruchomiony będzie oddział stacjonarny.

Pięciu mężczyzn w podtarnowskiej miejscowości piło alkohol, a następnie dosiadało konia - zwierzę po zrzuceniu jednego z nich uciekło z posesji i biegało po wsi. Policja ukarała każdego z nich mandatem w wysokości 500 zł.

10 tys. zł kary będzie musiał zapłacić organizator dwóch imprez w mieszkaniu na gdyńskiej Kamiennej Górze. Mieszkaniec Gdyni najpierw zrobił imprezę na pięć osób, a następnego dnia, mimo otrzymania mandatu, zaprosił czternastu znajomych. W obu przypadkach interweniowała policja.

Chociaż zdecydowana większość badanych Polaków (80-87 proc.) twierdzi, że stosuje się do zaleceń związanych z ograniczaniem epidemii, to częściej deklarują to to kobiety, osoby z wyższym wykształceniem i osoby starsze - wynika z badań przeprowadzonych 23-24 marca.

W ciągu ostatniej doby w Rosji odnotowano 1154 nowe przypadki zakażenia koronawirusem; łączna liczba infekcji sięgnęła 7497 - podał we wtorek sztab powołany przez władze. To największy dobowy wzrost liczby zakażeń odnotowany w Rosji od początku epidemii.

Jedenaście osób z Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby; łącznie odnotowano dotąd 58 ofiar śmiertelnych.

Brytyjski premier Boris Johnson nie wymagał podawania tlenu przez rurkę wkładaną do płuc i potrzebował czterech litrów tlenu, choć normalnie na oddziale intensywnej terapii pacjentom podaje się 15 litrów - podał we wtorek "The Times", powołując się na źródła szpitalne.

Jak zaznacza gazeta, to sugeruje, że jest on w lepszym stanie, niż zazwyczaj są pacjenci na intensywnej terapii.

"Daily Mail" pisze z kolei, powołując się na źródła na Downing Street, że Johnson nie jest podłączony do respiratora, ale został przeniesiony na oddział intensywnej terapii, by był w pobliżu takiego, gdyby był potrzebny.

- Od wejścia w życie ograniczeń w zakresie gromadzenia się i przemieszczania wystawiono 9,7 tys. mandatów; w ponad 2,3 tys. przypadków skierowanie wnioski do sądu o ukaranie - poinformował we wtorek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

- 23-letni mieszkaniec gminy Rawa Mazowiecka (woj. łódzkie) nie spodziewał się tzw. rekontroli i po raz drugi złamał zasady kwarantanny - poinformowała sierż. sztab. Małgorzata Lewandowska z rawskiej policji. Młody człowiek, którego nie było dwukrotnie w domu podczas kwarantanny, może zostać ukarany wysoką grzywną.

Pełniący obowiązki dyrektora szpitala wojewódzkiego w Łomży (Podlaskie) Jacek Roleder potwierdził we wtorek, że ma pozytywny wynik testu na zakażenie koronawirusem. Przebywa w kwarantannie domowej i w ten sposób stara się zarządzać placówką.

W województwie pomorskim rusza pierwsze izolatorium dla zakażonych koronawirusem. Trafią do niego chorzy, których stan zdrowia nie wymaga hospitalizacji.

Pierwsze na Pomorzu izolatorium zostało uruchomione przy 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku, który na czas epidemii został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny.

- Im szybciej zaczniemy odmrażać gospodarkę, tym lepiej, bo przedłużanie obecnej fazy walki z epidemią może spowodować, że lekarstwo będzie bardziej niebezpieczne niż choroba - powiedział we wtorek w programie Tłit.wp ustępujący wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.

Liczba osób, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, wzrosła na Węgrzech do 817, zaś 47 chorych zmarło - poinformowano we wtorek na rządowej stronie internetowej poświęconej epidemii.

O 143 - do 1462 - wzrosła w ciągu minionej doby liczba osób zakażonych koronawirusem na Ukrainie - ogłosiło we wtorek Centrum Zdrowia Publicznego. Bilans ofiar śmiertelnych wśród chorych na Covid-19 zwiększył się o siedem, do 45.

Stołeczni policjanci ukarali w poniedziałek mandatami 187 osób łamiących przepisy o zakazie zgromadzeń - poinformował we wtorek podkom. Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji.

Jak przekazał podkom. Rafał Retmaniak z KSP, od 24 marca policjanci ponad 1089 razy podejmowali czynności wobec osób łamiących przepisy o zakazie zgromadzeń.

Eksperci WHO we wtorek rozpoczynają na Białorusi misję, która ma ocenić działania w ramach reagowania na epidemię koronawirusa. Eksperci alarmują tymczasem, że władze powinny zmienić dotychczasową taktykę i wprowadzić przynajmniej ograniczone środki kwarantanny.

Władze Białorusi zaprosiły ekspertów WHO, by zademonstrować gotowość do współpracy i zastosowania się do zaleceń tej organizacji w ramach walki z epidemią.

Suczka Kiara pomaga norweskiemu siatkarzowi plażowemu Mathiasowi Berntsenowi w utrzymaniu formy podczas pandemii koronawirusa. Okazało się, że zwierzę ma talent do podbijania pyskiem piłki, co umożliwia zawodnikowi treningi indywidualne, a nawet rozgrywanie sparingów z rywalami.

Nie ma zmian w stanie Borisa Johnsona - podały we wtorek dwa źródła bliskie premierowi Wielkiej Brytanii, na które powołuje się Reuters. Po pogorszeniu się objawów zakażenia koronawirusem Johnson został w poniedziałek wieczorem objęty intensywną opieką medyczną.

Johnson otrzymał w poniedziałek tlen i zabrano go na oddział intensywnej terapii w szpitalu w centrum Londynu, co według Downing Street było środkiem zapobiegawczym po pogorszeniu się jego stanu - informuje Reuters.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarły 173 osoby zakażone koronawirusem - poinformował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju od początku epidemii wzrosła do 1607.

Liczba zidentyfikowanych zakażeń wzrosła w ciągu ostatniej doby o 3 834 przypadki. W sumie w RFN odnotowano już 99 225 infekcji koronawirusem - poinformował RKI.

- Zgodnie z wyliczeniami z którymi się zapoznałem przez kilka dni kolportowania pakietów wyborczych jeden listonosz będzie musiał dziennie roznieść 90-100 pakietów; każdy wyborca będzie miał możliwość poinformowania, gdzie przebywa - mówił we wtorek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zatwierdził we wtorek przedłużenie do końca kwietnia zakazu zgromadzeń i przemieszczania się w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa - przekazał przedstawiciel rządowego zespołu kryzysowego.

Kwarantanna w Hiszpanii

PAP/ EPA/ Javier Etxezarreta

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen życzy premierowi Johnsonowi szybkiego powrotu do zdrowia.

Ostatniej doby w 50 granicznych punktach kontrolnych strażacy zmierzyli temperaturę u ponad 8 tys. osób -poinformował we wtorek rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

Jedna z najbardziej znanych i lubianych sportsmenek we Włoszech, pływaczka Federica Pellegrini, postanowiła zorganizować aukcję on line z najcenniejszymi pamiątkami z jej kariery, a zebrane pieniądze przekazać szpitalowi w Bergamo.

80 proc. Polaków uważa, że sprawdziany końcowe powinny być przesunięte w czasie. Apelują o to także ZNP i RPO - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".

Jak pisze gazeta, Polacy nie chcą, by w okresie ryzyka związanego z epidemią koronawirusa odbywały się egzaminy ósmoklasistów ani maturalne. Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" w dniach 3-4 kwietnia wynika, że tylko nieliczni respondenci uważają, że powinny się one odbyć w ustalonym terminie.

Zaległości w alimentach rosną. Jedni dłużnicy nie są w stanie płacić, bo stracili pracę, inni wykorzystują sytuację. Instytucjonalnych rozwiązań nie przewidziano - donosi we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna"

- Badania, które mają szansę na finasowanie z Agencji Badań Medycznych muszą przedstawiać rozwiązania wspierające wynalezienie szczepionki, szybkie testowanie bądź skuteczną terapię w walce z wirusem SARS-CoV-2 - podkreślił prezes Agencji Badań Medycznych dr Radosław Sierpiński.

Jak zaznaczył prezes ABM, do tej pory do agencji wpłynęło 20 wniosków. Przypomniał także, że będą one rozpatrywane w ciągu 72 godzin w kolejności zgłoszeń oraz do momentu wyczerpania środków.

Właściciel restauracji i sprzedawca ryb z Ligurii na północy Włoch na początku kryzysu na tle koronawirusa sprowadził sam z Chin maszynę do produkcji maseczek i ruszył z nią. Obecnie produkuje ich ponad ćwierć miliona dziennie. Restaurator opowiedział w telewizji RAI, że kupił na portalu sprzedażowym i sam sprowadził z Chin maszynę do produkcji maseczek. Zapłacił za nią 70 tysięcy euro, za jej transport 42 tysiące euro. 30 tysięcy wydał na opłaty celne i VAT, z których we Włoszech nie został zwolniony. 

Obecnie w magazynie, który przerobił na małą halę produkcyjną maseczek, dziennie produkuje ich około 280 tysięcy. Praca trwa całą dobę.

- Teraz trzeba walczyć z koronawirusem, a potem z biurokracją - stwierdził Pertini w telewizji.

Mężczyzna, którego matka zmarła z powodu infekcji Covid-19 żąda wszczęcia sprawy karnej przeciwko prezydentowi Białorusi. Jego zdaniem Alaksandr Łukaszenka "nie podjął odpowiednich działań dla ochrony ludności".

Jak poinformował syn zmarłej, nie została ona uwzględniona w statystykach dotyczących zgonów z powodu koronawirusa.

"Żądam wszczęcia postępowania karnego wobec Alaksandra Łukaszenki, który pełniąc funkcje prezydenta Białorusi, nie podjął działań niezbędnych dla ochrony ludności przed rozprzestrzenianiem się wirusa" - napisał Macwiejeu w zgłoszeniu. Na Białorusi nie zastosowano przepisów o kwarantannie ani zamknięcia granic. (Fot. PAP/EPA/ANDREI POKUMEIKO / POOL)

Liczba zgonów z powodu koronawirusa przekroczyła w Polsce sto. Zanotowano dotąd łącznie 107 przypadków śmiertelnych – najwięcej na Śląsku – 25 i na Mazowszu – 23. Żadnego zgonu nie ma w Lubuskiem i w Pomorskiem. Dane Ministerstwa Zdrowia mówią o 4 tys. 413 potwierdzonych wynikami badań laboratoryjnych zakażeniach koronawirusem.

W poniedziałek wieczorem biuro brytyjskiego premiera na Downing Street poinformowało, że premier Boris Johnson jest na oddziale intensywnej terapii, a jego stan pogorszył się. Johnson w niedzielę wieczorem został przyjęty do szpitala z powodu gorączki wywołanej przez koronawirusa.

"Moje myśli są z premierem @BorisJohnson i jego rodziną w tym czasie próby. Życzę mu całkowitego i szybkiego powrotu do zdrowia" - napisał w poniedziałek późnym wieczorem w języku angielskim na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Co najmniej 1150 chorych zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w USA z powodu koronawirusa - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore, w stanie Maryland. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych wzrósł do 10783 osób.

Chiny poinformowały we wtorek, że w ciągu ostatnich 24 godzin, po raz pierwszy od wybuchu epidemii, nie zanotowano w mieście Wuhan żadnego zgonu z powodu koronawirusa i tylko 32 nowe przypadki zakażeń w całych Chinach (w porównaniu z 39 dzień wcześniej) - wszystkie u osób, które powróciły z zagranicy.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie