Ponad 100 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarły cztery kolejne osoby

Polska
Ponad 100 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarły cztery kolejne osoby
PAP/Tomasz Wojtasik
Koronawirus w Polsce - kolejne potwierdzone przypadki zakażeń koronawirusem

- Mamy 119 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało we wtorek rano ministerstwo zdrowia. Zmarły cztery kolejne osoby. Łącznie w Polsce zakażone są 4532 osoby, zmarło 111.

"Potwierdzone przypadki dotyczą: 32 osób z woj. śląskiego, 19 osób z woj. dolnośląskiego, 16 osób z woj. wielkopolskiego, 14 osób z woj. małopolskiego, 10 osób z woj. lubelskiego, 7 osób z woj. świętokrzyskiego, 7 osób z woj. zachodniopomorskiego, 5 osób z woj. podlaskiego, 4 osób z warmińsko-mazurskiego, 3 osób z woj. podkarpackiego, 2 osób z woj. pomorskiego" - poinformowało ministerstwo.

 

 

Osoby zmarłe to 64-letni mężczyzna hospitalizowany w Krakowie oraz 83-letnia kobieta hospitalizowana w Tychach, 77-letni mężczyzna hospitalizowany w Poznaniu i 85-letni mężczyzna hospitalizowany w Łańcucie. Wszyscy mieli choroby współistniejące.

 

 

W poniedziałek łączna liczba ofiar koronawirusa w Polsce przekroczyła 100.

 

Śląsk: 32 nowe przypadki zakażenia

 

83-letnia pacjentka, która zmarła w szpitalu w Tychach to 27. ofiara na Śląsku. Sanepid przekazał informację o 32 nowych, od poniedziałkowego popołudnia, potwierdzonych przypadkach zakażenia.

 

ZOBACZ: "Jeżeli ktoś straci pracę w Polsce, to jest w sytuacji krytycznej"

 

Jak wynika z wtorkowych porannych danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, w kwarantannie domowej przebywa obecnie w woj. śląskim 3 tys. 648 osób, a pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 7 tys. 049 osób. Hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 jest 217 osób; wyzdrowiało dotąd 12 osób.

 

Wielkopolska: 16 ofiara w regionie

 

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego podał, że zakażenie potwierdzono u 7 mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego; wśród zakażonych jest dwoje dzieci. Kolejne przypadki potwierdzono u 4 mieszkańców powiatu chodzieskiego, 2 mężczyzn z powiatu poznańskiego, 63-letniego mieszkańca powiatu pilskiego, 58-letniego mieszkańca powiatu wągrowieckiego, oraz u 89-letniej kobiety z powiatu krotoszyńskiego.

 

ZOBACZ: Wicemarszałek Senatu: PiS wprowadzi stan nadzwyczajny dzień po wyborach

 

- Jednocześnie z przykrością informujemy, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, że w poznańskim szpitalu zakaźnym na ulicy Szwajcarskiej z powodu Covid-19, zmarł 77-letni mężczyzna z powiatu kaliskiego – podał Stube.

 

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 345 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 16 osób zmarło.


Podkarpacie: nie żyje 85-latek

 

Jak poinformował w komunikacie podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr Adam Sidor, kolejne przypadki zakażenia to starsza kobieta z pow. leżajskiego, kobieta w sile wieku z pow. tarnobrzeskiego oraz starszy mężczyzna z pow. stalowowolskiego. Kobieta z pow. leżajskiego jest hospitalizowana, a dwie pozostałe osoby przebywają w izolacji.

 

W regionie odnotowano siódmy zgon. Według Ministerstwa Zdrowia, w jednoimiennym szpitalu w Łańcucie w zmarł 85-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące.

 

Potwierdzone także kolejne wyzdrowienie. Szpital w Łańcucie opuściła starsza kobieta z pow. leżajskiego. Do tej pory na Podkarpaciu wyzdrowiało 10 osób.

 

Obowiązuje stan epidemii

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W zeszły wtorek rygory zaostrzono.

ZOBACZ: Limit osób w sklepach, obowiązkowe rękawiczki, odstępy na ulicy. Rząd wprowadził nowe ograniczenia​


Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie