Koronawirus w Polsce. Kolejne przypadki zakażeń

Polska
Koronawirus w Polsce. Kolejne przypadki zakażeń
PAP/Grzegorz Michałowski

Mamy 99 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Zmarły kolejne cztery osoby. W sumie liczba zakażonych koronawirusem wynosi 4201.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 18 osób z woj. śląskiego, 14 osób z woj. małopolskiego, 12 osób z woj. wielkopolskiego, 10 osób z woj. świętokrzyskiego, 9 osób z woj. dolnośląskiego, 8 osób z woj. pomorskiego, 6 osób z woj. podlaskiego, 6 osób z woj. opolskiego, 6 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. zachodniopomorskiego, 3 osób z woj. podkarpackiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego.
 
 
Z powodu koronawirusa zmarło dotychczas 98 osób. Resort zdrowia poinformował o czterech ofiarach śmiertelnych. Są to: 40-letnia kobieta hospitalizowana w Krotoszynie, 87-letni mężczyzna hospitalizowany w Tychach, 61-letni mężczyzna hospitalizowany we Wrocławiu i 75-letni mężczyzna hospitalizowany w Łańcucie.

 

 

Wyzdrowiały 162 osoby - poinformowało MZ w dziennym raporcie o koronawirusie.

 

 

341 zakażonych w Małopolsce

 

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 14 osób w Małopolsce – przekazało w poniedziałek rano biuro prasowe wojewody. W sumie w regionie choruje 341 osób.

 

Badania laboratoryjne potwierdziły kolejne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u ośmiu kobiet i sześciu mężczyzn w wieku od 16 do 95 lat.

 

ZOBACZ: Koronawirus u polskiego generała. Szef MON poinformował o jego stanie zdrowia

 

Siedem osób pochodzi z powiatu brzeskiego, cztery z Krakowa. Choruje także jedna osoba z pow. tatrzańskiego, jedna z pow. bocheńskiego i jedna z pow. krakowskiego. Tylko czterech chorych jest hospitalizowanych, pozostali przebywają w izolacji.

 

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 341 osób.

 

Zmarł "pacjent zero" z Małopolski

 

Zmarł pierwszy pacjent, u którego w Małopolsce potwierdzono zakażenie koronawirusem; to ok. 60-letni mężczyzna - potwierdził w poniedziałek krakowski szpital im. Żeromskiego.

 

Informację o śmierci pacjenta, do której doszło w nocy z soboty na niedzielę, potwierdziła PAP rzecznik szpitala Anna Górska. To właśnie w tej placówce od 6 marca leczony był mężczyzna; w ostatnim czasie był on podłączony do respiratora.

 

Przed przyjęciem do szpitala przebywał on w północnych Włoszech. Do kraju wrócił samolotem, który pod koniec lutego wylądował na warszawskim lotnisku Chopina, skąd mężczyzna dostał się do Krakowa własnym samochodem.

 

1 marca nie mając jeszcze objawów choroby zgłosił się do sanepidu – dopełniając wszystkich procedur, o które apelowały służby sanitarne. Mężczyzna dostał zalecenie poddania się samoobserwacji przez 14 dni, a jego pracodawca zezwolił mu na pracę zdalną. Po kilku dniach zgłosił, że poczuł się gorzej i został przewieziony na oddział zakaźny.

 

Cztery nowe zakażenia koronawirusem w Zachodniopomorskiem

 

U czterech kolejnych osób na Pomorzu Zachodnim potwierdzono zakażenie koronawirusem. To kobiety ze Szczecina i powiatów kołobrzeskiego i polickiego.

 

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan, wśród zakażonych są dwie kobiety z powiatu kołobrzeskiego. Jedna w średnim wieku, hospitalizowana obecnie w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie, druga to młoda osoba, przebywająca w izolacji domowej.

 

ZOBACZ: Wybory prezydenckie 10 maja. Głos zabrał Prymas Polski

 

Kolejne zakażone koronawirusem to starsza kobieta ze Szczecina, która jest hospitalizowana w szczecińskim szpitalu wojewódzkim i kobieta w średnim wieku z powiatu polickiego.

 

Łącznie osób zakażonych koronawirusem na Pomorzu Zachodnim odnotowano 110. Dwie osoby zmarły.

 

Ponad 150 przypadków na Podkarpaciu

 

Na Podkarpaciu w poniedziałek rano potwierdzono trzy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem; łącznie 152. Zmarła też szósta osoba, która zachorowała na Covid-19.

 

Jak poinformował w komunikacie Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr Adam Sidor, w poniedziałek w szpitalu w Łańcucie zmarł pacjent w starszym wieku.

 

ZOBACZ: Lekarz opisał sytuację w szpitalu. Prokuratura zleciła sanepidowi kontrolę

 

Wśród nowych przypadków jest starsza kobieta z pow. rzeszowskiego, która została objęta izolacją. Dwie kolejne zakażone osoby to starsza kobieta z pow. przeworskiego i kobieta w sile wieku z pow. rzeszowskiego; obie są hospitalizowane.

 

W regionie od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 3431 testów.

 

Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 152 przypadki zakażenia koronawirusem, dziewięć osób wyzdrowiało. Odnotowano sześć zgonów. 

 

W Łańcucie zmarł 74-letni mężczyzna zakażony Covid-19

 

W poniedziałek w jednoimiennym szpitalu w Łańcucie (Podkarpackie) zmarł 74-letni pacjent zarażony koronawirusem. Jest szóstą śmiertelną ofiarą OVID-19 w regionie.

 

Z wydanego przez szpital komunikatu wynika, że zmarły miał 74 lata i pochodził z powiatu leżajskiego. "Pomimo intensywnego leczenia narastały objawy niewydolności oddechowo – krążeniowej" – podkreślono.

 

W informacji łańcuckiej placówki zaznaczono, że mężczyzna zmarł w poniedziałek, a przyczyną jego zgonu "było zakażenie COVID-19".

 

10 nowych zakażeń w Świętokrzyskim

 

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w poniedziałek 10 nowych zakażeń koronawirusem na terenie województwa świętokrzyskiego. Do tej pory w regionie zdiagnozowano 103 przypadki wirusa SARS-CoV-2.

 

- Wśród zakażonych jest 9 osób z powiatu kieleckiego: 8 mężczyzn (4 młodych i 4 w sile wieku) oraz kobieta w sile wieku, a także starszy mężczyzna z powiatu raciborskiego w województwie śląskim, hospitalizowany w jednym ze świętokrzyskich szpitali – poinformowała Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego.

 

ZOBACZ: Eksperci alarmują: nadchodzi fala załamań psychicznych

 

W sumie na terenie województwa odnotowano dotąd 103 przypadki zachorowań na COVID-19. Jedna osoba, 80-letni mężczyzna, zmarła. Ponadto pod kątem koronawirusa hospitalizowanych jest 65 osób. Poza tym 4 tys. 275 osób jest poddanych kwarantannie, a 67 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.

 

15 ofiara COVID-19 w Wielkopolsce

 

W Krotoszynie (woj. wielkopolskie) z powodu COVID-19 zmarła 40-letnia kobieta. To 15. ofiara koronawirusa w regionie. Odnotowano też 12 kolejnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 – poinformował w poniedziałek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

"Z przykrością informujemy, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, że w Krotoszynie z powodu Covid-19, zmarła 40-letnia kobieta z powiatu krotoszyńskiego" – poinformował w komunikacie Stube.

 

Dodał, że w Wielkopolsce odnotowano kolejne 12 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym u dwójki dzieci. Jeden chłopiec z powiatu kaliskiego przebywa w szpitalu w Warszawie, drugi, z powiatu złotowskiego, jest hospitalizowany w Poznaniu. Stube nie podał wieku zakażonych dzieci.

 

ZOBACZ: Dzieci się nie bawią. "To będzie cały sezon straty"

 

Zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono także u dwóch osób z powiatu gostyńskiego. 82-letnia kobieta przebywa w szpitalu w Poznaniu, a 59-letni mężczyzna w kwarantannie domowej.

 

Koronawirusa zdiagnozowano także u 47-letniej kobiety hospitalizowanej w szpitalu w Kaliszu i 78-letniej pacjentki leczonej w szpitalu w Koninie.

 

Dwóch mężczyzn z powiatu poznańskiego w wieku 30 i 38 lat przebywa w kwarantannie, podobnie jak dwoje mieszkańców powiatu krotoszyńskiego w wieku 50 lat. W swoich domach przebywają także 27-letni mężczyzna z powiatu gnieźnieńskiego i 48-letni mieszkaniec powiatu pilskiego.

 

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 287 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 15 osób zmarło.

 

Nowe przypadki w woj. pomorskim

 

W województwie pomorskim potwierdzono 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – poinformował w poniedziałek pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny (PPWIS) Tomasz Augustyniak. W regionie na COVID-19 choruje łącznie 125 osób.

 

Badania wykazały obecność patogenu u trzech mieszkańców Gdańska - starszej kobiety oraz mężczyzny i kobiety w średnim wieku, a także trzech mieszkańców powiatu wejherowskiego - kobiet w starszym i średnim wieku oraz młodego mężczyzny. Wśród nowych zakażonych jest też starsza kobieta z powiatu gdańskiego i młody mężczyzna z powiatu kartuskiego. Ich stan zdrowia jest dobry.

 

 

"Wszystkie osoby, u których potwierdzono zarażenie koronawirusem pozostawały wcześniej pod nadzorem epidemiologicznym lub były objęte kwarantanną"- informuje PPWIS Tomasz Augustyniak.

 

W woj. pomorskim na COVID-19 choruje łącznie 125 osób. Do tej pory najwięcej zakażeń potwierdzono w Gdańsku – 45; w powiecie wejherowskim – 36; w Gdyni – 11; w powiecie gdańskim – 10; w powiecie kartuskim – 7; po cztery w powiecie tczewskim i puckim, w powiecie nowodworskim – 3; w Słupsku – 2 oraz po jednym w powiecie kwidzyńskim, słupskim i w Sopocie.

 

Na Śląsku zmarł mężczyzna

 

18 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono w ostatnich godzinach w woj. śląskim. Zmarł 87-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu wodzisławskiego, hospitalizowany w Tychach – podało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia.

 

Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w woj. śląskim to obecnie 555 przypadków.

 

Na oddział zakaźnym szpitala w Zawierciu z wyraźnymi objawami zakażenia koronawirusem trafiły nastolatka oraz starsza kobieta – obie są mieszkankami Zawiercia. W szpitalu zakaźnym w Tychach leczyć się będzie młody mieszkaniec Katowic. Tam także pozostanie starszy mieszkaniec Mysłowic.

 

ZOBACZ: Epidemia koronawirusa. Afrykę może czekać "katastrofa na bezprecedensową skalę"

 

Z kolei na oddziale zakaźnym szpitala w Chorzowie przebywa kobieta w średnim wieku z powiatu będzińskiego. 4 kolejne próbki pobrane od osób przebywających w szpitalu specjalistycznym w Bytomiu okazały się dodatnie. Groźnego wirusa wykryto także w organizmie mężczyzny w średnim wieku z powiatu częstochowskiego, który przebywa w szpitalu specjalistycznym w Częstochowie.

 

Z kolei w swoich domach, dzięki dobremu na razie samopoczuciu oraz niedokuczliwym objawom koronawirusa, przez kolejne tygodnie pod ścisłym nadzorem służb sanitarnych oraz lekarza chorób zakaźnych leczyć się będą: mieszkaniec powiatu cieszyńskiego w średnim wieku, mieszkaniec Bytomia w sile wieku, dwaj mężczyźni z Chorzowa w średnim wieku, dwaj mężczyźni z Katowic - w sile wieku i w średnim wieku - oraz mężczyzna i kobieta z powiatu myszkowskiego - oboje w sile wieku.

 

Według opublikowanych w poniedziałek rano danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, w kwarantannie domowej przebywa obecnie w woj. śląskim 3425 osób, a pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 6999. Zmarły 24 osoby, natomiast 12 wyzdrowiało.

 

Setna osoba zakażona koronawirusem w woj. opolskim

 

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia powiadomiło o sześciu nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie opolskim. Od początku pandemii stwierdzono dotąd łącznie sto przypadków zakażenia. Pięć osób uznano za wyleczone.

 

W poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o sześciu nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie opolskim. Od początku pandemii odnotowano sto przypadków zakażenia w regionie. Pięć osób uznano za ozdrowieńców.

 

ZOBACZ: Premier przekazał, kiedy spodziewa się szczytu zachorowań w Polsce

 

Według danych wojewody opolskiego, nowi zakażeni to trzy kobiety i trzech mężczyzn pochodzące z powiatu oleskiego, głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego i strzeleckiego. Z tej grupy tylko jedna osoba - starsza kobieta - została hospitalizowana w szpitalu zakaźnym. Pozostała piątka przebywa w kwarantannie domowej. 

 

477 zachorowania na Dolnym Śląsku

 

O 9 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie poinformowały w poniedziałek służby prasowe wojewody dolnośląskiego. Łącznie na Dolnym Śląsku zanotowano 477 zachorowań na COVID-19. Resort zdrowia poinformował o kolejnym zamarłym pacjencie.

 

Jak przekazały w poniedziałek do południa służby prasowe wojewody dolnośląskiego, w regionie zdiagnozowano 9 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. "Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia i Jeleniej Góry oraz powiatów: milickiego, trzebnickiego, jeleniogórskiego" - podano.

 

ZOBACZ: USA oskarżane o "współczesne piractwo". Chodzi o dostawy wyrobów medycznych

 

W poniedziałek resort zdrowia poinformował o kolejnym zmarłym pacjencie na Dolnym Śląsku, który był zakażony nowym patogenem. To 61-letni mężczyzna hospitalizowany we Wrocławiu.

 

Według informacji przekazanych w sobotę przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki, w regionie zanotowano 477 przypadków zachorowania na COVID-19, z czego – według Ministerstwa Zdrowia – 11 pacjentów zmarło.

 

Pięć osób przebywa na OIOM-ie

 

W Wojewódzki Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu (jednoimienny szpital zakaźny) w poniedziałek hospitalizowanych jest 61 pacjentów zakażonych koronawirusem. Pięć osób przebywa na OIOM-ie.

 

ZOBACZ: Lekarz opisał sytuację w szpitalu. Prokuratura zleciła sanepidowi kontrolę

 

Jak powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu Urszula Małecka, w szpitalu przebywa 89 pacjentów, z czego u 61 osób potwierdzono zakażenie nowym patogenem. „Pięć osób jest hospitalizowanych na OIOM-ie” - dodała.

 

Według informacji przekazanych w poniedziałek przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki w regionie zanotowano 477 przypadków zachorowania na COVID-19, z czego – według Ministerstwa Zdrowia – 11 pacjentów zmarło

 

Epidemia koronawirusa w Polsce

W niedzielę potwierdzono chorobę u 475 osób na obszarze całego kraju, zmarło 15 osób.

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W ostatni wtorek rygory zaostrzono.

ZOBACZ: Limit osób w sklepach, obowiązkowe rękawiczki, odstępy na ulicy. Rząd wprowadził nowe ograniczenia​


Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie