Miesiąc temu potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Zobacz, co się zmieniło

Polska
Miesiąc temu potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Zobacz, co się zmieniło
PAP/Wojtek Jargiło
Miesiąc temu potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Od tej pory zachorowało 3627 osób, a zmarło łącznie 79 chorych.

Mija miesiąc od potwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Do tej pory odnotowano 3627 przypadków zakażenia. 79 osób zmarło, a 116 wyzdrowiało. W ciągu ostatnich tygodni rząd wprowadził szereg obostrzeń, by ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii. Zobacz, jak tydzień po tygodniu zmieniała się sytuacja w kraju.

Prezentujemy najważniejsze wydarzenia i statystyki z ostatniego miesiąca związane z epidemią koronawirusa w Polsce.

 

I tydzień  (4- 10 marca)

 

4 marca na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w Polsce odnotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Pacjent „zero” przyjechał autobusem z Niemiec. Trafił do szpitala w Zielonej Górze.

 

Ministerstwo zdrowia podało, że łącznie wówczas wykonano 584 testy. Hospitalizowano 65 osób, 349 było objętych kwarantanną, a 4540 objętych nadzorem epidemiologicznym.

 

 

10 marca wprowadzono kontrole sanitarne na wszystkich granicach Polski. Premier poinformował również o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Tego dnia potwierdzonych przypadków zakażenia było 22.

 

ZOBACZ: Premier: odwołujemy wszystkie imprezy masowe

 

II tydzień (11- 17 marca)

 

11 marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan pandemii. 

 

Tego dnia w Polsce ogłoszono, że od 12 do 25 marca zawieszone będą zajęcia w szkołach i na uczelniach, przy czym przez pierwsze dwa dni podstawówki i przedszkola mają obowiązek prowadzić działalność opiekuńczą.

 

 

12 marca odnotowano pierwszy przypadek śmiertelny. Zmarła 56-latka, która przed zakażeniem miała poważne problemy zdrowotne.

 

 

13 marca ogłoszono wprowadzenie w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Wówczas potwierdzono zakażenie u 68 osób.


W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego m.in. ograniczono działalność galerii handlowych, przywrócono kontrolę graniczną na 10 dni, wprowadzono również zakaz wjazdu do Polski obcokrajowców, a wjeżdżający do kraju Polacy mają obowiązek 14-dniowej kwarantanny. Zakazane są zgromadzenia powyżej 50 osób (m.in. na mszach w kościele). Ruszyła także operacja "LOT do Domu".

 

ZOBACZ: Rząd wprowadza stan zagrożenia epidemicznego

 

 

16 marca 19 szpitali zostało przekształconych w jednoimienne szpitale zakaźne.

 

III tydzień (18 marca- 24 marca)


18 marca 923 osoby były hospitalizowane, 22 tys. objętych kwarantanną, a 35 tys. zgłoszonych do kwarantanny po powrocie z zagranicy. Ponad 40 tys. osób było objętych nadzorem epidemicznym.

 

Do tego dnia odnotowano 287 przypadków zakażenia i pięć zgonów.

 

 

 

19 marca udostępniono aplikację kwarantanna, z której od 1 kwietnia obowiązkowo muszą korzystać wszystkie osoby skierowane na izolację. Przez aplikację władze sprawdzają, czy reżim odosobnienia sanitarnego jest respektowany i nie jest łamany.

 

 

20 marca wprowadzono stan epidemii w Polsce. Wówczas potwierdzonych było 425 przypadków (w tym 5 osób zmarło).

 

Podtrzymane zostały istniejące obostrzenia, a dodatkowo za złamanie zasad kwarantanny podwyższono kary z 5 tys. zł na 30 tys.

 

Przedłużono zamknięcie szkół do świąt Wielkanocnych z obowiązkiem nauczania zdalnego od 25 marca.

 

ZOBACZ: Stan epidemii w Polsce. "To decyzja ratująca życie"

 

20 marca pacjent "zero" wyszedł ze szpitala

IV tydzień (25 marca - 31 marca)

25 marca poinformowano, że do 13 kwietnia wydłużono okres zamknięcia granic, a od 27 marca kwarantanna obowiązuje osoby dojeżdżające do pracy za granicą.

 

Wprowadzono ograniczenia związane z przemieszczania się za wyjątkiem:

 

 • drogi do i z pracy,
 • wolontariatu w walce z koronawirusem,
 • niezbędnych spraw życia codziennego (na przykład konieczność wizyty u lekarza, zrobienia zakupów, wykupienia leków),
 • uczestnictwa w wydarzeniach religijnych, w których nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).

 

ZOBACZ: Ograniczenia na granicy "Pracujący mają dwa dni na ustabilizowanie swojej sytuacji"

 

31 marca poinformowano o wprowadzeniu nowych obostrzeń.

 

Ograniczenia dotyczące przestrzeni publicznej:

 

 • zasada zachowania 2 metrów dystansu od drugiej osoby w przestrzeni publicznej - nie dotyczy to tylko sytuacji, kiedy dorosły opiekuje się dzieckiem lub towarzyszy osobie niepełnosprawnej,
 • osoby do 18 roku życia w miejscach publicznych mogą przebywać tylko z osobą dorosłą,
 • ograniczenie dostępu do parków, bulwarów, skwerów, plaż, miejsc rekreacji,
 • wyłączenie z ruchu rowerów miejskich.

 

Punkty handlowe i usługowe:

 

 • zamknięte będą wszelkie salony urody: zakłady kosmetyczne, fryzjerskie, salony tatuażu i piercingu,
 • wprowadzono nowy limit osób przebywających w sklepie - maksymalnie 3 osoby na jedną kasę,
 • w urzędach pocztowych limit ten wynosi 2 osoby na jedno okienko,
 • na targowiskach ma obowiązywać limit 3 osób przy jednym straganie,
 • wprowadzono obowiązek zakładania rękawiczek przez klientów w sklepach,
 • we wszystkich sklepach, stacjach benzynowych i innych punktach handlowych wprowadzono obowiązek dezynfekowania po każdym kliencie wszystkich miejsc, których klient dotyka - m.in. terminali płatniczych czy ekranów dotykowych przy samoobsługowych kasach,
 • w weekendy zamknięte będą sklepy budowlane; nadal będą otwarte sklepy spożywcze, apteki i drogerie,
 • "godziny dla seniora": sklepy spożywcze, drogerie i apteki w godzinach 10-12 będą otwarte tylko dla osób powyżej 65 roku życia; jak wyjaśnił premier, seniorzy mogą w dalszym ciągu robić zakupy poza tymi godzinami, jednak nie jest to zalecane,
 • ograniczona zostaje działalność hoteli i miejsc noclegowych - nie dotyczy to wyłącznie pobytów o charakterze służbowym; pozostałe osoby muszą się wymeldować do czwartku.

 

Restrykcje dotyczące zakładów pracy:

 

 • obowiązek zapewnienia co najmniej 1,5 metra odległości między stanowiskami pracy,
 • obowiązek wyposażenia pracowników w środki do dezynfekcji i rękawiczki - należy udostępnić je nie tylko przy wejściu, ale na całej przestrzeni biurowej.

 

Pozostałe ograniczenia:

 

 • od 1 kwietnia będzie obowiązywała rozszerzona formuła kwarantanny - osoba wracająca z zagranicy ma być poddana całkowitej izolacji, a jeżeli odbywa kwarantannę w domu, będą nią objęci wszyscy domownicy,
 • na prywatnych przewoźników nałożony zostaje taki sam limit miejsc, jak w środkach komunikacji miejskiej - zajęte może być co drugie miejsce siedzące,
 • wszelkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są bezwzględnie konieczne ze względu na stan zdrowia, muszą być odłożone w czasie.

 

Ogłoszone restrykcje będą obowiązywały do odwołania. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

 

31 marca prezydent podpisał tarczę antykryzysową. Przewiduje ona m.in. zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące (marzec–maj) - zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby; skorzystać mogą także samozatrudnieni z przychodem do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie.

 

Tego dnia w Polce było 2311 przypadków zakażenia koronawirusem.  33 osoby zmarły, 1924 były hospitalizowane, a 171 tys. 994 objęte kwarantanną. Ponad 50 tys. osób było pod nadzorem epidemiologicznym.  

 

ZOBACZ: Nowe ograniczenia w związku z koronawirusem [LISTA]

 

V tydzień (1- 4 kwietnia)

Do 4 kwietnia w Polsce wykonano 72 tys. 901 testów na obecność koronawirusa. W 3627 przypadkach były one pozytywne. 79 zakażonych osób zmarło.

 

Z powodu koronawirusa hospitalizowane są 2303 osoby, objętych kwarantanną jest 160 tys. ludzi, którzy mogli się zarazić, a nadzorem epidemiologicznym objęto ponad 41 tys. osób.

 

4 kwietnia ministerstwo zdrowia poinformowało, że 116 osób zakażonych koronawirusem wyzdrowiało. 

 

 

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że w ostatnich 10 dniach zostało zakupionych 30 mln maseczek medycznych, 28 mln masek z filtrami Hepa, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, ponad 1,5 mln kombinezonów ochronnych, blisko 2 mln gogli.

 

ZOBACZ: Polska kupiła kolejnych 300 tys. testów na koronawirusa

 

Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w zeszłym tygodniu uruchomiono ponad 7 mln maseczek, 2 mln rękawiczek, 400 tys. litrów płynu do dezynfekcji dla szpitali. Przeprowadzamy około 6 tysięcy testów na dobę i dostarczamy testy do laboratoriów.

 

 

pgo/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie