104-letnia Włoszka pokonała koronawirusa. Umknęła śmierci z domu spokojnej starości

Świat
104-letnia Włoszka pokonała koronawirusa. Umknęła śmierci z domu spokojnej starości
Zdj. ilustracyjne/ PAP/EPA/Fillippo Venezia
Na zdjęciu pracownicy laboratorium we włoskiej Brescii, gdzie wykonuje się testy w kierunku koronawirusa

Ada Zanusso w wieku 104 lat wygrała walkę z koronawirusem, stając się jedną z najstarszych osób, które znalazły się światowym bilansie ozdrowieńców. Jej historia napawa optymizmem tym bardziej, że zaraziła się w domu spokojnej starości w Lessonie na północy Włoch, gdzie odnotowano w ostatnich tygodniach 20 ofiar śmiertelnych choroby Covid-19.

- Na początku marca było z nią bardzo źle - powiedział jej syn Giampiero cytowany przez włoski dziennik "La Reppublica".

 

- Miała wysoką gorączkę i ciągle wymiotowała. Nie mogłem się z nią nawet widywać, bo wizyty były zabronione z powodu epidemii. Od razu podejrzewałem, że to koronawirus, bo w domu opieki potwierdzili już kilka innych infekcji - dodał mężczyzna.

 

Była zdrowa, gdy dostała pozytywny wynik

 

17 marca pobrano od jego matki wymaz do zbadania w kierunku koronawirusa. Po kilku dniach okazało się, że wynik testu jest pozytywny.

 

- Ale w tym momencie była już zupełnie zdrowa - zaznaczył Giampiero. - Paradoksalnie mój strach o jej życie zniknął, kiedy dowiedziałem się o pozytywnym wyniku testu. Oznaczało to, że udało jej się wygrać z chorobą - stwierdził.

 

Dobry stan zdrowia 104-latki potwierdziła też Carla Furno Marchese, jej lekarka prowadząca.

 

- Już wstaje z łóżka, siada na krześle. Zachwyca sprawnością umysłu. Jej powrót do zdrowia jest wielką radością i nagrodą dla wszystkich, którzy opiekowali się nią w tych trudnych dniach - podkreśliła lekarka w rozmowie z "La Repubblica".

 

Walka z koronawirusem we Włoszech

 

Dotychczasowy bilans choroby Covid-19 we Włoszech to 14,6 tysięcy osób zmarłych, 120 tysięcy potwierdzonych przypadków i prawie 20 tysięcy wyleczonych.

 

ZOBACZ: Neapolitańczycy nie boją się koronawirusa. Tłumy ludzi na ulicach


Do 80 wzrosła w sobotę we Włoszech liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - podała lekarska federacja. W ostatnich godzinach zanotowano śmierć okulisty i lekarza rodzinnego. W całej włoskiej służbie zdrowia zakażonych jest już ponad 10 tysięcy osób, przede wszystkim lekarzy i pielęgniarzy. To około 9 procent całego personelu medycznego.

bia/hlk/ "La Repubblica", PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie