Premier: odwołujemy wszystkie imprezy masowe

Polska
Premier: odwołujemy wszystkie imprezy masowe
Polsat News
O godz. 10.15 konferencja z udziałem premiera Mateusz Morawieckiego, szefa MZ Łukasza Szumowskiego, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, szefa resortu nauki Jarosława Gowina oraz szefa MEN Dariusza Piontkowskiego

- Koronawirus to realne i globalne zagrożenie. Wolimy zapobiegać niż leczyć. Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych - poinformował premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

- Obserwując wszystko wokół i czytając zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, a także w dyskusjach z wieloma naszymi partnerami, premierami, prezydentami innych państw podejmujemy decyzje, które mają na celu zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ograniczanie jego skutków społecznych, ograniczanie jego skutków przede wszystkim dla zdrowia publicznego - mówił premier.

 

- Najważniejsza decyzja, która mamy do przedstawienia to odwołanie wszystkich imprez masowych zgodnie z definicją, która jest ujęta w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych - podkreślił Morawiecki.

 

Jak dodał, "rozważamy również kolejne kroki, ale będziemy o nich informować w kolejnych dniach".

 

ZOBACZ: W Poznaniu zawieszone zajęcia we wszystkich szkołach

 

Przywołując wprowadzony przez rząd we wtorek zakaz organizowania imprez masowych premier podkreślił, że ta decyzja jest zgodna z wytycznymi "ekspertów i epidemiologów", a także Głównego Inspektora Sanitarnego. - Zdecydowaliśmy się na ten krok, który teraz wprowadzają Francja i Niemcy. Francja i Niemcy przyznają, że (w ich przypadku - red.) jest to krok podjęty za późno. My chcemy go wprowadzić na czas - wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

 

- Stwierdzono kilka przypadków niepokojących, gdzie podróżujący mieli powyżej 38 stopni gorączki, te osoby zostały przewiezione do szpitali. Rozszerzamy zakres kontroli sanitarnej na granicach, cała wschodnia granica będzie kontrolowana - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński o kontrolach sanitarnych przy przejazdach autobusowych.

 

Dodał, że kontrole obejmą całą granicę wschodnią, czyli granice: polsko-ukraińską, polsko-białoruską, polsko-rosyjską, a także polsko-litewską.

 

 

- W 100 proc. wszyscy przekraczający granice będą poddani procedurom sanitarnym. Punkty kontroli sanitarnej zostaną otworzone na granicy polsko-litewskiej. Również dzisiaj punkty takie będą rozciągnięte na całość granicy polsko-niemieckiej, przy wszystkich przejściach kołowych, będą punkty sanitarne - zapowiedział Kamiński.

 

 

- Do dzisiaj nie stwierdzono żadnego przypadku zarażenia ani wśród studentów ani naukowców - poinformował wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zaapelował do władz uczelni o rozważenie odwołania imprez kulturalnych i sportowych.

 

- Bierzemy pod uwagę możliwość czasowego zawieszenia zajęć na uczelniach. Jestem w tej sprawie w stałym kontakcie z konferencjami rektorów - dodał Gowin.

 

- Chcę zobowiązać władze uczelni do tego, żeby pilnie przystąpiły do analizy możliwości przejścia w jak najszerszym zakresie na kształcenie online - mówił minister.

 

WIDEO: zobacz wystąpienie premiera

  

- Na razie reakcja w szkołach powinna być tam, gdzie jest największe zagrożenie. Dyrektorzy mają możliwość zawieszania zajęć i dobrze, że z tego korzystają. Ale my także rozważamy ewentualność decyzji ogólnopolskiej, ale będziemy o tym dyskutować - mówił z kolei minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

 

Przed konferencją odbyło się posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

 

Przed Radą Bezpieczeństwa Narodowego

 

"Dziś 9.15 w @PremierRP posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. 10.15 ważna konferencja prasowa @MorawieckiM z udziałem ministrów Ł. Szumowskiego, M. Kamińskiego, J. Gowina, D. Piontkowskiego" - informował wcześniej na Twitterze Dworczyk.

 

 

O godz. 11 politycy spotykają się w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Posiedzenie dotyczy sytuacji związanej z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Poprzednie posiedzenie Rady odbyło się w czerwcu 2016 r. przed szczytem NATO w Warszawie.

 

ZOBACZ: "Sytuacja jest trudna". Andrzej Duda rezygnuje z dużych spotkań w kampanii prezydenckiej

 

W skład RBN wchodzą marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MON, MSWiA, i MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski albo przewodniczący tych klubów, szef kancelarii prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W posiedzeniach Rady mogą uczestniczyć na zaproszenie prezydenta także byli prezydenci i premierzy oraz osoby, których udział jest wskazany ze względu na temat posiedzenia.

 

Koronawirus w Polsce

 

W Polsce potwierdzono dotychczas 17 przypadków koronawirusa. W poniedziałek po południu hospitalizowanych było 467 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

 

Ponad 1000 osób objęto kwarantanną, a ponad 7000 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.

pgo/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie