124 nowych zarażonych koronawirusem. Zmarło 6 kolejnych chorych

Polska
124 nowych zarażonych koronawirusem. Zmarło 6 kolejnych chorych
PAP/Tytus Żmijewski
Resort zdrowia podał w sobotę po południu, że zmarło 6 kolejnych chorych na koronawirusa osób - najstarsza miała 85 lat, najmłodsza - 59.

W Polsce jest 124 nowych zarażonych koronawirusem. Zmarło 6 kolejnych chorych - podało w sobotę po południu Ministerstwo Zdrowia. Wszyscy zmarli mieli choroby współistniejące - poinformowano. W sumie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 3627. Zmarło łącznie 79 osób.

Zwiększa się bilans choroby koronawirusowej i pandemii Covid-19. "Mamy 124 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych" - podał po godzinie 17 w sobotę resort zdrowia. Zmarło 6 kolejnych chorych osób - najstarsza miała 85 lat, najmłodsza - 59.

 

W Polsce zmarło na koronawirusa 79 osób

 

"Potwierdzone przypadki dotyczą: 32 osób z woj. małopolskiego, 25 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 15 osób z woj. śląskiego, 13 osób z woj. pomorskiego, 11 osób z woj. łódzkiego, 8 osób z woj. podlaskiego, 7 osób z woj. podkarpackiego, 7 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego oraz po 1 osobie z woj. zachodniopomorskiego i lubelskiego" - napisało ministerstwo.

 

 

"Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci kolejnych sześciu osób zakażonych koronawirusem. Są to: 75-letnia kobieta i 70-letni mężczyzna ze szpitala w Raciborzu, 59-letni mężczyzna ze szpitala w Bytomiu, 85-letnia kobieta ze szpitala w Bielsku-Białej, 74-letni mężczyzna ze szpitala w Ostródzie oraz 81-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu. Wszyscy mieli choroby współistniejące" - podano w komunikacie.

 

 

W sumie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 3627. Zmarło 79 osób.

 

 

Najwięcej nowo wykrytych zakażeń w woj. małopolskim i kujawsko-pomorskim

 

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 33 mieszkańców Małopolski - podało w sobotę biuro prasowe wojewody. W regionie choruje obecnie 308 osób. Dwie osoby wyzdrowiały.

 

Wśród nowych przypadków zachorowań jest 16 kobiet i 17 mężczyzn, w wieku od 14 do 89 lat. Chorzy pochodzą z: Krakowa (pięć osób), Tarnowa (jedna osoba), powiatu bocheńskiego (sześć osób), wielickiego (16 osób), brzeskiego (dwie osoby) oraz powiatów: olkuskiego, wadowickiego i myślenickiego (po 1 osobie). Dwanaście osób z tej grupy jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji.

 

W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejnych 25 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w sobotę po południu rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Łącznie w regionie chore są 224 osoby. Sześć nowych przypadków zakażenia potwierdzono w Bydgoszczy, pięć w Toruniu, cztery w powiecie żnińskim, trzy w powiecie nakielskim, a po dwa w powiatach bydgoskim i świeckim. Po jednym nowym przypadku zakażenia zanotowano także w powiatach toruńskim i wąbrzeskim. W przypadku 25. osoby trwa ustalanie danych.

 

Łącznie w woj. kujawsko-pomorskim na COVID-19 zachorowały do tej pory 224 osoby, dwie zmarły. Poinformowano także o pięciu osobach, które wyzdrowiały.

 

Coraz więcej zakażeń w woj. śląskim, pomorskim i łódzkim

 

Cztery osoby zmarły w ostatnich godzinach z powodu zakażenia koronawirusem w woj. śląskim - podało w sobotę po południu Ministerstwo Zdrowia. Tym samym liczba zgonów w regionie sięgnęła 23. Zmarli to 75-letnia kobieta i 70-letni mężczyzna ze szpitala w Raciborzu, 59-letni mężczyzna ze szpitala w Bytomiu oraz 85-letnia kobieta ze szpitala w Bielsku-Białej. Wszyscy mieli choroby współistniejące. Potwierdzono też 15 nowych przypadków zakażenia, co daje łączną sumę 496 osób z potwierdzonym zakażeniem.

 

W woj. pomorskim potwierdzono 13 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 - poinformował w sobotę pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak. W całym regionie na COVID-19 chorują łącznie 104 osoby. Testy potwierdziły obecność patogenu u 10 mieszkańców powiatu wejherowskiego - starszej kobiety, dwóch mężczyzn i pięciu kobiet w średnim wieku, a także kobiety i mężczyzny w młodym wieku. Wśród zakażonych jest też starszy mężczyzna z powiatu puckiego oraz dwóch mężczyzn w średnim wieku z powiatu tczewskiego i nowodworskiego.

 

11 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w woj. łódzkim - poinformowała w sobotę rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska. Chodzi o dwóch mężczyzn w średnim wieku, nastoletnią dziewczynę, dwie młode kobiety, cztery obiety w średnim wieku oraz dwie starsze kobiety - przekazała Zalewska. Dodała, że to osoby między 14. a 68. rokiem życia. W sumie do tej pory odnotowano w całym regionie 259 zakażeń. U 15 osób potwierdzono wyzdrowienie.

 

Rośnie tragiczny bilans koronawirusa

 

W piątek zanotowano w Polsce w sumie 437 nowych przypadków koronawirusa. Resort zdrowia podał, że zmarło kolejnych 14 osób chorych na Covid-19. 

 

W czwartek laboratoria potwierdziły 392 nowe przypadki, w środę 243, a we wtorek 256. Liczba zakażonych codziennie zauważalnie się zwiększa.

 

W sobotę minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że obecnie wykonuje się w Polsce ok. 6 tys. testów genetycznych na obecność koronawirusa na dobę, a w samych laboratoriach jest ok. 150 tys. takich testów, zaś kolejne 500 tys. jest już zakontraktowanych, co daje łącznie blisko 800 tys. zakontraktowanych testów genetycznych.

 

ZOBACZ: Polska kupiła kolejnych 300 tys. testów na koronawirusa

 

- Chcemy, żeby jak najszybciej, jak najwięcej testować. Medycy mają szybką ścieżkę testowania - zapewnił.

 

Poinformował również, że w sobotę zostało wydane zarządzenie, zgodnie z którym wszystkie szpitale w Polsce będą miały sfinansowane ze środków NFZ wykonywanie testów pacjentów i pracowników.

 

Minister zdrowia ocenił, że w najbliższych dniach liczba zachorowań będzie rosnąć i "nic nie wskazuje na to, żeby epidemia miała wygasnąć w najbliższych tygodniach".

 

Rząd kupuje maseczki i respiratory

 

- W ostatnich 10 dniach zostało zakupionych 30 mln maseczek medycznych, 28 mln masek z filtrami Hepa, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, ponad 1,5 mln kombinezonów ochronnych, blisko 2 mln gogli - poinformował w sobotę szef KPRM Michał Dworczyk.

 

Dworczyk podkreślił, że kwestia zaopatrzenia personelu medycznego i służb w środki ochrony osobistej to wyzwanie, z którym mierzy się dziś cały świat.

 

ZOBACZ: Wojsko i policja na ulicach, drony nad miastem. W weekend mobilizacja służb: #zerotolerancji

 

W tym kontekście zaznaczył, że zgodnie z zaleceniem premiera od 10 dni prowadzona jest intensywna akcja uzupełniania asortymentu, środków ochrony osobistej, które zostały zakontraktowane z Chin oraz innych państw produkujących zamówiony sprzęt.

 

Dworczyk zaznaczył, że sprzęt i środki ochrony trafiają już do placówek służby zdrowia.

 

- 30 mln maseczek medycznych, 28 mln masek z filtrami Hepa, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, ponad 1,5 mln kombinezonów ochronnych, blisko 2 mln gogli - to tylko zakupy, kontraktacje z ostatnich 10 dni - poinformował szef KPRM. Podkreślił, że są również realizowane zamówienia z poszczególnych samorządów, które chcą uzupełnić swoje zapasy.

 

Stan pandemii na świecie

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W ostatni wtorek rygory zaostrzono.

 

ZOBACZ: Limit osób w sklepach, obowiązkowe rękawiczki, odstępy na ulicy. Rząd wprowadził nowe ograniczenia​

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

 

Zobacz mapę koronawirusa w Polsce:

 

hlk/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie