Kolejne przypadki zakażeń koronawirusem w Polsce

Polska
Kolejne przypadki zakażeń koronawirusem w Polsce
PAP/Piotr Nowak
Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do ponad 1400 osób

"Mamy 47 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych" - poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia. W sumie zakażonych koronawirusem w Polsce jest 1436 osób, 16 z nich zmarło.

Przypadki dotyczą: 12 osób z woj. małopolskiego, 10 osób z woj. śląskiego, 7 osób z woj. zachodniopomorskiego, 6 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 3 osób z woj. pomorskiego, 2 osób z woj. wielkopolskiego oraz po 1 osobie z woj. lubuskiego, opolskiego i podlaskiego. 

 

 

ZOBACZ: Minister zdrowia przyszedł do Sejmu bez maski. Wyjaśnił dlaczego

 

Śląskie: dwóch pacjentów w stanie ciężkim

 

Do 151 wzrosła liczba osób z woj. śląskiego z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. W sobotę rano służby wojewody śląskiego poinformowały o kolejnych 10 przypadkach infekcji. Stan dwojga pacjentów hospitalizowanych w Raciborzu i Siemianowicach Śląskich lekarze określają jako ciężki.

 

- W stanie ciężkim do szpitala zakaźnego w Raciborzu trafił mężczyzna w średnim wieku z powiatu lublinieckiego. Sanepid sprawdza, gdzie pacjent mógł się zakazić. W ciężkim stanie jest też starsza kobieta hospitalizowana w szpitalu w Siemianowicach Śląskich. Prawdopodobne źródło jej zakażenia ustalają służby sanitarne w Bytomiu - poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

 

W szpitalu w Tychach leczony jest starszy mężczyzna, który - jak ustalono - zaraził się koronawirusem podczas pobytu w Austrii. Wcześniej pacjent, który czuje się dobrze, był objęty kwarantanną domową, pod nadzorem sanepidu w Gliwicach. W tyskim szpitalu jest także inny zakażony mężczyzna z powiatu gliwickiego - w stabilnym stanie.

 

ZOBACZ: 57 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Na Śląsku zachorowało dziecko

 

Inny starszy mężczyzna, u którego wystąpiły uciążliwe objawy zakażenia koronawirusem, w średnim stanie trafił do szpitala w Częstochowie. W tym samym szpitalu w stanie dobrym leczona jest starsza kobieta z najbliższego otoczenia chorego, u której także badanie potwierdziło wynik dodatni.

 

Na oddziale zakaźnym szpitala w Bytomiu leczony jest zarażony koronawirusem mężczyzna w średnim wieku z powiatu tarnogórskiego - służby sanitarne ustalają źródło transmisji zakażenia.

 

Pozostali chorzy, o których w ostatnich godzinach potwierdzono koronawirusa, są leczeni w domach. To kobieta będąca pod nadzorem służb sanitarnych w Częstochowie, która najprawdopodobniej zakaziła się w miejscu pracy - pracuje w branży usługowej. W izolacji domowej, w powiecie cieszyńskim, leczy się kobieta w średnim wieku, która do czasu wystąpienia wyraźnych objawów przebywała na kwarantannie po kontakcie z osobą zakażoną. W dobrym stanie, pod nadzorem sanepidu w Rybniku, jest mężczyzna w średnim wieku. Nie umiał powiedział, jak mógł się zarazić.

 

Wraz z przypadkami, o których poinformowano w sobotę rano, w woj. śląskim jest 151 osób z koronawirusem. Dwie zmarły, cztery wyzdrowiały. Hospitalizowanych jest - według danych z piątku - 127 osób. Około 12 tys. osób objęto kwarantanną, a ok. 7,6 tys. nadzorem sanitarnym.

 

W woj. lubuskim przybyła jedna chora

 

W Lubuskiem stwierdzono jedno nowe zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób w regionie, u których został wykryty, wzrosła do 32 (w tym pacjent zero, który wyzdrowiał). Stan zdrowia zakażonej jest dobry - poinformowała rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły.

 

- Nową zakażoną wirusem jest kobieta w średnim wieku z powiatu nowosolskiego. Jej stan zdrowia jest dobry. Pozostaje w izolacji domowej - powiedziała rzeczniczka.

 

ZOBACZ: Pacjent zero opuścił szpital. "Dziękuję, że dostałem dar życia"

 

Dodała, że z potwierdzeniem zakażenia i podejrzeniem COVID-19 w lubuskich szpitalach przebywa 21 pacjentów. Kwarantanną na mocy decyzji Sanepidu objęto 837 osób (bez osób kierowanych na nią po powrocie z zagranicy), a nadzorem epidemiologicznym 1156 osób.

 

Na Ziemi Lubuskiej nie było dotąd zgonów powiązanych z chorobą COVID-19.

 

Pomorskie: trzy kolejne przypadki

 

W sobotę testy potwierdziły trzy kolejne osoby zarażone koronawirusem. W woj. pomorskim jest 35 osób z wirusem SARS-Cov-2.

 

Biuro prasowe Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku poinformowało w sobotę, że "w województwie pomorskim są trzy kolejne przypadki (w powiecie gdańskim i w Gdańsku) zarażenia koronawirusem SARS-Cov-2, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych".

 

Potwierdzone wyniki dotyczą osoby młodej, w sile wieku i starszej. Służby sanitarne prowadzą działania przeciwepidemiczne.

 

W woj. pomorskim Na COVID-19 choruje 35 osób.

 

Wielkopolska: chorują 92 osoby, dwie zmarły

 

W Wielkopolsce potwierdzono kolejne dwa przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował w sobotę Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Do tej pory zarażenie wirusem SARS-Cov-2 zdiagnozowano u 94 mieszkańców regionu.

 

Stube podał w przekazanym w sobotę komunikacie, że badania potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 u kobiety z powiatu kaliskiego i u mężczyzny z powiatu ostrowskiego. Oboje są w średnim wieku.

 

ZOBACZ: Maski do nurkowania w szpitalach. Pomagają chorym na koronawirusa

 

Kobieta w stanie średnio ciężkim leży w szpitalu zakaźnym w woj. łódzkim, mężczyzna w stanie dobrym jest pod opieką lekarzy ze szpitala w Kaliszu. Wiadomo, że mężczyzna niedawno wrócił z zagranicy.

 

Kujawsko-pomorskie: chorych jest łącznie 37 osób

 

W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejne cztery przypadki zakażenia koronawirusem. Łącznie chorych jest 37 osób - poinformował w sobotę rano rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól.

 

Kolejne osoby zakażone koronawirusem to trzech mężczyzn (dwóch starszych i jeden w sile wieku) i jedna kobieta w sile wieku. Stan trojga jest dobry, a jednego pacjenta średni, ale stabilny.

 

ZOBACZ: Ksiądz spowiada w... samochodzie. Efekt pandemii koronawirusa

 

Mężczyzna w sile wieku z powiatu mogileńskiego przebywa w Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Toruniu. Kobieta w sile wieku z powiatu nakielskiego przebywa w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu. Starszy mężczyzna z powiatu bydgoskiego pozostał w kwarantannie domowej. Drugi pacjent z tego powiatu (również starszy mężczyzna) został hospitalizowany w grudziądzkim szpitalu.

 

W regionie zakażone koronawirusem jest w sumie 37 osób.

 

W szpitalu w Grudziądzu, przemianowanym na zakaźny, hospitalizowanych jest 6 chorych osób. 10 zakażonych pacjentów znajduje się w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy. W toruńskim szpitalu zakaźnym przebywają dwie zakażone osoby.

 

Jeden chory przebywa w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy i jego stan jest ciężki, ale stabilny. To starsza osoba.

 

Pozostałych 18 chorych osób poddanych jest kwarantannie domowej.

 

Dotychczas w regionie pobrano do badań 1413. Część wyników nie jest jeszcze znana. Obecnie w województwie wykorzystywane jest jedno miejsce intensywnej terapii. W samym szpitalu jednoimiennym w Grudziądzu jest 40 respiratorów stacjonarnych i 25 mobilnych.

 

Małopolska: w sumie 105 chorych

 

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych 12 osób z Małopolski - podało w sobotę rano biuro prasowe wojewody. W sumie w regionie zanotowano 105 zachorowań.

 

Wśród zarażonych wirusem SARS-CoV-2 jest sześć osób z Krakowa - kobieta w sile wieku, dwóch młodych mężczyzn, dwóch mężczyzn w sile wieku i starszy mężczyzna.

 

Ponadto wirusa wykryto u trzech osób z powiatu wielickiego - u starszego mężczyzny, starszej kobiety i kobiety w sile wieku. Chorują także dwaj inni mężczyźni w sile wieku - jeden z powiatu krakowskiego, a drugi z wadowickiego, a także starszy mężczyzna z powiatu limanowskiego.

 

Osiem z tych osób przebywa w izolacji domowej, reszta jest hospitalizowana.

 

Opolskie: nastolatek 29. zakażonym

 

W województwie opolskim jest obecnie 29. przypadków zakażeń koronawirusem. Jak informuje rzecznik prasowy wojewody, to nastolatek mieszkający w powiecie strzeleckim. Chory przebywa w kwarantannie domowej.

 

Według ostatnich danych wojewody, obecnie w regionie hospitalizowanych jest 30 osób, u których stwierdzono lub podejrzewana jest obecność koronawirusa. Kwarantannie poddane jest 455 osób, a pod nadzorem służb sanitarnych znajduje się 520 osób. Trzy osoby zostały wyleczone. W ciągu minionej doby 4 osoby skierowano na kwarantannę domową po przekroczeniu granicy RP.

 

Podlasie: 18 chorych

 

Do osiemnastu wzrosła w sobotę liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa u chorych w województwie podlaskim. Jak poinformowały służby prasowe wojewody, kolejnym zakażonym jest młody mężczyzna, mieszkaniec powiatu białostockiego.

 

Jak wynika z informacji Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, mężczyzna wrócił niedawno z Wielkiej Brytanii; przebywa w izolacji domowej. "Trwają czynności epidemiologiczne dotyczące osób z najbliższego kontaktu" - podał urząd w komunikacie w swoich mediach społecznościowych.

 

ZOBACZ: Ksiądz zakażony koronawirusem odprawiał msze. Ponad 140 osób w kwarantannie

 

W sumie w regionie potwierdzono dotąd osiemnaście przypadków koronawirusa. Najwięcej jednego dnia odnotowano ich w minioną sobotę, gdy były cztery takie przypadki. Chorzy, to starsza kobieta z Białegostoku, starsza kobieta i mężczyzna w sile wieku z powiatu łomżyńskiego - cała trójka przebywa w izolacji domowej oraz starsza kobieta z Białegostoku, hospitalizowana w miejscowym szpitalu MSWiA.

 

Według dziennego raportu Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego z godz. 18 w piątek, w regionie z podejrzeniem zakażenia koronawirusem w szpitalach jest 17 osób, 3923 osoby objęte są kwarantanną, a 461 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.

 

Lubelskie: nowe zakażenia u osób w różnym wieku

 

- Sześć kolejnych przypadków koronawirusa wykryto w woj. lubelskim - poinformowała w sobotę rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. W Lubelskiem zanotowano 84 zachorowania, dwie osoby zmarły.

 

Strzępka podała w komunikacie prasowym, że potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą dwóch kobiet w przedziale wieku 21-40 lat, dwóch kobiet w przedziale wieku 41-60 lat i mężczyzny w przedziale wieku 41-60 lat z powiatu lubelskiego, którzy mieli styczność z zakażonymi, a także mężczyzny w przedziale wieku 41-60 z powiatu chełmskiego. Władze sanitarne ustalają źródło jego zakażenia.

 

ZOBACZ: Sąd w Janowie Lubelskim zamknięty. W mieście stwierdzono koronawirusa

 

- Wszystkie osoby są w stanie dobrym lub w średnim - zaznaczyła rzeczniczka.

 

Dotąd w woj. lubelskim wykryto 84 przypadki zakażenia koronawirusem, dwie osoby zmarły, sześć wyzdrowiało.

 

Według danych sanepidu wśród dotychczas zakażonych osób 11 jest w przedziale wieku 0-20 lat, 17 osób ma od 21 do 40 lat, 34 osoby od 41 do 60 lat, a 22 osoby - powyżej 61 lat. Do piątku w woj. lubelskim wykonano ponad 2,7 tys. testów.

 

W piątek wieczorem - według informacji rzeczniczki wojewody lubelskiego - w woj. lubelskim 33 osoby były hospitalizowane z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, 6,351 tys. osób poddano kwarantannie, a 5,348 tys. osób znajdowało się pod nadzorem służb sanitarnych.

 

Zachodniopomorskie: 47 przypadków w całym województwie

 

Na Pomorzu Zachodnim odnotowano kolejnych siedem przypadków zakażenia koronawirusem. Łączna liczba zakażonych wirusem w całym województwie to 47 przypadków.

 

Na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy kolejne przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2 - poinformowała w sobotę rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

 

Z jej informacji wynika, że wśród zakażonych jest dwóch starszych mężczyzn z powiatu gryfickiego, starsza kobieta z powiatu stargardzkiego i starsza kobieta z powiatu polickiego. Cała czwórka hospitalizowana jest w szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

 

Ponadto wśród zakażonych jest starsza kobieta z powiatu świdwińskiego (osoba z kontaktu z potwierdzonym COVID-19), starszy mężczyzna z powiatu świdwińskiego (osoba z kontaktu z potwierdzonym COVID-19), a także mężczyzna w średnim wieku ze Szczecina. Wszyscy przebywają w izolacji domowej.

 

ZOBACZ: Dramatyczny apel Kasi Kowalskiej ws. koronawirusa. "Wypłakałam wiele godzin"

 

Obecnie w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie hospitalizowanych jest 25 pacjentów. Dwoje z nich cały czas przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej w stanie ciężkim.

 

W sumie osób zakażonych koronawirusem w całym województwie odnotowano 47. Jedna osoba zmarła z powodu zakażenia tym wirusem.

 

Stan pandemii

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od soboty obowiązuje stan epidemiczny. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

zdr/ac/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie