Placido Domingo ogłosił, że ma koronawirusa. Gwiazdor przebywa w kwarantannie

Polska
Placido Domingo ogłosił, że ma koronawirusa. Gwiazdor przebywa w kwarantannie
PAP/EPA/Sergei Chirikov

Hiszpański śpiewak operowy Placido Domingo poinformował w wydanym w niedzielę oświadczeniu, że wykryto u niego obecność koronawirusa. Słynny tenor dodał, że wraz z rodziną poddał się kwarantannie. Także matka i teść premiera Hiszpanii Pedro Sancheza zostali przewiezieni w niedzielę do szpitala publicznego w Madrycie z powodu zakażenia koronawirusem - poinformowały w niedzielę krajowe media.

79-letni artysta operowy, oskarżany w ostatnim czasie o molestowanie seksualne przez dwadzieścia kobiet w USA, podkreślił, że ujawnia informację o zakażeniu, kierując się "obowiązkiem moralnym". Wyjaśnił, że w ostatnich dniach poddał się badaniu na obecność koronawirusa, gdyż wystąpiły u niego gorączka i kaszel.

 

Artysta i jego rodzina poddali się kwarantannie.

 

Bliscy premiera zagrożeni z powodu wieku

 

Matka i teść premiera Pedro Sanchezaze względu na wiek oboje należą do grupy podwyższonego ryzyka.

 

Matka premiera, Magdalena Perez-Castejon, wzięła udział w manifestacji z okazji 8 marca razem ze swoją synową, Begonią Gomez. O stwierdzeniu zakażenia koronawirusem u żony szefa rządu jego biuro informowało przed tygodniem.

 

ZOBACZ: Angela Merkel zaczyna kwarantannę. Miała kontakt z koronawirusem

 

Wcześniej test wykazał obecność koronowirusa u minister ds. równouprawnienia Irene Montero oraz odpowiedzialnej za resort polityki terytorialnej i służb publicznych Caroliny Darias.

 

Wszystkie szły na czele autoryzowanej przez rząd manifestacji w Madrycie z okazji Dnia Kobiet. U pozostałych członków rządu, łącznie z Sanchezem, badania na obecność koronawirusa dały wynik negatywny.

 

Rząd Hiszpanii: 30 dni blokady kraju

 

Rząd Hiszpanii ogłosił w niedzielę wieczorem ograniczenie wjazdu dla obcokrajowców podróżujących do tego kraju statkami oraz samolotami. Restrykcje będą obowiązywały przez 30 dni.

 

Jak poinformował gabinet Pedra Sancheza, ograniczenia w podróżowaniu do Hiszpanii zaczną obowiązywać od północy w niedzieli na poniedziałek.

 

ZOBACZ: Nowe obostrzenia z powodu koronawirusa we Włoszech. Już prawie 5,5 tys. ofiar śmiertelnych

 

Rząd wyjaśnił, że nowe przepisy zostały przyjęte z inicjatywy Komisji Europejskiej.

 

“Wjazd (…) zostanie umożliwiony tylko obywatelom Hiszpanii, jej rezydentom, a także osobom mieszkającym w państwach UE i krajach stowarzyszonych ze strefą Schengen, którzy udają się bezpośrednio do swoich miejsc pobytu" - wynika z nowego przepisu opublikowanego w niedzielę w hiszpańskim dzienniku ustaw (BOE).

 

Wszyscy muszą zostać w domach

 

Do kraju wjadą także osoby posiadające długoterminową wizę wydaną przez kraj stowarzyszony ze strefą Schengen, a także pracownicy przygraniczni, przedstawiciele służby zdrowia, opiekunowie osób starszych, a także załogi firm transportu towarowego. Kontrole obowiązują od nocy z poniedziałku na wtorek na granicach z Francją, Portugalią i Marokiem. Chodzi o zatrzymanie ruchu turystycznego, w czwartek zamknięto wszystkie hotele i placówki kwaterujące turystów.

 

ZOBACZ: Poseł Solidarnej Polski Edward Siarka ma koronawirusa. Leży w szpitalu w Krakowie

 

W niedzielę premier ogłosił, że obowiązujący od 15 marca stan zagrożenia epidemicznego w tym kraju zostanie przedłużony o kolejne 15 dni. Na jego podstawie mieszkańcy Hiszpanii zostali zobowiązani do pozostania w domach, z wyjątkiem konieczności wyjścia do pracy, kupienia żywności, lekarstw lub paliwa.

 

W całej Hiszpanii odnotowano do niedzielnego popołudnia 1720 zgonów spowodowanych koronawirusem oraz ponad 28,5 tys. zakażeń.

hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie