Musimy przemyśleć Polskę na nowo - wicepremier Jarosław Gowin w "Gościu Wydarzeń"

Polska
Musimy przemyśleć Polskę na nowo - wicepremier Jarosław Gowin w "Gościu Wydarzeń"
Polsat News
W Polsce jest już ponad 600 osób zarażonych koronawirusem.

Mimo informacji o koronawirusie u posła Porozumienia Edwarda Siarki Sejm zbierze się w tym tygodniu. - My posłowie, póki jesteśmy zdrowi, musimy pracować. To posiedzenie Sejmu musi się odbyć w tym tygodniu dlatego, że trzeba ratować Polskę, jej gospodarkę, trzeba ułatwić pracę polskim lekarzom - powiedział wicepremier Jarosław Gowin (Porozumienie) w "Gościu Wydarzeń" w Polsat News.

Gowin w pierwszych słowach pozdrowił pochodzącego z Podsarnia na Orawie (pow. nowotarski) posła Solidarnej Polski Edwarda Siarkę, u którego wykryto koronawirusa.

 

- Pozdrawiam pana posła Siarkę, przed chwilą dosłownie wymienialiśmy się sms-ami. Pozdrawiam wszystkich tych którzy padli ofiara koronawirusa. Życzę jak najszybszego powrotu do zdrowia - powiedział w niedziele w Polsat News wicepremier Jarosław Gowin (Porozumienie). 

 

My posłowie musimy ratować Polskę

 

Potem Gowin zapowiedział, że planowane na nadchodzący tydzień posiedzenie Sejmu odbędzie się.

 

- My posłowie, póki jesteśmy zdrowi, musimy pracować. To posiedzenie Sejmu musi się odbyć w tym tygodniu dlatego, że trzeba ratować Polskę, jej gospodarkę, trzeba ułatwić pracę polskim lekarzom - stwierdził.

 

Głównym punktem obrad Sejmu ma być pakiet pomocowy dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Bartosz Kurek pytał także, czy parlamentarzyści będą poddawani testom przed tym posiedzeniem.

 

- Nie wydaje mi się to konieczne, na pewno każda osoba wchodząca do budynku Sejmu będzie miała mierzoną temperaturę. Natomiast my niezależnie od tego, jak to będzie zorganizowane - czy będziemy głosować w jednej sali, czy będziemy rozłożeni pomiędzy salę posiedzenia, galerie na górze, między różne sale, te ustawy, a właściwie tę jedną specustawę, która niesie bardzo wiele rozwiązań, trzeba przegłosować jak najszybciej, tu nie ma chwili na zwłokę - powiedział szef Ministerstwa nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Ustawa o "tarczy antykryzysowej" ma opierać się, jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, na pięciu filarach. Są to: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych. W realizację pakietu będą zaangażowane takie instytucje jak Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu czy Bank Gospodarki Kredytowej. Konkretne rozwiązania "tarczy antykryzysowej" zaprezentował premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrami swojego rządu w środę. Pakiet jest odpowiedzią rządu na kryzys wywołany panującą epidemią koronawirusa. Szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł.

 

Gowin: pytanie o wybory przedwczesne

 

Zapytany o to, czy widzi możliwość zorganizowania w obecnych warunkach wyborów prezydenckich 10 maja, Gowin powiedział, że pytanie o wybory jest przedwczesne, bo obecnie jest czas na to, by zająć się stanem zdrowia Polaków i stanem polskiej gospodarki.

 

Dopytywany, jaki jest punkt krytyczny, kiedy podejmuje się taką decyzję, Gowin powiedział: - My ministrowie w ogóle nie zastanawiamy się nad terminem wyborów. Mamy pilne codzienne obowiązki - stwierdził i dodał, że obecnie liczy się to, aby zahamować wzrost zachorowań Polaków na koronawirusa.

 

WIDEO - Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że posiedzenie Sejmu nie będzie odwołane

  

Program prowadził Bartosz Kurek.

 

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

hlk/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie