Przez internet się nie wyspowiadasz, ale pokarm możesz poświęcić sam. To będą zupełnie inne święta

Polska
Przez internet się nie wyspowiadasz, ale pokarm możesz poświęcić sam. To będą zupełnie inne święta
Polsat News
Kościół zaleca błogosławienie posiłku w domach przed śniadaniem wielkanocnym

Udział we mszach świętych i rekolekcjach przez Internet, spowiedź również poza konfesjonałem, odstąpienie od tradycyjnego święcenia pokarmów. Episkopat wydał nowe wytyczne. W związku z epidemią koronawirusa, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zaapelowało do biskupów, aby udzielili kolejnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej.

Wiernym zaleca się, aby uczestniczyli w nabożeństwach (w tym w rekolekcjach wielkopostnych) za pośrednictwem mediów.

 

Spowiedź możliwa poza konfesjonałem

 

Prezydium Episkopatu przekazało też wytyczne dotyczące Triduum Paschalnego i Niedzieli Zmartwychwstania. W Wielki Czwartek zalecono zawężenie uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa oraz opuszczenie obrzędu umywania nóg.

 

Przy zachowaniu istniejącego obostrzenia dotyczącego ograniczenia liczby wiernych do 50 osób, kościoły nadal mają pozostawać na co dzień otwarte, istnieje także możliwość uczestnictwa w adoracji Najświętszego Sakramentu w niewielkiej grupie osób.

 

ZOBACZ: Watykan o celebrowaniu Wielkanocy w czasie epidemii

 

Spowiedź przedświąteczna w tych niecodziennych okolicznościach może się odbywać również poza konfesjonałem, np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym „lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa”. Nie jest ona możliwa przez telefon ani za pośrednictwem internetu. Hierarchowie zachęcają biskupów diecezjalnych, aby - jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony służb sanitarnych - już teraz stwarzali wiernym możliwość do spowiedzi indywidualnej.

 

Nie będzie święcenia pokarmów

 

W Wielką Sobotę KEP nie zaleca organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponowane jest błogosławieństwo posiłku w domach przed śniadaniem wielkanocnym. Rezygnuje się również z używania kropidła w Wigilię Paschalną i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

 

ZOBACZ: Kaczyński o zdrowiu, wizytach w kościele, terminie wyborów i locie do Smoleńska

 

- Biskupi wydali instrukcję uwzględniając obecną sytuację, kiedy nie mamy jeszcze szczytu zachorowań na koronawirusa. Gdy dojdziemy do tego momentu, a prognozuje się, że będzie to miało miejsce właśnie okolicach świąt, te zalecenia będą zapewne bardziej restrykcyjne. Bardzo możliwe, że w ogóle nie będziemy wtedy wychodzili z domów - mówi polsatnews.pl ks. Grzegorz Michalczyk, rektor kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Alberta Chmielowskiego w Warszawie, krajowy duszpasterz środowisk twórczych.

 

Święta inne niż wszystkie

 

Jak w takim przypadku będą wyglądały najważniejsze święta w Kościele katolickim?

 

- Msze święte przed telewizorami, komunia święta duchowa, łączenie się z osobami modlącymi się przed Najświętszym Sakramentem za pośrednictwem telewizji czy internetu - nie ma wątpliwości duchowny.- To jest dla wielu wierzących trudny czas. Być może zatęsknimy za możliwością pójścia na niedzielną mszę świętą i postanowimy w niej uczestniczyć z większym zaangażowaniem. Jednak pamiętajmy też o tym, że Pan Bóg nie jest ograniczony zasadami prawa kanonicznego, dlatego modlitwa w domu przed telewizorem też może mieć dużą wartość duchową.

 

ZOBACZ: Powyżej 50 osób w kościele? Kontrowersyjne zalecenia rzeszowskiej kurii

 

W kościele, w którym posługuje ks. Michalczyk ze względu na bezpieczeństwo już teraz nie odbywają się msze św. z udziałem wiernych.

 

WIDEO: Koronawirus zmienia przebieg Świąt Wielkiej Nocy

  

emi/hlk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie