Watykan o celebrowaniu Wielkanocy w czasie epidemii

Świat
Watykan o celebrowaniu Wielkanocy w czasie epidemii
Pixabay/ Walkerssk
Watykan wydał dekret w sprawie obchodzenia Wielkanocy

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne odnośnie sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią.

W związku z utrudnieniami w odprawianiu liturgii wspólnotowej w kościele z powodu pandemii koronawirusa, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne odnośnie sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią.

 

W dekrecie podkreślono, że Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin. Może być natomiast przełożona Msza Święta Krzyżma, która jest sprawowana w Wielki Czwartek, na termin późniejszy.

 

ZOBACZ: Koniec świata jest codziennie. Chyba, że coś z tym zrobimy

 

Odnośnie Wielkiego Tygodnia, Kongregacja zaleca, "aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, Biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatycznej".

 

W Wielki Czwartek księża w parafii mogą koncelebrować Mszę św. Wieczerzy Pańskiej, ale wyjątkowo bez ludzi. "Gest umycia nóg, już i tak fakultatywny, powinien być pominięty. Na zakończenie Mszy św. Wieczerzy Pańskiej powinno się pominąć procesję, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum" - czytamy w dekrecie.

 

ZOBACZ: Uciekł ze szpital z podejrzeniem koronawirusa. Znalazł się z maczetą na drugim końcu Polski

 

W Wielki Piątek biskup lub proboszcz mogą celebrować Mękę Pańską. "W modlitwie powszechnej Biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych, znajdujących się w sytuacji zagubienia" - podaje dekret.

 

W czasie Wigilii Paschalnej, "przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego (Exsultet). Potem następuje «Liturgia Słowa». W czasie «Liturgii chrzcielnej» należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Potem następuje «Liturgia Eucharystyczna»" - podaje Kongregacja.

 

ZOBACZ: Trzy tygodnie może nas dzielić od tego obrazu. Zastanów się, czy musisz wyjść z domu

 

Dekret przewiduje również, że wyrazy pobożności ludowej i procesje, które ubogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalne, mogą, decyzją biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, np. 14 i 15 września.

emi/KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie