Przełożono pielgrzymkę do Rzymu na 100. urodziny Jana Pawła II

Polska
Przełożono pielgrzymkę do Rzymu na 100. urodziny Jana Pawła II
pl.m.wikipedia.org/Dennis Jarvis/CC BY-SA 2.0

Przełożona została pielgrzymka do Rzymu na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II z 17 maja na późniejszy termin oraz II Narodowa Pielgrzymka do Dachau z 29 kwietnia na inną datę - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Trwa ustalanie nowych dat.

18 maja 2020 r. przypadnie 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły. 17 maja miała się z tej okazji odbyć specjalna pielgrzymka.

 

Trwa ustalanie nowych  terminów

 

- Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo wiernych w sytuacji zagrożenia epidemicznego, Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, obradująca 12 marca, postanowiła przełożyć datę pielgrzymki do Rzymu z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II z 17 maja na późniejszy czas.

 

ZOBACZ: Sejm wybrał patronów 2020 roku. Wśród nich m.in. Tyrmand i św. Jan Paweł II

 

Obecnie Konferencja Episkopatu Polski jest w kontakcie ze Stolicą Apostolską i oczekuje wyznaczenia nowej daty celebracji Mszy Świętej pod przewodnictwem Papieża Franciszka z tej okazji - powiedział rzecznik Episkopatu.


Dodał, że Rada Stała podjęła również decyzję o przełożeniu II Narodowej Pielgrzymki Duchowieństwa do Dachau z 29 kwietnia na inną datę, która zostanie podana w późniejszym terminie, po uzgodnieniu z Konferencją Episkopatu Niemiec.

 

Wpływ pielgrzymki na wybory

 

Pielgrzymka do Rzymu miała wpływ na datę wyborów prezydenckich w Polsce. Na początku lutego w Polsat News Elżbieta Witek przyznała, że pierwotnie planowała wyznaczenie wyborów na 17 maja.

 

ZOBACZ: Abp Jędraszewski ogłosił decyzję o rozpoczęciu procesów kanonizacyjnych rodziców Jana Pawła II


- Pierwotnie miałam w głowie datę 17 maja, ale dostałam informację z polskiej ambasady w Rzymie, że tego dnia w Watykanie będą uroczystości związane z setną rocznicą urodzin Jana Pawła II - wyjaśniła marszałek Sejmu.

 

- Wezmą w nich udział tysiące pielgrzymów, także z Polski - mówiła. Ostatecznie zdecydowała, że wybory odbędą się 10 maja.

 

100. rocznica urodzin Karola Wojtyły

 

Parlamentarzyści pod koniec ubiegłego roku w specjalnej uchwale postanowili, że jednym z patronów 2020 roku będzie św. Jana Pawła II.


"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność i oddaje hołd Wielkiemu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa. Niech nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II będzie dla naszego narodu wciąż inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej" - napisano w dokumencie.

 

ZOBACZ: Z pomnika Jana Pawła II w Wadowicach popłynęła woda. "To będzie nasz towar eksportowy"


"Życiową misją papieża była walka o godność i szacunek każdej istoty ludzkiej, czemu wielokrotnie dawał wyraz w swoich encyklikach. Nazywany »papieżem pielgrzymem«, odbył 104 podróże duszpasterskie do każdego zakątka świata. W swoich homiliach otwarcie krytykował kapitalistyczny wyzysk człowieka przez człowieka, apelował o pokój i braterstwo" - głosi tekst uchwały.

pgo/hlk/ PAP, KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie