Biskup zakażony koronawirusem. Widział się z papieżem

Świat
Biskup zakażony koronawirusem. Widział się z papieżem
PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
Wszystkie uroczystości Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem papieża odbędą się bez "fizycznej obecności wiernych"

Ordynariusz francuskiej diecezji Angers bp Emmanuel Delmas obecny podczas wizyty ad limina w Watykanie, gdzie widział się z papieżem, uzyskał wynik pozytywny na obecność koronawirusa. Pierwsze symptomy choroby odczuwał już w Rzymie. Jak podaje portal tygodnika "La Vie", jedna trzecia francuskiego episkopatu jest izolowana.

Ze względu na środki ostrożności związane z koronawirusem wizyty ad limina biskupów francuskich w Watykanie musiały zostać skrócone i ograniczone, więc tylko jedna grupa - z zachodniej Francji - mogła spotkać się z papieżem Franciszkiem i niektórymi przedstawicielami dykasterii Kurii Rzymskiej w dniach od 9 do 15 marca.

 

Pierwsze symptomy

 

W oficjalnym komunikacie diecezja Angers podaje, że stan hierarchy jest dobry i nie budzi niepokoju, a od momentu przyjazdu bp Delmas znajduje się w odizolowaniu. Całkowitej izolacji zostali poddani także pozostali członkowie francuskiej delegacji - w sumie 29 hierarchów z południowo-zachodnich diecezji Francji. Zakażony koronawirusem biskup odczuwał pierwsze symptomy choroby już podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Rzymie.

 

Bp Delmas wezwał wiernych do ostrożności i modlitwy, zwłaszcza w intencji osób starszych, chorych i personelu medycznego.

 

ZOBACZ: 80 proc. Brytyjczyków zarazi się koronawirusem. Hospitalizacji może wymagać 7,9 mln ludzi

 

Mogli uścisnąć sobie dłoń

 

Podczas swej wizyty francuscy biskupi spotkali się z papieżem Franciszkiem, a także prefektami dykasterii.

 

Podjęto jednak środki ostrożności, szczególnie podczas trwającego dwie i pół godziny spotkania z papieżem, gdzie biskupi byli oddzieleni od Franciszka na ponad metr. Jednak wszyscy mogli uścisnąć mu rękę.

 

Bez udziału papieża

 

Wczoraj Watykan ogłosił, że wszystkie uroczystości Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem papieża Franciszka odbędą się bez "fizycznej obecności wiernych". Powodem tej decyzji jest obecny międzynarodowy kryzys epidemiologiczny. Taka decyzja nie ma precedensu.

 

Decyzja Watykanu oznacza, że wszystkie msze i nabożeństwa będą dostępne dla wiernych wyłącznie w formie transmisji prowadzonej przez watykańskie media.

 

W wydanej nocie nie podano żadnych dodatkowych szczegółów dotyczących uroczystości Wielkiego Tygodnia. Nie wiadomo zatem na przykład, jaki przebieg będzie miała msza w Niedzielę Palmową, a także Droga Krzyżowa, której miejscem jest zawsze rzymskie Koloseum.

 

Ponadto Prefektura Domu Papieskiego poinformowała w tym samym komunikacie, że do 12 kwietnia papieskie audiencje generalne i modlitwy Anioł Pański w południe będą dostępne wyłącznie w formie transmisji wideo. Przeprowadza się je w ten sposób od ostatnich siedmiu dni.

 

Wcześniej Watykan tłumaczył, że chodzi o to, by uniknąć zakażeń koronawirusem w tłoku podczas kontroli przy wejściu na plac Świętego Piotra. Został on zamknięty.

pgo/zdr/ KAI, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie